Nowy Rocznik PTR róże nr 6, 2023

Z radością informujemy, że prace nad nowym numerem rocznika “RÓŻE” zostały zakończone!
Rocznik nr 6 jest obecnie w trakcie druku i będzie oddany do rąk Czytelników w połowie maja 2022 r.

Już dzisiaj można go zamawiać w naszym sklepie internetowym TUTAJ
Osoby, które zamówią RÓŻE przed 16 maja 2022 r. otrzymają rocznik niezwłocznie po odbiorze z drukarni.

Drodzy Czytelnicy!

Przekazujemy Państwu kolejny, szósty tom rocznika Polskiego Towarzystwa Różanego „Róże”. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby każdy tom był interesujący, różnotematyczny, atrakcyjny pod względem merytorycznym i estetycznym. Tematem przewodnim 6. numeru rocznika są róże miniaturowe oraz historyczne mchowe. Oprócz treści specjalistycznych, popularyzatorskich, znajdziecie w nim także część poradnikową, ważną dla każdego miłośnika róż.

Bieżący numer otwiera dział pt. „Róże. Historia, ludzie, odmiany”, w którym znajdziecie Państwo m.in. artykuł Mariana Sołtysa o miniaturowych różach mchowych Ralpha Moore’a, wybitnego amerykańskiego hybrydyzera i popularyzatora. Moore uważany jest za ojca róż miniaturowych. Sam o sobie mówił: „dlaczego kontynuuję hodowlę róż? Z miłości do róży chcę trwać tak długo, jak mogę śnić sny – tak długo, jak moje nowe róże mogą mówić o chwale Boga”.
Wątek róż miniaturowych kontynuuje Ewa Jarmulak w artykule poświęconym słowackiemu hodowcy, węgierskiego pochodzenia Szilveszterowi Győry. W kolejnym artykule ta sama autorka pisze o historii osobliwych, obsypanych gruczołkowatymi włoskami – różach mchowych.

Z historią szkółki W. Kordes’ Söne zapoznaje nas Adam Chodun – legendą wśród szkółek różanych i jedną z najpotężniejszych na świecie w hodowli róż, gdzie miłość do róż łączy pięć pokoleń rodziny Kordes.

W dziale „Biologia róż dla Amatora” znajdziemy artykuł prof. Bożeny Matysiak o spontanicznych mutacjach w świecie róż, o fenomenie którego nie można przewidzieć.

Bodaj najstarszym sportem w świecie róż jest róża francuska (Rosa gallica) ‘Versicolor’, znana już w XVI w.

W dziale „Ogrody” przedstawiono cztery artykuły, które przenoszą nas m.in. do Ogrodu Botanicznego w Kielcach, najmłodszego w Polsce. Z jego różanką zapozna Czytelników jeden z jego twórców – prof. Janusz Łuszczyński.

Z kolei Marzena Jeleniewska-Jankowska zabierze nas do Francji, do Lyonu, w artykule „Jeden park – trzy różanki” i opowie o Parku Tête d’Or.

Praktyczne rady i ciekawostki zawsze znajdują swoich wiernych czytelników. Dzięki nim dowiemy się, czy rośliny powinny mieć paszport. Jak zbudować w ogrodzie udaną pergolę, jak uprawiać róże w donicach. Uwagę szczególną zwraca rekomendacja Polskiego Towarzystwa Różanego, jakie odmiany róż wybrać do ogrodów oraz jak je sadzić z gołym korzeniem i w donicach.

Nie zabraknie oczywiście kalendarium wydarzeń różanych z roku minionego, który pod tym względem był ekscytujący i zaowocował m.in. medalami dla róż Łukasza Rojewskiego w 69. Międzynarodowym Konkursie Różanych Nowości w Baden-Baden, wydarzeniami chrztu nowych odmian róż hodowli Łukasza Rojewskiego. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę także na sprawozdania z Królewskiej Wystawy Kwiatów na Zamku Królewskim w Warszawie oraz ze Święta Róży w Kutnie. Dzielimy się z Czytelnikami również kalendarium wydarzeń związanych z różami na bieżący rok 2022.
Warto także zajrzeć na strony „Biblioteki Róż” i polecanych lektur.
Na koniec zapowiedź czego będzie można spodziewać się w następnym, 7. numerze rocznika „Róże” w 2023 r.

W imieniu całej Redakcji życzymy Wam Drodzy Czytelnicy wyłącznie miłych chwil z „Różami”.

Redaktor naczelny

Janusz Łuszczyński

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter