Aflopark
Ksawerów, ul.Widzewska 7a
Bezpłatny parking dla gości – obok wejścia do parku przy ulicy Partyzanckiej 195
e-mail:
strona www: http://www.aflopark.pl/
Aflopark to prywatny ogród – park założony w 2019 r. przez Grażynę i Andrzeja Furmanów na niemal pięciohektarowej posiadłości przylegającej do trasy Pabianice – Łódź i cały czas powiększany. Obszar parku podzielony jest na dwie strefy: wschodnią, mniejszą, znajdującą się w granicach Ksawerowa oraz zachodnią, większą leżącą w Pabianicach. Dzięki takiemu położeniu mogą z niego korzystać mieszkańcy tego przemysłowego miasta i cieszyć się naturą wraz z jego właścicielami. W ogrodzie urządzane są liczne imprezy, w tym koncert muzyczne, co pozwala odpocząć od zgiełku cywilizacji i poczuć prawdziwą więź z przyrodą wokół. Każdego roku ogród będzie piękniejszy, gdyż rośliny na dobre się w nim zadomowią, a warunki do mieszkania mają idealne.
Na początku była idea
Zwiększająca się ekologiczna świadomość właścicieli i doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwem farmaceutycznym pozwoliły na stworzenie ogromnego ogrodu rozmaitości. Inspiracją były podróże i zwiedzanie najciekawszych ogrodów na świecie oraz chęć, aby ich własny ogród był pamiętnikiem tych podróży i przypominał te miejsca, które ich najbardziej zachwyciły. W podróż – w poszukiwaniu inspiracji, właściciele udali się z Głównym Ogrodnikiem Afloparku Łukaszem Tarapaczem. Oprócz inspiracji roślinami dalekiego wschodu, zobaczymy tutaj także inspiracje ruchem Pieta Outdolfa, który proponuje tworzenie naturalistycznych pejzaży bylinowych, głównie z udziałem roślin o „naturalnym” wyglądzie, a nie z wyszukanymi odmianami. Taki ogród barwami kwiatów i traw maluje obrazy ułożone na rabatach. Są tu także polskie stare odmiany jabłoni i innych drzew owocowych o pięknych, malowniczych pniach, jest brzozowy lasek, tak bliski polskiej duszy, ale w dolnej partii ogrodu, na wiosnę, znajdziemy całe mnóstwo roślin cebulowych, przywodzących na myśl Niderlandy, a zwłaszcza Keukenhof. Wśród roślin poruszamy się na sposób angielskich ogrodów, czyli trawiastymi ścieżkami, znakomicie utrzymanymi i z równo przyciętymi brzegami.
Układ Parku
Zwiedzanie rozpoczyna się od pabianickiej części parku, gdzie malowniczy krajobraz ogrodowy tworzą szpalery róż piennych ustawionych w dekoracyjnych donicach, długotrwale kwitnące liliowce, bukietowe hortensje i słodko pachnące lilie. Dodatkową atrakcją są ogrody ziołowe i warzywnik urządzone na podniesionych grządkach.
Przez środek ogrodu prowadzi aleja główna, wzdłuż której znajdują się ławki, a obok nich kolekcja róż parkowych. Urody tej rabacie dodają okółki nisko strzyżonej z tawuły japońskiej. Przy alei ustawiono metalowe łuki służące za podpory dla okazałych grabów, które rozrastając się utworzą zacieniony tunel.
Na wiosnę znajdziemy tu morze kwiatów cebulowych. W nasadzeniach wykorzystano m.in. liczne odmiany tulipana, w tym ‘Holland Beauty’, ‘White Librestar’, ‘African King’, ‘Golden Parade’, ‘Candy Apple Delight’, ‘Yellow Pomponette’, ‘Miranda’. Na rabatach uwagę zwraca szachownica perska (Fritillaria persica) o bardzo ciemnych, niemal „czarnych” kwiatach i biało kwitnące narcyzy z grupy drobnoprzykoronkowych. Rośliny „cebulowe” pojawiają się zresztą w Afloparku w wielu miejscach, nie tylko tworząc regularne rabaty, ale też rosną pod drzewami, czy w miejscach, gdzie po ich przekwitnięciu lub w trakcie kwitnienia pojawią się inne kwiaty np. piwonie, których zgromadzono około 140 odmian.
Od strony wschodniej tę część parku zamyka rząd czerwono listnych buków, a na ich tle znajdują się: długa prostokątna różano-bylinowa rabata, stożkowate trejaże obrośnięte pnącymi różami.
W Afloparku bogato jest reprezentowana kolekcja liliowców (Hemerocallis) obejmująca ponad 400 odmian, część posadzona w kompozycji z ozdobnym czosnkiem i rozchodnikiem okazałym (Sedum spectabile).
Od strony zachodniej, gdzie jest ażurowe ogrodzenie, znajdziemy ponad 120 odmian powojników (Clematis), w tym wiele hodowli Szczepana Marczyńskiego.
W zachodniej części znajdują się rzędy azjatyckich klonów palmowych, sad z dawnymi, polskimi odmianami drzew owocowych, lasek brzozowy z wrzosowiskiem i roślinami kwasolubnymi, wśród których znajdziemy liczne rododendrony i azalie, posadzone także wzdłuż głównej alei, w cieniu drzew. Uroku tej części dodają liczne byliny, atrakcyjnie kwitnące przez cały sezon ogrodowy.
Znajdziemy w ogrodzie scenę z zabytkowymi, pofabrycznymi filarami, u podnóża których rosną róże o półpełnych, czerwonych, słodko pachnących, zachwycających obfitością kwiatach, odmiany ‘Cherry Girl’. Tutaj odbywają się koncerty muzyczne, gdy słuchacze siedzą wygodnie w luźnych fotelach na trawie.
Pośrodku staw z roślinami wodnymi, a na brzegu grupa rzeźbiarska „Kolarze” Bronisława Chromego, wtapiająca się w różnobarwny krajobraz wokół.
Kolekcja róż
Kolekcja Afloparku to ok. 8 000 róż w 420 odmianach posadzonych na 12 rabatach. Dobrano je kolorystycznie, aby tworzyły malownicze kolorowe wstęgi, które dodatkowo pięknie pachną, działając na wszystkie zmysły odwiedzających Park, także węch.
Rabatę białą tworzą m.in. odmiany ‘Alba Meidiland’, ‘Aspirin Rose’, ‘Schneewitchen’. Na rabacie różowej znajdziemy takie odmiany jak : ‘Pastella’, ‘Heidi Klum’, ‘Maxi Vita’, zaś na złotopomarańczowej: ‘Amber Queen’, ‘Columb’, ‘Maria Curie’, ‘Polka’®). Znajdziemy tu także odmiany : ‘Iceberg’, ‘Jazz’, ‘Pink Cloud’, ‘Odense by Rose’. Wiele róż posadzonych w tym ogrodzie posiada certyfikat ADR. Co roku ta kolekcja będzie uzupełniana i ilość odmian, które można zobaczyć w Parku, ciągle będzie rosnąć – tutaj interaktywna mapa.
czytaj więcej o ogrodzie Różanym
Aflopark to nie tylko ogród
Na terenie Afloparku znajdują się place zabaw, klimatyczna kawiarenka, a od wczesnej wiosny do później jesieni, toczy się tu bogate życie kulturalne: na plenerowej scenie organizowane są koncerty, wystawy róż i roślin sezonowych, w ogrodzie kiermasze kwiatowe połączone z promocją regionalnych wyrobów oraz coroczne imprezy charytatywne.
Warto pojechać do Pabianic o każdej porze roku, lecz miłośnicy róż będą mieli szczególną ucztę w miesiącach letnich, w porze kwitnienia Królowej Kwiatów.
Opracowanie Renata Krochmal
Fotografie dzięki uprzejmości Aflopark