Pierwszy dzień Areny Krajobrazu w Poznaniu 17 listopada 2022r. rozpoczął się od wykładów gości z Francji, którzy przyjechali do Polski podzielić się z nami swymi bogatymi doświadczeniami w tworzeniu kolekcji roślinnych, zakładaniu nowych ogrodów, przebudowie założeń historycznych oraz łączeniu starego z nowym, poprzez stosowanie nowoczesnych materiałów w architekturze krajobrazu. Wszystkie nowe elementy powinny współgrać z tym czego dokonały poprzednie pokolenia, tworzyć jeden organizm.
Niezwykle ważną sprawą dla botaników we Francji jest zachowanie gatunków roślin i ich ochrona. O systemie jaki wprowadziła organizacja CCVS opowiedziała jej prezes Françoise Lenoble-Prédine w wykładzie „Ochrona dziedzictwa roślinnego: wyzwania Konserwatorium Specjalistycznych Kolekcji Roślin”.
Jacques Soignon opowiedział słuchaczom i przedstawił na ilustracjach „Miejskie ogrody Nantes”, które przeszły spektakularne zmiany.
Zygmunt Kącki – Dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu opowiedział o najcenniejszych zbiorach Ogrodu Botaniecznego we Wrocławiu, jak i jego oddziału Arboretum w Wojsławicach. Temat wykładu brzmiał „Ogród botaniczny – opiekun różnorodności oraz mecenas sztuki i kultury”.
Z Wrocławia i Wojsławic przenieśliśmy się do Paryża. Régis CRISNAIRE, Kurator Ogrodów Paryża, opowiedział o „Dziedzictwo paryskich ogrodów”. Paryż ma aż 4 ogrody botaniczne, zatem jest co zwiedzać.
Jednym z paryskich parków jest Park Bagatelle, położony w samym sercu Bois de Boulogne. Został utworzony w 1775 roku i jest miejscem, gdzie można podziwiać wspaniały ogród róż składający się z 10tys. krzewów w 1200 gatunkach. Główny Ogrodnik Bagatelle Erik Benoit, w wykładzie „Róże, kolekcje i francusko-polskie relacje” opowiedział o 250 letniej historii tego parku. Tym bardziej jesteśmy dumni, że w czerwcu 2023r. zostanie tutaj uroczyście otwarta stała Kolekcja Róż Polskiej Hodowli.
Podczas Areny Krajobrazu podpisano Porozumienie polsko-francuskie dotyczące kontynuowania współpracy naukowej, kulturalnej i promocyjnej pomiędzy sygnatariuszami dokumentu. Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego prof. Bożena Matysiak przedstawiła historię tego projektu i wszystkich sygnatariuszy do podpisania dokumentu.
Na Arenie Krajobrazu nie mogło zabraknąć Kutna – miasta róż. Przedstawiono przyjętą przez władze miasta w 2012r. strategię różanego miasta, która w 2022r. obchodzi 10 rocznicę przyjęcia do wdrożenia. Kutno nie powiedziało jeszcze dość, gdyż plany różanego rozwoju miasta są ambitne.
Polskie Towarzystwo Różane zaprezentowało publiczności główne założenia swojej akcji “Różanka dla Gminy”, mającej na celu zaproszenie tysięcy róż do małych miast i miasteczek w Polsce.
Kutno promowało kolejne, 49. Święto Róży, które odbędzie się we wrześniu 2023 r. Już dzisiaj zaprasza wszystkich miłośników róż do uczestnictwa w tej największej różanej imprezie w Polsce.
PTR
fot. KDK, Renata Krochmal, Małgorzata Thouard
zobacz FILM