Najodporniejsze odmiany róż – mieszańce róży pomarszczonej (R.rugosa)

Mieszańce róż pomarszczonych, to odmiany powstałe z udziałem R. rugosa oraz innych odmian czy gatunków.

‘F.J.Grootendorst’

Charakteryzują się bardzo dużą odpornością na mróz, choroby i trudne warunki uprawy. Tworzą duże krzewy, ok. 2 metrów wysokości, a więc świetnie nadają się na żywopłoty. Przedstawiam odmiany, które będą łatwe w uprawie także dla początkujących miłośników róż, gdyż są odporne i niewymagające. Bez większej utraty urody czy zdrowia zniosą pielęgnację niewprawną ręką. Nie marzną, dlatego nie potrzebują mocnego cięcia, wystarczy im co parę lat cięcie odmładzające. Kolejnym ich atutem jest powtarzanie kwitnienia, co jest cechą bardzo pożądaną,  podobnie jak efekt pojawiających się równocześnie nowych kwiatów i kolorowych owoców, które świetnie nadają się na przetwory. Ze schematu powtarzania kwitnienia wyłamuje się jedynie ‘Sweet Adeline’.

Sadzenie

Z mojej praktyki, uważam, że najlepiej jest sadzić róże z gołym korzeniem na jesieni, ale róże w doniczkach można sadzić cały sezon – od wiosny do jesieni. Ważne, aby dobrze je podlać po posadzeniu i jeśli sadzimy wczesną wiosną zakopczykować. To zapobiegnie wysuszeniu pędów. Jak ustabilizuje się pogoda i nasze róże trochę się zahartują oraz zaczną wytwarzać młode korzonki – kopce można rozgarnąć.

Odmiany

Seria z nazwą ‘Grootendorst’ nazywana jest różami goździkowymi, ze względu na pełny i postrzępiony kwiat, przypominający małe goździki. Nie pachną, ale mimo to zachwycą bujnością kwitnienia.

‘F.J.Grootendorst’ odmiana wyhodowana w Holandii, w 1918 roku przez de Goey’a. Krzewy o pędach wzniesionych, lekko przewieszających się na końcach. Liście drobne, ciemnozielone, skórzaste. Odmiana polecana do tworzenia żywopłotów, umacniania skarp, dobrze znosi cień, mróz i słabe gleby.

‘Grootendorst Supreme’ odmiana znaleziona jako sport od ‘F.J. Grootendorst’ (Boskoop – Holandia 1936). Kolejna wersja kolorystyczna róży pomarszczonej o goździkowych kwiatach. Zebrane w gęste kwiatostany, liczące nawet do 30 sztuk, osadzone są na sztywnych, kolczastych pędach pokrytych szorstkimi liśćmi. Kwiaty zawiązuje przez całe lato.

‘Pink Grootendorst’ odmiana ta została wyhodowana przez Grootendorsta (Holandia) w 1923 roku. Różowa wersja odmiany ‘F.J. Grootendorst’.

‘Peach Grootendorst’
‘White Grootendorst’

‘Himmelsturmer’ (F.Wanninger 1990) Wyjątkowy mieszaniec róży pomarszczonej, który pnie się w górę i tworzy różane nawisy ze swoich różowo-białych kwiatów.

‘Linda Campbell’ (hodowca R.S. Moore 1990) odmiana nie pachnąca, ale ciemna czerwień ogromnych wiech kwiatowych, potrafi oczarować nawet najwybredniejszego estetę.

‘Sointu’ (Joy, Kahila, Kangaspunta 1994) odmiana wyjątkowa, bo stworzona w Finlandii, żaden mróz nie jest jej straszny, a swymi bezpretensjonalnymi kwiatami uwiedzie każdego.

‘Sweet Adeline’ (R.M.Erskine 1954) nie powtarza kwitnienia, ale jej bordowe pędy będą zdobić ogród nawet zimą.

‘Souvenir de Trelaze’ (wyselekcjonowana we francuskiej szkółce Delaunay 2010) różowa, jedyna w swoim rodzaju, z wyglądu zupełnie jak piwonia, a reprezentuje zalety prawdziwie odpornych róż pomarszczonych. Obok niej na zdjęciu biała ‘Blanc Double de Coubert’ (Cochet-Cochet 1892) historyczny mieszaniec róży pomarszczonej, doskonale uzupełnia się ze współczesną odmianą.

tekst i fotografie Małgorzata Kralka

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter