Ocena zimowania róż w Polsce

okrycie róży pnącej, 2014 r. fot. Małgorzata Kralka

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich miłośników róż do wspólnej oceny – jak róże sobie radzą w obliczu globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych, które zachodzą w naszym kraju? Pojawia się polemika na wiele tematów związanych z przygotowaniem róż do zimy oraz zapewnienia im komfortu przetrwania do wiosny w dobrej kondycji, aby z wigorem mogły wtedy wystartować i cieszyć nas swoim pięknem.

Pragniemy stworzyć Różaną Klimatyczną Mapę Polski z podziałem na strefy klimatyczne odpowiadające obecnej zimie, aby wszystkim było łatwiej podjąć odpowiednie kroki przy zabezpieczeniu róż przed kolejną zimą. Tylko wszyscy razem, wspólnie, możemy podołać temu zadaniu, a skorzystają na tym przede wszystkim nasze ukochane kwiaty.
Być może będziemy musieli zmieniać nasze zwyczaje i procedury dotyczące zimowania róż? Wszyscy obserwujemy, że jest mniej śniegu, a więcej gwałtownych zmian temperatur, wahań pomiędzy nocą i dniem, wieją gwałtowne, silne wiatry itp. Na tym tle rodzą się pytania i wątpliwości.
Mając relacje z różnych rejonów naszego kraju możemy je porównać, wyciągnąć jakieś wnioski, zrobić  ustalenia, co z tymi naszymi różami zimą, czasami wcale NIE zimą – zimą tylko z nazwy?

luty 2021r., fot. Małgorzata Kralka
luty 2021 r., fot. Małgorzata Kralka
zima w ogrodzie, 2009 r., fot. Małgorzata Kralka

Z ramienia PTR relacje zbiera Małgorzata Kralka, prosimy je przesyłać na adres e-mail: , lub na adres biura PTR : (można skorzystać z formularza kontaktowego https://ptrosa.pl/kontakt/

Ankieta do pobrania do druku

INFORMACJE POTRZEBNE DO STWORZENIA RÓŻANEJ KLIMATYCZNEJ MAPY POLSKI

1 Jakie jest położenie geograficzne ogrodu: miejscowość, kod pocztowy, województwo?

2 Jakie jest otoczenie ogrodu: na otwartej przestrzeni, wśród zabudowań, wśród innych ogrodów, osłonięty żywopłotem lub nieprzewiewnym ogrodzeniem?

3 Jakie róże w ogrodzie dominują?

4 Czy są w ogrodzie róże pnące na wysokich podporach?

5 Jaka była jesień – deszczowa, zimna czy łagodna? Czy były przymrozki?

6 Kiedy spadł śnieg i czy się długo utrzymywał. Jeśli był kilka dni i bardzo mało, to czy można uznać, że w praktyce go nie było?

7 Kiedy przyszły mrozy i czy były od razu ostre czy raczej łagodnie się oziębiało? Czy te mrozy były groźne dla róż, czy jakoś zmienił się ich wygląd? Czy w tym czasie pąki były widocznie nabrzmiałe?

8 Jak wyglądał zakres temperatur w miesiącach zimowych (mniej więcej) i który z miesięcy zimowych był najzimniejszy?

9 Czy zimą występowały silne i zimne wiatry i jak oceniasz, czy były groźne dla róż?

10 Czy róże były okopcowane? Czy wszystkie czy tylko niektóre?

11 Czy róże były przykryte stroiszem czy może innym materiałem? Czy wszystkie czy tylko niektóre?

12 Czy róże były cięte przed zimą? Jak? Czy wszystkie, czy tylko niektóre?

13 Czy róże były nawożone na jesień specjalnymi nawozami jesiennymi, a jeśli tak, to czy coś to zmieniło – w porównaniu do lat poprzednich?

14 Jak wyglądały pędy róż w lutym (czy były zielone), a jak te same pędy wyglądały w kwietniu (zielone, szaro zielone albo czarne, ewidentnie suche)?

15 Czy róże zakupione u producentów z etykietą, że są szczególnie odporne, faktycznie są odporne na obecne zmienne warunki klimatyczne?

16 Czy róże zakupione u producentów z etykietą, że są przeznaczone do cieplejszej strefy klimatycznej niż Twoja przetrwały zimę? Czy została zmieniona okrywa w ciągu ostatnich lat na lżejszą i róże zimują bez problemu?

17 Czy róże w donicach (mowa o dużych donicach, które muszą zostać tam gdzie stoją), oprócz zabezpieczenia korzeni w donicach, były okrywane stroiszczem, innym materiałem i czy były okopcowane?

18 Inne uwagi na podstawie zmieniającego się klimatu w Twoim regionie – jak było, a jak jest teraz, ale bez analiz szczegółowych itp. cieplej o parę stopni, mniej śniegu, więcej wiatru itp. Chodzi o wszystkie czynniki jakie mają wpływ na przezimowanie róż.

19 Jakiego ważnego pytania nie zawarto w powyższym zestawie pytań, które Twoim zdaniem ma wpływ na ocenę zimowania róż?

Wszystkim, którzy pomogą nam ocenić zimowanie róż w obecnych warunkach klimatycznych będziemy wdzięczni za pomoc.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter