Dzień kota – przyjaciela ogrodników

W Polsce Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego już od 2006 roku. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienie pomocy kotom. Choć Święto Kota w Polsce nazywane jest Światowym Dniem, to w innych krajach, oprócz Włoch, obchodzone jest innego dnia np. w Stanach Zjednoczonych 29 października, w Japonii 22 lutego, a w wielu krajach np. Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, jako Międzynarodowy Dzień Kota.

Przypominamy o Święcie Kota, gdyż koty są bardzo często naszymi towarzyszami i przyjaciółmi w ogrodach. Pamiętajmy zatem o nich w tym dniu szczególnie! Teraz wszyscy odpoczywamy i zbieramy siły przed nowym sezonem. Koty też.

Koty były hodowane pospolicie w starożytnym Egipcie, gdzie uważano je za święte, choć udomowione zostały dużo wcześniej, bo ok. 9,5 tys. lat p.n.e. Na przestrzeni wieków towarzyszyły człowiekowi i ich głównym zadaniem była walka z gryzoniami. Łączono je z czarami, a w średniowieczu miały ciężki żywot, gdyż ze względu na bezszelestny chód oraz nocny tryb życia i możliwość widzenia w ciemności, powiązano je z wiedźmami. Były z tego powodu torturowane i zabijane. Dopiero w XIX w. ich los się poprawił, jednak mit czarnego kota przynoszącego nieszczęście przetrwał do dziś.

Obecnie koty towarzyszą nam w życiu, głównie śpiąc i polegując, ale też bawiąc się – albo z nami, albo same ze sobą. Kot nie znosi złego traktowania i jest pod tym względem bardzo pamiętliwy. Dobrze traktowany, przywiązuje się do swego właściciela i na swój powściągliwy sposób, okazuje mu przyjazne uczucia  – wybiega na spotkanie, wychodzi na spacery, towarzyszy przy pracy, domaga się głaskania czy jedzenia.

Poniżej zdjęcia naszych kocich przyjaciół
Misia, asystuje przy czytaniu Rocznika “Róże”
Klara – spokojna, ale czujnie pilnuje dostępu do biurka
Klara – p.o. “ochrona”, zabezpiecza dostęp do danych na biurku właściciela
Benek, pomaga właścicielce w pracach ogrodowych
Toffi, kotka, “pomaga” suszyć płatki róży
Mela – przy pracy
Mela – po pracy

W lutym trwa zima i wszyscy – ludzie i koty – czekają na rozpoczęcie sezonu w ogrodzie. Czas można wykorzystać na zaplanowanie zmian i nowe projekty.
Koty są także często natchnieniem i muzą artystów …

fot. “Zawieszone Obietnice”, Rafał Olbiński, inkografia, papier, źródło: http://galeria.agraart.pl
źródło: FB Angry Grandma Fans

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter