Róże dla Dziadka

Dziadkowie w Polsce mogą czuć się trochę niedocenieni, gdyż Dzień Babci obecnie świętuje się wspólnie z Dniem Dziadka, jedną uroczystością, chociaż święta przypadają na dwa dni 21 i 22 stycznia. Święto Babci pojawiło się w polskim kalendarzu trochę wcześniej (1964r.) niż Dzień Dziadka zainicjowany w latach 70. ubiegłego wieku. Nie jest to jednak nic dziwnego, gdyż w innych krajach Święto Dziadków często obchodzone jest w jednym dniu – w USA National Grandparends Day (Narodowy Dzień Dziadków), obchodzony jest od 1978r. we wrześniu, podobnie jak w Kanadzie, zaś w Wielkiej Brytanii od 1990 r. Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. We Francji Dzień Babci przypada w pierwszą niedzielę marca, zaś Dzień Dziadka w pierwszą niedzielę października. W Niemczech Dzień Babci wypada w drugą niedzielę października.
Drodzy Dziadkowie, jeśli macie wnuki zamieszkałe w różnych krajach świata, to możecie swoje święto obchodzić kilka razy w roku!
Zwykle w dniu święta Dziadków odbywają się spotkania rodzinne, Dziadkowie są obdarowywani drobnymi prezentami, ale dla nich najbardziej liczy się pamięć, szacunek i to, że mogą podzielić się swoimi życiowymi doświadczeniami z młodym pokoleniem.

Szacunek do Dziadków spowodował, że pojawiły się róże, z “Dziadkiem” w nazwie, jako oferta specjalnego prezentu z okazji ich święta.
‘Special Grandad’ (Wyjątkowy Dziadunio), angielski mieszaniec herbatni z 2005r. osiąga wysokość 75cm, kwiaty półpełne, czerwone o łagodnym zapachu, liście błyszczące, średniozielone. To róża do ogrodu i do uprawy w doniczce, odporna na choroby, dostępna w szkółkach w Wielkiej Brytanii.

fot.www.HelpMeFind.com
fot. www.styleroses.co.uk
fot. www.styleroses.co.uk
fot. www.styleroses.co.uk/

‘Dear Grandad’ (Drogi Dziadunio), hodowca Nola M. Simpson 1992, wysokość od 75 cm – 110 cm, mocne, sztywne łodygi, idealne do cięcia do wazonów, kwiaty w kolorze kremowo-żółtym, w pełni otwarte mają kolor złoto-żółty o łagodnym zapachu, żółte pręciki wabią pszczoły i inne owady zapylające; mieszaniec herbatni, wyhodowany w Anglii, róża dostępna w szkółkach w Wielkiej Brytanii.

fot. www.styleroses.co.uk/
fot. www.styleroses.co.uk/
fot. www.styleroses.co.uk/

Skoro jednak Dziadkowie zawsze kojarzą się jako para, przedstawiamy odmianę ‘Grandma’s Blessings’ (Błogosławieństwo Babci), mieszaniec herbatni. Różę wyhodował Jeffrey Twomey z USA.

fot.www.helpmefind.com
fot. www.parko.lt
fot. www.parko.It

‘Special Grandma’, floribunda, wysokość 75 cm, kwiaty najpierw różowo-żółte, a następnie w trakcie kwitnienia, przebarwiające się na pomarańczowo-brzoskwiniowe. Doskonale nadaje się do posadzenia w towarzystwie “Special Grandpa’.

fot. www.styleroses.co.uk
fot. www.styleroses.co.uk

‘Meine Oma’ (z niem. “Moja Babcia”), w Polsce znana pod nazwą ‘The Faun’, syn. “Bossa Nova™”, “Granny”, hodowli Olesena w firmie Poulsen, 1996. Floribunda, wys.100 cm, kwiaty jasnoróżowe

fot. www.helpmefind.com
fot. www.lens-roses.com, tutaj pod nazwą ‘The Faun’
‘Meine Oma’, fot. www.zielonozakreceni.pl
‘Meine Oma’, fot. www.zielonozakreceni.pl

Róża ‘Oma’s Love‘ (Miłość Babci), wyhodowana w Australii przez Williama Wallisa przed 2020 r.. Nieduży krzew, biało-różowe kwiaty o delikatnym zapachu.

fot. www.helpmefind.com

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter