Regionalna Konferencja Różana w Słowenii

W dniach 23-24 kwietnia 2022 r.  przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Różanego Łukasz Rojewski brał udział w Konferencji Różanej regionu wschodniej i środkowej Europy, Światowej Federacji Towarzystw Różanych (WFRS), której PTR jest członkiem.

Wystąpienie Łukasza Rojewskiego Tutaj

Łukasz Rojewski opowiedział o swojej pracy nad tworzeniem kolekcji róż ‘Heavy Beauty Rosys TM

Już po raz drugi na przestrzeni pięciu lat odbyła się w Słowenii Regionalna Konferencja Różana. Gościł nas Wilczy Potok (Volčji Potok).

Uczestnicy Konferencji, Arboretum Wilczy Potok

Arboretum Wilczy Potok znajduje się w samym sercu Słowenii blisko Ljubljany. Liczy sobie ponad 130 lat. I jak to zwykle bywa, zanim stał się parkiem, był majątkiem ziemskim przechodzącym z rąk do rąk. Najstarsza udokumentowana róża rosnąca w Arboretum to ‘American Pillar’ i ma 90 lat! Naszymi gospodarzami było Słoweńskie Towarzystwo Różane na czele z prezydent Bredą Bavdaž Čopi we współpracy z Matjažem Masnakiem opiekującym się kolekcją róż i drzew w Arboretum. Już na wstępie chcę zaznaczyć piękną słowiańską gościnność, którą doświadczaliśmy na każdym kroku.

Breda Bavdaž Čopi – pierwsza z lewej

Koleżanki i koledzy z Słowenii byli życzliwi do tego stopnia, że zwyczajowy dystans szybko znikł. I nie dzieliła nas kultura czy język. Odwrotnie, łączyła nas pasja, chęć poznania i zrozumienia różnic w hodowli i uprawie róż. Na konferencję przybyły też reprezentacje innych krajów: Rumunii, Luksemburga, Holandii, Włoch, Czech i Belgii.

Spotkanie było również znakomitą okazją by podziękować odchodzącej ze stanowiska Wiceprezydent Światowej Federacji Towarzystw Różanych Bredzie Bavdaž Čopi za dziewięcioletnie dynamiczne  starania wniesione w rozwój regionu. Za jej kadencji powstało Polskie Towarzystwo Różane i Breda ma w tym osobisty wkład. Nieustępliwie naciskała na reaktywację Polskich tradycji różanych. W dużej mierze, dzięki jej uporczywym namową w 2016 roku na SGGW w Warszawie, zawiązało się Polskie Towarzystwo Różane.
W imieniu nas wszystkich, wręczyłem Bredzie podziękowania oraz małą pamiątkę z inskrypcją w języku Angielskim, mówiącą o współpracy w duchu przyjaźni.

Również za kadencji Bredy reaktywowało się Rumuńskie Towarzystwo Różane za sprawą Angeli Bokor, która będzie w tym roku z nami na Święcie Róży w Kutnie.

Temat konferencji brzmiał „Co Nowego w Regionie?” 

Prelegenci przedstawiali różne zagadnienia. Angela Bokor opowiedziała nam o różach powstałych w Rumunii. Danièle Geffroy Konštacký z Republiki Czeskiej opowiedziała o historii i funkcjonowaniu Międzynarodowego Ogrodu Nowości Różanych w Hradec Kralove, który w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powstania. Ja po raz pierwszy, przedstawiłem efekty pracy nad projektem serii róż zimotrwałych. Kolekcja liczy 21 odmian i nazywa się ‘Heavy Beauty Rosys TM’.  Będę miał olbrzymią przyjemność opowiedzieć wam o tym jedenastoletnim projekcie na konferencji, która odbędzie się w trakcie Święta Róży w Kutnie w 2022 r. Matjaž Mastnak przedstawił nam fantastycznie historie związane z poszukiwaniem i odnajdywaniem zaginionych róż na Słowenii. W atmosferze śledztwa, dociekań i przypadku, kilka historycznych odmian zostało zabezpieczonych i stanowią one teraz narodowe dziedzictwo.

Wszyscy uczestnicy Konferencji wzięli też udział w zwiedzaniu Wilczego Potoku.
Był to czas, kiedy dywanami kwitły rośliny cebulowe, a drzewa wiśni obsypały się płatkami.

Choć róże puszczały dopiero liście, nie powstrzymało nas to od zwiedzenia różanki. W kolekcji Arboretum znajdują się głównie odmiany wyhodowane po 1990 roku. Jest też szczególny ogród różany, zwany „watykańskim”. Znajdują się tam róże papieży i świętych katolickich.

Odwiedziliśmy też wyjątkowy w skali światowej ogród Zakonu Benedyktynów (Monastery Kostanjevica)  leżący na wzgórzu pod Nową Goricą.  Znajduje się tam jedna z najciekawszych kolekcji róż burbońskich w Europie. Kolekcja powstała z inicjatywy Słoweńskiego Towarzystwa Różanego i za sprawą życzliwego przyjęcia pomysłu przez braci zakonnych. Przyczyną dla wywołania szczególnego tematu kolekcji jest sarkofag znajdujący się w podziemiach klasztoru. Znajdują się w nim szczątki ostatniego z linii panującego Burbona, Karola X Filipa. Szczęście nam tym razem dopisało, ponieważ pierwsze burbony zaczęły otwierać pąki na nasz przyjazd.

od lewej:. Łukasz Rojewski, Matjaž Mastnak, Grzegorz Falkowski (ZSZP)
Monastery Kostanjevica, kolekcja róż burbońskich
róża burbońska ‘Mme Ernest Calvat’ Schwartz1888
róża burbońska ‘Omar Pacha’ Pradell 1853

Choć wyjazd był krótki, to nie sposób nie zauważyć i nie zachwycić się czystym i dzikim urokiem przyrody Słowenii. Bijące źródła, rozległe lasy, urokliwe dolinki. Lazurowe jeziora i obfitość dzikich zwierząt. Wraz z gościnnością mieszkańców dopełniają obraz tego małego kraju o dużym „zielonym” sercu.

Łukasz Rojewski

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter