15. Międzynarodowa Konferencja Dziedzictwa Różanego w Brukseli

W dniach od 5 do 9 czerwca 2023r. odbędzie się w Brukseli 15. Międzynarodowa Konferencja Dziedzictwa Różanego organizowana przez Belgijskie Królewskie Towarzystwo Różane, członka Światowej Federacji Towarzystw Różanych (WFRS), do której należy też Polskie Towarzystwo Różane.

W Belgii tradycje uprawy róż są bardzo stare i sięgają czasów Karola I Wielkiego, ok. 800 roku, a takie nazwiska jak Parmentier, Crépin, van Houtte i Lens przyniosły hodowcom róż z  Belgii międzynarodową sławę. Równie sławną postacią dla różanego świata jest Pierre-Joseph Redouté (1759-1840), Belg, zamieszkały w Paryżu, pracujący dla królowej Marii Antoniny, a później dla cesarzowej Józefiny, rysując z niezwykłą pieczołowitością i dokładnością jej kolekcję róż, autor zbioru tablic z wizerunkami roślin, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii, jako autor albumu„Les Roses” (1817–1824), zawierającego wizerunki ówczesnych róż, z których nie wszystkie dotrwały do naszych czasów, ale dzięki Redouté wiemy, że istniały i jak wyglądały.

Sama Konferencja odbywać się będzie w Brukseli w dniach 5-9 czerwca 2023r. Udział wezmą prelegenci z wielu krajów, w tym Łukasz Rojewski, polski hodowca i członek PTR.

Organizatorzy przewidzieli ciekawe wycieczki w Belgii północnej przed Konferencją (pre-tour) w dniach 2-5 czerwca 2023r., w Belgii centralnej w czasie Konferencji (main-tour) w dniach 5-9 czerwca 2023r. oraz po niej (post-tour), w Luxemburgu, Niemczech i Szwajcarii, w dniach 10-15 czerwca 2023r. Program szczegóły – Tutaj
Wszystkich miłośników róż na Konferencję do swojego rodzinnego kraju zapraszają Henrianne de Briey, dotychczasowa Przewodnicząca WFRS oraz Prezes Belgijskiego Królewskiego Towarzystwa Różanego Frans Thomas.

Henrianne de Briey

„To czas, jaki poświęciłeś twojej Róży, czyni ją tak ważną. Ludzie zapomnieli o tej prawdzie.”
(Antoine de Saint-Exupéry)

PTRSpodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter