Wyniki Konkursu “W Moim Różanym Ogrodzie”

W październiku 2022r. Polskie Towarzystwo Różane ogłosiło Konkurs na utwór literacki ilustrowany zdjęciami opisujący własny ogród różany “W moim różanym ogrodzie”. Prace konkursowe przesyłano do 10 listopada 2022r. Jury składające się z członków Zarządu PTR wyłoniło zwycięzców.

I miejsce – Piotr Jurczyk

II miejsce – Marcelina Weiland

III miejsce – Emilia Łukawczyk-Jarosz

Wyróżnienie – Aleksandra Mika

Autor tekstu, który zdobył I miejsce Piotr Jurczyk otrzyma nagrodę w postaci sekatora Felco FELCO 4C&H przeznaczonego do cięcia kwiatów, a w szczególności róż.

Mój ogród różany jest niczym międzynarodowy zjazd znamienitych postaci podczas karnawałowego balu. Jest pełen gości wystrojonych w najwytworniej ubarwione szaty, spąsowiałych i uperfumowanych dam, jakby lekko zawstydzonych i onieśmielonych towarzystwem, w którym przyszło im przebywać. Wszak nie brakuje tu znamienitości z całego świata: Polski, Niemiec, Anglii czy Danii. Cały tekst czytaj TUTAJ

fot. Piotr Jurczyk

Autorka tekstu, który zdobył II miejsce Marcelina Weiland otrzyma nagrodę w postaci sekatora Felco FELCO 4C&H przeznaczonego do cięcia kwiatów, a w szczególności róż.

Moja mama kolekcjonuje polskie odmiany roślin. Dawniej nie lubiła róż. Mówiła, że róże nie pasują do wiejskiego ogrodu. Ja róże kocham. Dlatego pociągnęłam temat kolekcji dalej i zaczęłam zbierać polskie odmiany róż. Mam już 34 odmiany w tym 16, to róże Łukasza Rojewskiego. Nie mamy typowej różanki. Róże rosną u nas na rabatach z bylinami, krzewami i ziołami. Cały tekst czytaj TUTAJ

fot. Marcelina Weiland

Autorka tekstu, który zdobył III miejsce Emilia Łukawczyk-Jarosz otrzyma nagrodę w postaci sekatora Felco FELCO 4C&H przeznaczonego do cięcia kwiatów, a w szczególności róż.

Historia tego ogrodu nie jest długa, będzie raptem 5 lat i to dopiero jak przeżyjemy zimę. Zaczęło się od wierzby ‘Hakuro’ i róży mchowej, niestety bez nazwy, spływającej kaskadą różowych kwiatów na rabatę, na początku sezonu.
Ogród tworzę z myślą o różanym zakątku w angielskim stylu, z dala od miasta i spraw codziennych oraz ze wspomnień gdy jako mała dziewczynka chodziłam z ojcem na różane pole, a było to morze kwiatów w rzędach. Mój ogród ma raptem 300 m ², mieści się w spokojnej okolicy 20 km od Warszawy. Kolekcjonuję tu ponad 200 odmian róż, co daje 300 krzewów w kompilacji z bylinami, hortensjami bukietowymi i piwoniami. Cały tekst czytaj TUTAJ

fot. Emilia Łukawczyk-Jarosz

Wyróżnienie – Aleksandra Mika. Nagrodą będzie zestaw 3 Roczników “Róże” wydawanych przez Polskie Towarzystwo Różane.

Moją wielką pasją jest mój ogród różany w którym rośnie około 1800 krzewów różanych. Kocham róże mam wiele gatunków i odmian. Ramblery lubię najbardziej. Wielkokwiatowe, pnące, pienne, okrywowe, parkowe i angielskie. Wszystkie zdobią mój ogród od czerwca do mrozów. Róże rosną u mnie od około 7 lat, wcześniej mój ogród był bardziej iglakowy taki nudny trochę więc postawiłam na zmiany, zmiany radykalne. Róże kupowałam wszędzie gdzie tylko mogłam, online i stacjonarnie w szkółkach ogrodniczych. Wszystkie prace ogrodnicze robię sama, uwielbiam to mino bolesnych ran po kolcach.

fot. Aleksandra Mika
fot. Aleksandra Mika

Wszystkim uczestnikom różanego konkursu PTR dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, autorom zwycięskich prac gratulujemy i wszystkim życzymy powodzenia w opiece nad swoimi różanymi ogrodami. Będzie o czym pisać w kolejnych konkursach!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter