Święto Róż w Forst (Niemcy)

Forst (Lausitz), to niewielkie miasto niedaleko granicy z Polską. Wizyta tam nie jest kłopotliwa i może być jednodniową wycieczką, a można ją połączyć z odwiedzeniem transgranicznego Mużakowskiego Parku Krajobrazowego, wpisanego na listę UNESCO – opis parku.
W dniach 24 – 26 czerwca 2022 r. odbędzie się Festiwal Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego w Forst i Noc 1000 Świateł. Impreza organizowana jest każdego roku w ostatni weekend czerwca. Będą pokazy fajerwerków, koncerty, imprezy rodzinne i przede wszystkim iluminacja świetlna. Szczegóły TUTAJ

fot. https://www.rosengarten-forst.de
w czasie wystawy Róż i Święta Ogrodu Różanego w Forst wybierana jest Królowa Róż, fot.zielonametamorfoza.pl
fot. zielonametamorfoza.pl
Historia ogrodu

Na początku XIX w. kiedy Forst stało się centrum niemieckiego przemysłu sukienniczego i było nazywane Manchesterem Wschodu, a liczba mieszkańców znacznie wzrosła, zaistniała potrzeba  podniesienia ich standardu  życia poprzez m.in. stworzenia terenów zielonych do wypoczynku. W czerwcu 1913 roku, z okazji jubileuszu 25-lecia koronacji cesarza Wilhelma II, odbyła się w Forst pierwsza duża wystawa ogrodnicza połączona z pokazem róż, a w związku z tym, że trwała cztery miesiące, założono tu ogród różany. Wystawę zaplanowano początkowo jako imprezę jednorazową, a teren wydzierżawiono od hrabiego Henryka von Brühla. Później powstał w tym miejscu park dla mieszkańców miasta, a wystawy odbywały się wielokrotnie.

Parkiem zaopiekowało się Niemieckie Stowarzyszenie Miłośników Róż, które nadało mu już wówczas nazwę:  „Wschodnioniemiecki Ogród Różany”, który w 2013 r. obchodził uroczyście 100. rocznicę powstania. W 2013 roku, na cześć hrabiego Brühl wyhodowano róże rabatowe upamiętniające jego osobę wraz z małżonką: ‘Hrabina Brühl’ i ‘Hrabia Brühl’.

fot. zielononametamorfoza.pl, róża ‘Hrabia Brühl’

fot. zielonametamorfoza.pl, róża ‘Hrabina Brühl’
Ogród liczy 17 ha powierzchni i posadzono w nim ok. 900 odmian róż, których każdego roku przybywa.
W 2013 roku został wyróżniony  honorowym tytułem Najpiękniejszego Parku Niemiec. Samo miasto Forst nazywane jest w Niemczech Miastem Róż.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter