115. Konkurs Nowości Różanych w Paryżu – laureaci

Konkurs Nowości Różanych we Parku Bagatelle w Paryżu został rozstrzygnięty i poznaliśmy laureatów jego 115. edycji. Uroczystość ogłoszenia wyników w dniu 16 czerwca 2022 r. rozpoczął Dyrektor Ogrodów Botanicznych Paryża Régis Crisnaire, który pogratulował zwycięskiej róży nr 52 Mel Bee z ILVO-Plant, zdobywczyni pierwszej nagrody. W konkursie brało udział 111 nowych odmian róż z 11 krajów reprezentowanych przez 28 hodowców. Erik Benoit, kierujący zespołem ogrodników w Bagatelle i Jean-Pierre Lelièvre odpowiedzialny za konkurs, również otrzymali podziękowania.

od lewej: Erik Benoit, Małgorzata Thouard, Jean-Pierre Lelièvre

Szczególnie miły był polski akcent uroczystości, gdyż pan Régis Crisnaire poinformował przybyłych gości o rosnących w Parku  Bagatelle polskich różach i wydarzeniu, które odbędzie się w 2023 r. czyli oficjalnym otwarciu Polskiej Kolekcji Róż. Podkreślił wagę współpracy polsko-francuskiej zapoczątkowanej przez PTR i przywitał przedstawicielkę Polskiego Towarzystwa Różanego Małgorzatę Thouard oraz podziękował za  piękny list i życzenia Prezes PTR prof. Bożeny Matysiak.

Régis Crisnaire z bukietem zwycięskich róż i Małgorzata Thouard (PTR)

Pan Régis CRISNAIRE
Dyrektor Parków i Ogrodów Paryża

Szanowny Panie Dyrektorze,

Zainicjowana w 2021 roku współpraca pomiędzy Ogrodem Bagatelle i Polskim Towarzystwem Różanym oraz naszymi partnerami ogromnie nas cieszy. Polska kolekcja róż w Ogrodzie Bagatelle jest bez wątpienia najlepszym sposobem na prezentację polskiego dziedzictwa różanego we Francji.

Jesteśmy przekonani, że Polska Kolekcja Róż stanie się powodem do rozwijania naszej wzajemnej owocnej współpracy. Zaangażowanie tak wielu instytucji i osób świadczy dobitnie nie tylko o naszej wzajemnej przyjaźni, ale też jest dowodem z jaką pieczołowitością odnosimy się do kulturowego dziedzictwa jakim są róże. Jesteśmy przekonani, że w niedalekiej przyszłości reprezentowaną przez czterech polskich hodowców kolekcję 20 odmian róż będziemy poszerzać o kolejne, tworząc wyjątkowy obraz  długoletniej tradycji polskich hodowców i szkółkarstwa w Polsce.

Chciałabym w imieniu swoim i naszych partnerów, na Pana racę złożyć podziękowania za zaangażowanie w powstanie tej kolekcji. Dziękuję również pracownikom Parku Bagatelle za wkład i prace związane z tworzeniem tej kolekcji. Osobiste zaangażowanie tak licznego grona profesjonalistów i pasjonatów z Francji pozwoliło nam na stworzenie wyjątkowej i unikatowej kolekcji.

Szczęśliwie stało się, że moje podziękowania mogę skierować na Pana ręce na krótko przed inauguracją 115e Concours international de Roses de Bagatelle.
Życzę wszystkim uczestnikom konkursu wielu radości i sukcesów. Zaś jury życzę owocnych obrad, które wyłonią z pewnością, ku radości uczestników, nowe zjawiskowe odmiany róż.

W imieniu Polskiego Towarzystwa Różanego i naszych partnerów serdecznie dziękuję.

prof. dr hab. Bożena Matysiak
Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego

Polscy Partnerzy Polskiej Kolekcji Róż:
Zamek Królewski w Warszawie, Kutno Miasto Róż, Ogród Botaniczny we Wrocławiu, Arboretum Wojsławice,  Szkółka Róż Rosarium, Róże Pałka, Fundacja Fractal, Arena Krajobrazu

115. Konkurs Nowości Różanych i 37. Konkurs Róż Krajobrazowych

Nadesłane na konkurs róże sadzone są w gruncie, czyli w naturalnych warunkach glebowych i klimatycznych dla róży, bez zabiegów, które przyczynią się do lepszego kwitnienia w porze konkursu.

Lista róż zgłoszonych do 115. edycji Konkursu Nowości Różanych

W pierwszym roku są oceniane przez stałe jury parku, w drugim roku przez Wielkie Jury Międzynarodowe. Róże krajobrazowe oceniane są przez trzy lata. Jurorzy analizują: pokrój krzewu, siłę wzrostu, wigor rośliny, ulistnienie, kwiat, kształt, kolor, zapach, wrażliwość na zmiany pogody i temperatury, odporność krzewu na choroby i szkodniki, obfitość i długość kwitnienia, zdolność rośliny do samooczyszczenia, zrzucanie przekwitłych kwiatów, ale także oryginalność, która może przejawiać się w pokroju, kształcie i kolorze kwiatu. Poniżej na zdjęciach widoczna jest praca jury.

Róże, które zdobędą największą ilość punktów zostają nagrodzone. Swoją specjalną nagrodę przyznają również dzieci i publiczność.

Laureaci Konkursu

Nagrody w 115. Konkursie Nowości Różanych

1 nagroda : nr 52 Mel Bee / ILVO-Plant

2 nagroda : nr 322 Palsy Walsy / VIVA International

Nagroda za zapach : nr 308 Divina / Rosen TANTAU

róże wielokwiatowe (rabatowe) : nr 24 Bee Proud / ILVO-Plant

róże krzaczaste : nr 328 (bez nazwy) (NIRPfyred) / NIRP International

róże wielkokwiatowe : nr 10 Lady Capri / Rosen TANTAU

róże pnące : nr 316 Purple Siluetta / firma KORDES

róże okrywowe : nr 305 Green Summer / VIVA International

róże miniaturowe : nr 54 (bez nazwy) (VEL20mitach) / LENS Roses

Nagroda publiczności : nr 83 (bez nazwy) (CODeuke) / DORIEUX Georges

Nagroda dzieci : nr 10 Lady Capri / Rosen TANTAU

Nagrody w 37. Konkursie Róż Krajobrazowych

1 nagroda : nr 07 Enjoy / firma KORDES

2 nagroda : nr 20 Taranis / VIVA International

wyróżnienie : nr 18 Roselina / firma KORDES

Fraçoise Lenoble-Prédine (CCVS) i Régis Crisnaire z bukietem nagrodzonych róż

tekst i zdjęcia Małgorzata Thouard

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter