Róże na Dzień Kobiet

8. marca obchodzimy Dzień Kobiet, a przecież Róża – to Kobieta! Porównanie kobiety do róży zdarza się tak często, że nie sposób przytoczyć wszystkich sławnych cytatów i wierszy. Powstało na ten temat na całym świecie także mnóstwo piosenek i już Mieczysław Fogg w latach 30. śpiewał tango „Kobieta jest jak róża ma w sobie dziwny czar”.
Polskie Towarzystwo Różane z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom dedykuje kilka kobiecych odmian Królowej Kwiatów i składa najserdeczniejsze życzenia szczęścia oraz spełnienia wszystkich różanych pragnień. Szkółki różane PTR mogą w tym pomóc, gdyż w marcu rozpoczyna się sezon wiosenny i wysyłka sadzonek. Takie róże będą cieszyć Panie przez cały sezon letni i kolejne lata, przypominając 8 marca i Święto Kobiet.

Aphrodite® (Afrodyta) w mitologii greckiej bogini miłości i piękna oraz kwiatów.

Afrodyta, to odpowiednik rzymskiej bogini Wenus, symbolu kobiecości, piękna, miłości. Odmiana wyhodowana w firmie Rosen Tantau (Niemcy) w 2006 roku. Ma bardzo trwałe, urodziwe kwiaty o delikatnym korzennym zapachu oraz bladoróżowej barwie, nadające się do cięcia do wazonu. Kwitnie kilka razy w trakcie sezonu. Krzewy tworzy niewysokie, o bujnych ciemnozielonych liściach. Toleruje stanowiska półcieniste.

Artemis® (Artemida) w mitologii greckiej bogini nie tylko łowów, ale także roślinności.

Róża wyhodowana i wprowadzona w firmie Rosen Tantau w 2009 roku. Jedna z najbardziej popularnych róż nostalgicznych, o wyjątkowej zdrowotności i silnym anyżowym zapachu. Tworzy pełne, kuliste białe kwiaty zebrane w kwiatostany po 5-6 sztuk, długo utrzymujące się na krzewie. Kilkukrotnie powtarza kwitnienie. Świetnie komponuje się z bylinami w ciemniejszym kolorze, na rabatach mieszanych. Może również tworzyć gęste szpalery lub niskie żywopłoty.

Królowa Warszawy® najpiękniejsza odmiana polskiego hodowcy Łukasza Rojewskiego.

Doceniona przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, znakomita róża rabatowa o wdzięcznym, eleganckim wyglądzie. Kwiaty duże, w świetlistym, perłowym kolorze, przynoszącym delikatną świeżość. Uwagę zwracają wydłużone pąki w odcieniu magnolii. W miarę rozchylania się płatków ‘Królowa Warszawy’ zmienia barwę na kolor porcelanowo-perłowy. Kwiaty po przekwitnięciu same się oczyszczają i są odporne na deszczową pogodę. Niezawodna, nowoczesna róża o nieprzerwanym, obfitym kwitnieniu i korzennym zapachu.

Marilyn Monroe® symbol kobiecości.

Odmiana pochodząca z USA, wyhodowana przez Toma Carrutha w 2002 roku, zarejestrowana przez firmę Weeks Roses. Róża nosząca imię amerykańskiej gwiazdy filmowej – podobnie jak Marilyn Monroe zachwyca subtelną urodą, wdziękiem i magicznym czarem. Zmysłowe, duże, doskonale uformowane morelowe kwiaty o kremowej konsystencji, otwierając się przybierają delikatny, zielonkawy odcień. Łagodny, cytrusowy zapach doskonale harmonizuje z powabnym wyglądem. Kwitnie obficie i nieprzerwanie przez cały sezon. Krzewy o fantastycznym wigorze, silne, wyprostowane, bardzo gęste są odporne na choroby. Doskonale znosi silne upały i słońce, nadzwyczaj trwała na krzewie i po ścięciu do wazonu.

Rosengräfin Marie-Henriette® róża wyhodowana na cześć różanej hrabiny Marii Henrietty Chotek, założycielki ogrodu różanego w Dolnej Krupie na Słowacji.

Wyhodowana w firmie W. Kor­des’ Söhne (Niemcy) w 2013 roku, róża należąca do grupy PARFUMA®. Silnie pachnąca odmiana rabatowa, o pełnych, romantycznych kwiatach, przypominających kształtem róże historyczne. Są one trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Krzewy o smukłym pokroju i dobrej odporności na choroby, nadają się również do pojemników. Woń, którą roztaczają kwiaty, to zapach anyżu i lukrecji, intensywny, ale nie nachalny, lekko pikantny, korzenny, łagodnie połączony z klasycznym zapachem róż. Największą intensywność uzyskuje w południe i wieczorem.

Women’s Choice® delikatna róża dedykowana wszystkim paniom przez belgijskiego hodowcę Martina Vissers’a (2011r.).

Róża delikatnej urody o lekko pofalowanych płatkach i świeżym zapachu. Świetnie sprawdzi się posadzona do donic na tarasie, balkonie lub w patio. Niewymagająca i odporna na choroby grzybowe oraz warunki atmosferyczne. Powtarza kwitnienie.

PTR

Fotografie dzięki uprzejmości firm:

Szkółka Róż Rosarium

Rosen Tantau

Kordes Rosen  

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter