‘Johann Wolfgang von Goethe’

ZWYCIĘZCA  – taką nazwę mógłby już przyjąć ten nowoczesny mieszaniec herbatni zaliczany do słynnej kolekcji róż nostalgicznych. Wyhodowany został w 2004 roku przez Hansa J. Eversa w niemieckiej szkółce różanej Rosen Tantau. Wkrótce też zaczął zdobywać kolejne nagrody za zapach w europejskich konkursach róż – Lyon, Belfast i Glasgow 2013. Od kilku dni cieszy się jeszcze jednym trofeum – Złota Róża na corocznym Święcie Róż w Końskowoli.

Jest to niezbyt wysoki krzew, raczej kompaktowej budowy o maksymalnej wysokości około 1,5 metra. Liście szarozielone, matowe i szorstkie. Pędy kwiatowe bardzo mocne i sztywne. I bardzo dobrze, bo mają co dźwigać. Kwiaty bardzo duże, w pełni rozkwitu około 13 cm średnicy, a zdarzają się jeszcze większe. Bardzo ściśle ułożone płatki w liczbie do 50 sztuk, nadają kwiatom pokaźną wagę. Mimo ogromnej ilości płatków, kwiaty nie są szczególnie wrażliwe na deszcz i dość szybko wysychają.

Zapach kwiatów to typowy, ciężki aromat róż herbatnich, odurzający, lekko owocowy z wyraźną nutą leśnych owoców. Powtarza kwitnienie chętnie, nawet trzy razy w sezonie. Kwiaty bardzo długo utrzymują się na pędach i zdarza się często, że sfatygowane, trzymają się pędów, mimo, rozkwitających kolejnych nowych.

Odporność na mróz dobra, do około – 17’C bez okrywania. W okresie późno jesiennym zdarzają się na liściach ślady mączniaka prawdziwego. Na czarną plamistość róża jest doskonale odporna.

W Końskowoli w 2022 r. zwycięski bukiet róż Johann Wolfgang von Goethe przedstawiła Pani Justyna Marek. Gratulujemy!
PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter