Praktyczne porady dla początkujących – Niezbędnik Uprawy róż

Wybór miejsca

Planując posadzenie róż powinniśmy zacząć od wyboru miejsca, w którym nie tylko będą się najlepiej  prezentować  ale też, a może przede wszystkim, będą rosły i kwitły pięknie i zdrowo. Wybierając miejsce dla uprawy róż w naszym ogrodzie musimy pamiętać, że różne odmiany, nawet w obrębie tego samego gatunku mogą mieć odmienne wymagania.

ogród różany Małgorzaty Kralki
Róże kochają
 • sąsiedztwo  innych gatunków roślin : krzewów, bylin, roślin cebulowych i jednorocznych, które eksponują i podkreślają ich niezwykłą urodę;  dobrze czują się również w swoim sąsiedztwie, zwłaszcza w zwartej grupie kilku/nastu krzewów jednej odmiany;
 • miejsca ciepłe, słoneczne z dużą ilością   światła, osłonięte, ale jednocześnie owiewane lekko przez wiatr  osuszający liście i zapobiegający dzięki tremu chorobom grzybowym;
 • przepuszczalną glebę o optymalnym odczynie PH między 5,5 a 6,5 czyli lekko kwaśną;
 • żyzne, dobrze uprawiane gleby, w tym odpowiednio przygotowaną ziemię ogrodową.
Róże nie lubią
 • zbyt nagrzanych ścian południowych parzących liście od spodu;
 • miejsc całkowicie nieosłoniętych w których narażone są na mocne podmuchy wiatru i duże, gwałtowne  zmiany temperatury;
 • bardzo wilgotnych i nieprzewiewnych enklaw w których mogą rozwinąć się pasożyty i choroby róż: przędziorki, mszyce, mączniak prawdziwy;
 • „zmęczonej” ziemi w której wcześniej już rosły róże, chyba że wymienimy glebę co najmniej na głębokość 50 cm;
 • miejsc podmokłych o stale wysokim poziomie wód gruntowych;
 • gleb suchych i piaszczystych.

Przygotowanie podłoża

 • jeżeli wcześniej na tym terenie nie rosły róże to sprawa jest stosunkowo prosta –  należy przekopać glebę na głębokość 30-40 cm, usunąć chwasty i kamienie oraz zasilić ją w nawozy organiczne (kompost, obornik); w przypadku gleb lekkich, mało zasobnych takie zasilenie jest wręcz niezbędne;
 • jeżeli gleba jest uboga i przepuszczalna dla zatrzymania wody i składników odżywczych podłoże powinno być próchnicze i zwięzłe;
 • jeśli gleba jest ciężka i zlewna należy ją rozluźnić przez dodanie piasku,
 • gdy mamy do czynienia z podłożem gliniastym i ilastym, nie przepuszczającym wody dno dołu należy, w celu częściowego odwodnienia, wzruszyć szpadlem i wymieszać ze żwirem lub piaskiem.

Przed sadzeniem róż nie stosujemy żadnych nawozów mineralnych ale użyźniamy glebę dużą dawką obornika i kompostu.
Miejsca, w których wcześniej rosły krzaki różane wymaga staranniejszego przygotowania: z podłoża należy usunąć stare korzenie, a w miejscu sadzenia głęboko wykonany rowek zasypać świeżą ziemią pozyskaną z miejsca, w którym wcześniej nie rosły róże.

Sadzenie

Ustalamy odległości między krzewami pamiętając, że minimalny rozstaw nie powinien być mniejszy od szerokości krzewu po rozkrzewieniu. Im mniejszy krzew tym sadzenie gęstsze np. róże rabatowe, lub miniaturowe sadzimy gęściej niż parkowe.

Optymalna gęstość, niezależnie od odmiany wynosi:
1 róża/m2 = 70-100 cm odległości między krzewami
2-3 róże/m2 = 60-70 cm odległości między krzewami
4-5 róż /m2 = 45-50 cm odległości między krzewami
6-7 róż/m2 = 35- 40 cm odległości między krzewami
8-10 róż/m2 = 30- 35 cm odległości między krzewami

Skracamy (do 12-15 cm) pędy naziemne i lekko przycinamy końcówki korzeni, pozostawiając jak największą ilość korzeni włośnikowych.

Wstawiamy róże do wiadra wypełnionego po brzegi wodą, zanurzając wszystkie pędy i korzenie na okres 12-24 godzin.
Po wyjęciu z wody umieszczamy roślinę pionowo w wykopanym w ziemi dołku, którego ścianki i dno spulchniamy wcześniej np. widłami. Następnie przysypujemy specjalistyczną ziemią ogrodniczą, lub rodzimą wzbogaconą wcześniej kompostem.

Na terenie Polski stosujemy zawsze sadzenie głębokie tzn. miejsce okulizacji powinno znaleźć się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu. Taki sposób sadzenia chroni różę przed przemarzaniem. Sadzenia płytkiego, gdy miejsce okulizacji jest na równi z poziomem ziemi, nie stosujemy w ogóle w naszym klimacie. Posadzone w ten sposób krzewy byłyby narażone na przemarzanie.

przycinanie korzeni
moczenie korzeni przed sadzeniem

Wypełniony ziemią i utwardzony przydeptaniem dołek należy solidnie wypełnić wodą, hamując jednocześnie jej odpływanie przez wykonanie małego wałka ziemnego wokół zasadzonej róży.
Przysypujemy różę pozostawiając na widoku tylko końcówkę pędów. Kopczykowanie jest obowiązkowe, bez względu na porę posadzeniu róży. Przy sadzeniu jesiennym róża w takim kopczyku przezimuje, a przy sadzeniu wiosennym w ciągu 4-8 tygodni wypuści ulistnione nowe pędy o długości ok.10 cm.

Świeżo posadzone róże muszą być systematycznie nawadniane i to w odpowiedni sposób: strumień wody należy kierować bezpośrednio pod koronę krzewu, a nie na liście.

obfite podlewanie
trzeba nalać dużą ilość wody, nawet jeśli sadzimy róże podczas deszczu
uformowany płytki rowek wokół krzewu, pozwoli na utrzymanie wody, która powinna wsiąknąć w glebę, aby nie pozostała przy korzeniach żadna wolna przestrzeń z powietrzem.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter