Park Bagatelle w Paryżu zaprasza

W dniu 16 czerwca 2022r. o godz. 9:30 w Parku Bagatelle w Paryżu rozpoczyna się 115. Międzynarodowy Konkurs Nowości Różanych. Ogród położony jest w 16 dzielnicy Paryża, na skraju Lasku Bulońskiego, w zachodniej części Paryża i otwarty do godz.20. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zapowiedziane jest o godz. 15:30 – 16:30 w czwartek.

Więcej informacji jak dojechać

Różanka w parku Bagatelle, fot. www.paris.fr
Plan Parku Bagatelle w Paryżu

W Parku Bagatelle od 1907 r., co roku nagradza się nowości różane, jeszcze bezimienne i niezarejestrowane oraz niedostępne w handlu. Róże oceniane są w 5 kategoriach i przyznawane jest 10 nagród.

W części rosarium znajduje się ogród konkursowy.  Nowości różane wysyłane przez hodowców są klasyfikowane i oceniane w kilku kategoriach: róże wielokwiatowe (rabatowe), róże wielkokwiatowe i róże miniaturowe, są one oceniane są po dwóch sezonach wegetacyjnych. Tymczasem ewaluacja róż parkowych, okrywowych i pnących trwa trzy lata.

Wielkie Jury składa się z ponad stu francuskich i zagranicznych osobistości ze świata róż, urzędników, dziennikarzy i artystów. Kryteria oceny odnoszą się do kwiatu, obfitości kwitnienia i czasu trwania oraz zdrowotności), wigoru rośliny i jej odporności na choroby. Nagradzane są również zapachy. Ocena końcowa składa się w 50% z oceny Komisji Stałej, 25% oceny Komisji Nowości i 25% oceny Wielkiego Jury.

fot. www.paris.fr
fot.www.paris.fr

Od 2002 roku odbywa się Konkurs dla dzieci. Dzieci przyznają I nagrodę i nagrodę za zapach.
Konkurs dla publiczności odbywa się od 2007 roku. Publiczność przyznaje I nagrodę oraz nagrodę zapachową. Ten konkurs odbywa się latem, przed konkursem róż. Konkurs dziennikarski odbywa się w dniu konkursu. To obecni dziennikarze przyznają swoją nagrodę z selekcji róż.

Informacja o Konkursie w Parku Bagatelle

Park Bagatelle jest jednym z czterech ogrodów botanicznych Paryża. Jego początki sięgają XVIII w., ale dla miłośników róż jest ważny, gdyż to właśnie tutaj w 1907 r. urządzono pierwszą na świecie różankę dostępną dla wszystkich mieszkańców Paryża. Kluczową rolę w procesie jej powstania odegrał Jean-Cloude Nicolas Forestier pełniący wówczas funkcję Konserwatora Parków i Ogrodów Paryża. Historia Parku i opis różanych ogrodów prezentujemy w Roczniku „Róże” nr 4-5/2020-2021 – do kupienia

W 2021 roku została zainicjowana współpraca pomiędzy Ogrodem Bagatelle i Polskim Towarzystwem Różanym oraz jego Partnerami. Polska kolekcja róż w Ogrodzie Bagatelle, której oficjalne otwarcie planowane jest na 2023 r., jest bez wątpienia najlepszym sposobem na prezentację polskiego dziedzictwa różanego we Francji. Zaangażowanie wielu instytucji i osób świadczy dobitnie nie tylko o naszej wzajemnej przyjaźni, ale też jest dowodem z jaką pieczołowitością odnosimy się do kulturowego dziedzictwa jakim są róże. Jesteśmy przekonani, że w niedalekiej przyszłości reprezentowaną przez czterech polskich hodowców kolekcję 20 odmian róż będziemy poszerzać o kolejne, tworząc wyjątkowy obraz  długoletniej tradycji polskich hodowców i szkółkarstwa w Polsce.
Polscy Partnerzy PTR Polskiej Kolekcji Róż: Zamek Królewski w Warszawie, Kutno Miasto Róż, Ogród Botaniczny we Wrocławiu, Arboretum Wojsławice,  Szkółka Róż Rosarium, Róże Pałka, Fundacja Fractal, Arena Krajobrazu.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter