Kalendarium PTR – 2021 r.

Działalność Polskiego Towarzystwa Różanego w roku 2021 – główne wydarzenia.

Trwająca pandemia COVID-19 wywarła znaczący wpływ na działalność Polskiego Towarzystwa  Różanego w pierwszych miesiącach 2021 r. Wobec mocno ograniczonych możliwości uczestnictwa w otwartych spotkaniach, Zarząd Polskiego Towarzystwa Różanego działał w trybie zdalnym.

czerwiec 2021 r.
uruchomiono nową stronę internetową PTR-u www.ptrosa.pl. Zrezygnowano ze starego adresu strony internetowej www.polskietowarzystworozane.org, a pomocniczo wykupiono domeny www.petroza.pl i www.towarzystworozane.pl, które przekierowują wchodzących na główny adres strony.  Zarówno szata graficzna jak i układ strony zostały znacznie zmienione. Projekt graficzny nowej strony wykonała Maja Popiak. Strona uaktualniana jest na bieżąco. Umożliwiono internetowe składanie wniosków online kandydatom na członków PTR, bez konieczności wysyłania ich pocztą do siedziby PTR, przekazywanie dotacji na rzecz stowarzyszenia oraz uruchomiono internetowy sklep, gdzie sprzedawane są Roczniki „Róże” oraz książeczka dla dzieci „Opowieść o różach”, której autorami są Iwona i Łukasz Rojewscy, a wydawcą w 2021 r. był PTR przy współudziale miasta Kutno. Na stronie internetowej zamieszczanych jest szereg ciekawych informacji i porad oraz bieżące informacje z działalności PTR-u.

Na stronie znajdują się opisy i zdjęcia odmian polecanych przez Polskie Towarzystwo Różane, porady i filmy na temat zasad uprawy i pielęgnacji róż oraz opisy ogrodów i ogrodów różanych. Utworzono zakładkę poświęconą szkółkom róż wspierającym PTR, Partnerom PTR,  kuchni, zdrowiu i urodzie oraz podstronę ze słowniczkiem różanym polsko – angielskim. Uzyskano także zgodę Międzynarodowej Federacji Towarzystw Różanych na zamieszczanie Newsletterów wydawanych przez federację. Powstanie nowej strony internetowej nie byłoby możliwe bez wyjątkowego zaangażowania Renaty Krochmal, która nieustannie czuwa nad atrakcyjną szatą i merytorycznym wkładem w treści zamieszczane na stronie. Małgorzata Kralka przygotowała szereg relacji z wydarzeń, które miały miejsce w 2021r. oraz udzieliła porad ogrodniczych, Ewa Jarmulak cały czas czuwa nad merytoryczną stroną polecanych przez PTR róż oraz pracuje jako ekspert PTR przy rozpoznawaniu odmian róż historycznych na obrazach z muzeów, z którymi PTR nawiązało współpracę. Tomasz Ciesielski dostarczył szereg zdjęć do   zobrazowania prezentowanych w serwisie parków i ogrodów, a także zdjęć z bieżących wydarzeń, w których braliśmy udział. Teksty i zdjęcia Jacka Kondratowicza w dużej mierze wypełniły dział polecanych przez PTR róż. Istotnym źródłem, z którego PTR otrzymuje materiał zdjęciowy do bieżących wydarzeń jest Kutnowski Dom Kultury, zaś zdjęcia odmian róż udostępniła Szkółka Rosarium Janiny i Adama Chodun oraz Ewa Jarmulak.

Cały czas prowadzony jest przez Wiolę Maciejewską z sukcesem fanpage PTR na Facebooku, który każdego roku pozyskuje więcej osób zainteresowanych wydarzeniami różanymi. Obecnie ilość użytkowników przekroczyła liczbę 6200 osób. Ciekawe wydarzenia prezentują tam również Weronika Lenarczyk, Łukasz Rojewski, a teksty i zdjęcia własnej kolekcji róż wprowadza Jacek Kondratowicz.

12 czerwca 2021 r.
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość ochrzczenia nowej odmiany róży ‘Królowa Warszawy’, której hodowcą jest Łukasz Rojewski. Uroczystość została zorganizowana dla uczczenia 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Matką chrzestną została Pani Mireille Steil, prezes Luksemburskiego Towarzystwa Miłośników Róż i jednocześnie wiceprezes Światowej Federacji Towarzystw Różanych, a także Małgorzata Walewska, światowej sławy śpiewaczka. Uroczystość prowadził prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Muzeum.
Kwitnące krzewy róży dostarczyła szkółka Rosarium Janiny i Adama Chodun, i można było je podziwiać w ogrodach zamkowych.

Wydarzenie uświetniła wyjątkowa wystawa kwiatów w zamkowych Arkadach Kubickiego. Sukces wydarzenia nie byłby możliwy bez profesjonalnego zaangażowania Moniki Drąg i Weroniki Lenarczyk.

W trakcie uroczystości Polskie Towarzystwo Różane wręczyło trzy nagrody „Królewski Ogród Doskonałości”. Nagroda  przyznawana jest za wybitną rolę ogrodów historycznych w krzewieniu i utrwalaniu narodowej kultury ogrodniczej i różanej. Kapituła w składzie Bożena Matysiak, Janina Chodun, Weronika Lenarczyk i Łukasz Rojewski przyznała w 2021 r. nagrodę „Królewski Ogród Doskonałości” trzem wyjątkowym historycznym ogrodom: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Statuetki „Królewski Ogród Doskonałości” zostały ufundowane przez członków wspierających Polskie Towarzystwo Różane: Kutno – miasto róż i Kutnowski Dom Kultury, a wykonali ją artyści z pracowni szkła Unikat z Wrocławia.

19 czerwca 2021 r.
W Będlewie odbyło się Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Różanego,

20 czerwca 2021 r.
Członkowie PTR-u uczestniczyli w wyjeździe studyjnym po Poznaniu i okolicach zorganizowanym przez Janinę Chodun, Ewę Tretiakov i Adama Choduna – właścicieli szkółki Rosarium. Członkowie PTR-u mieli możliwość poznania różanki w Parku Cytadela, Arboretum w Kórniku i Dworu z parkiem w Koszutach. Historię arboretum w Kórniku oraz najcenniejsze i najciekawsze okazy z ponad 3500 taksonów drzew i krzewów zgromadzonych w arboretum przedstawili dr Tomasz Bojarczuk i pani Kinga Nowak-Dyjeta.

W czerwcu 2021 r. została podpisana umowa pomiędzy Polskim Towarzystwem Różanym a Konserwatorem Parków Botanicznych Paryża, panem Régis Crisnaire, w ramach której polskie odmiany róż wzbogacą kolekcję róż w Parku Bagatelle w Paryżu, jednej z najstarszych i największych różanek we Francji i Europie. W imieniu PTR-u umowę podpisała Małgorzata Thouard. Rozmowy w sprawie prezentacji osiągnięć polskiej hodowli w Ogrodzie Botanicznym Bagatelle i innych instytucjach we Francji, między innymi CCVS, rozpoczęła w 2020 r. Małgorzata Thouard. Pierwsze krzewy polskich odmian wyprodukowane przez szkółkę Janiny i Adama Chodun oraz Tadeusza Pałkę przekazano,  do Parku Bagatelle jesienią 2021 r. Rozmowami ze stroną francuską zajmują się z ramienia PTR Tomek Ciesielski i Małgorzata Thouard. Mają one doprowadzić do uroczystego otwarcia i zaprezentowania kolekcji róż polskiej hodowli w Parku Bagatelle w Paryżu.

10-11 lipca 2021 r.
Członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego brali aktywny udział w 24. Święcie Róż w Końskowoli. Duży wkład w organizację wydarzenia wniósł Tadeusz Pałka. W imprezie brało udział całe miasto będące sercem polskiego szkółkarstwa i jednocześnie zagłębiem różanym w Polsce.
Pierwszego dnia wydarzenia odbył się chrzest nowej odmiany róży hodowli Łukasza Rojewskiego ‘Księżna Izabela’. Ceremonię nadania imienia róży poprowadził pan Stanisław Gołębiowski, wójt miasta Końskowola. Rodzicami Chrzestnymi róży ‘Księżna Izabela’ zostali: Bożena Matysiak – prezes Polskiego Towarzystwa Różanego i Lucjan Kurowski – postać niezwykle zasłużona dla polskiego szkółkarstwa, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiego Związku Szkółkarzy Polskich, aktywny członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Różanego. W czasie uroczystości rodzice chrzestni przybliżyli historię uprawy róż w Końskowoli oraz zasługi księżnej Izabeli Czartoryskiej dla polskiego ogrodnictwa. Po uroczystości chrztu nowej odmiany róży, członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego zostali zaproszeni do Szkółki Kurowski w Końskowoli na zwiedzanie szkółki oraz rozmowę z nestorem rodu przy filiżance kawy.
Tego samego dnia w ramach Święta Róż w Końskowoli odbył się Profesjonalny Konkurs Różany, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Różane i Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli. Oceną zgłoszonych róż zajęło się Jury, złożone z członków PTR: Wioletta Pisarska (przewodnicząca), Bernadeta Piegat, Anna Szpakowska i Justyna Gryz. Statuetkę Złota Róża otrzymała róża ‘Ibiza’, statuetkę Srebrna Róża – odmiana ‘Dominika’ (obie odmiany pochodziły ze szkółki Rosarium Janina i Adam Chodun), a statuetkę Brązowa Róża otrzymała odmiana ‘Piano’ ze szkółki Tomasza Krzyżanowskiego.

3 lipca 2021 r.
W pałacu w Nieborowie odbył się chrzest nowej odmiany róży ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’ hodowli Łukasza Rojewskiego. Ceremonię nadania imienia poprowadziła Monika Antczak, kurator muzeum w Nieborowie i Arkadii, a obecni na uroczystości byli również członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego. Jedną z Matek Chrzestnych jest prawnuczka w szóstym pokoleniu księżnej Heleny Radziwiłłowej, a drugą Monika Antczak – kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Po uroczystości członkowie PTR udali się do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, aby zapoznać się z kolekcją róż zgromadzonych w instytucie. Kolekcję przedstawiła Bożena Matysiak, kurator tejże kolekcji. Po wizycie w różance odbyło się spotkanie członków PTR-u w pałacu prymasowskim w Skierniewicach, siedzibie Instytut Ogrodnictwa.

21 lipca 2021 r.
Polskie Towarzystwo Różane podpisało umowę barterową z Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie w sprawie rozpoznawania gatunków i odmian róż przedstawionych na 20 historycznych obrazach wskazanych przez Muzeum. Polskie Towarzystwo Różane w 2019 r. zainicjowało akcję „Różane Dziedzictwo w Polskich Zbiorach Muzealnych” skierowaną do instytucji, które gromadzą dzieła sztuki, oferując swoją pomoc w rozpoznaniu odmian róż przedstawionych w dziełach sztuki z ich kolekcji. W akcji bierze udział grupa do zadań specjalnych ‘Kobiety-Róże-Obrazy’ powołana na Walnym Zebraniu w skład której wchodzą m.innymi : Ewa Jarmulak – Przewodnicząca i Łukasz Rojewski, a koordynatorem działań jest Renata Krochmal

19 września 2021 r.
Miała miejsce wizyta gości ze Światowej Federacji Towarzystw Różanych: pani prezes, hrabiny Henrianne de Briey oraz Matjaża Masnaka, Sekretarza Słoweńskiego Narodowego Towarzystwa Różanego w Afloparku w Pabianicach. Spotkanie zorganizował Łukasz Rojewski i Andrzej Furman, właściciel Afloparku. W spotkaniu uczestniczyła Janina Marciniak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Łaskiej Róży, która oprowadziła gości po ogrodzie.

23 września 2021 r.
W Końskowoli odbyło się spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Różanego: Justyny Gryz, Małgorzaty i Jerzego Kralka z Lucjanem Kurowskim, nestorem polskiego szkółkarstwa. Pan Lucjan Kurowski przekazał swą wiedzę o Polskim Towarzystwie Miłośników Róż, którego był wieloletnim członkiem, a także pani Irenie Gołebiowskiej, wieloletniego prezesa towarzystwa.

5 września 2021 r.
Odbyło się 47. Święto Róży w Kutnie. Partnerem Święta Róży było Polskie Towarzystwo Różane, a nad całością wydarzenia czuwała Weronika Lenarczyk. Zorganizowany Panel Różany zastąpił tradycyjną Konferencję Różaną i odbył się w studio plenerowym. Dzięki otwartej formule w wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono słuchaczy. Wykłady wygłosili członkowie PTR-u: Bożena Matysiak („Róża – piękno w różnorodności”), Łukasz Rojewski („Róża – historia szaleństwa”) oraz Mateusz Sobieszek, przedstawiciel najmłodszego pokolenia Szkółki „Róże Sobieszek” z  Łasku, który zaprezentował wykład pt. „Hodowla róż”, gdzie w prosty i przystępny sposób wyjaśnił na czym to polega i co trzeba zrobić, aby powstała nowa odmiana róży.

Tradycyjnie, wydarzeniu towarzyszyła Ogólnopolska Wystawa Róż. Istotny wkład w powstanie wystawy mieli szkółkarze – członkowie PTR jak Tadeusz Pałka, Adam i Janina Chodun, Marceli Ciesielski, Andrzej Ćwik, Ewa Jarmulak, Mariusz Sobieszek i Łukasz Rojewski. Dostarczyli oni liczne bukiety kwiatów róż produkowanych na polu. W czasie Ogólnopolskiej Wystawy Róż zorganizowano Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę. Jury w składzie Wioletta Pisarska (przewodnicząca), Bernadetta Piegat i Anna Szpakowska oceniło róże zgłoszone do Konkursu w ilości 96 eksponatów, według skali standardów PTR i zgodnie z Regulaminem Konkursu. Statuetkę Złota Róża uzyskała odmiana ‘Heimatmelodie’ pochodząca ze szkółki „Baranowscy”, statuetkę Srebrna Róża uzyskała odmian ‘Marchenzauber’, a statuetkę Brązowa Róża uzyskała odmiana ‘Mozart’, obie pochodzące z „Rosarium Szkółka Róż” Janiny i Adama Chodun.

Zorganizowano także Amatorski Konkurs o Złotą Różę w Kutnie. Prace konkursowe oceniali eksperci z PTR: Ewa Tretiakov ze szkółki Rosarium i Małgorzata Kralka, współwłaścicielka pierwszej prywatnej Kolekcji Narodowej Róż w Wyględach koło Warszawy.

Październik
Polskie Towarzystwo Różane brało udział w imprezie pod hasłem ”1000 Róż dla Kutna”, edycja 2021, przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. 25 października 2021 r. miało miejsce uroczyste zakończenie Programu w czasie którego członkowie PTR Weronika Lenarczyk i Tadeusz Pałka, przedstawili prezentację multimedialną o sadzeniu i pielęgnacji róż. W niezwykle interesujący sposób Tadeusz Pałka opowiadał o odmianach róż, jakie otrzymali kutnianie, a następnie odpowiedział na liczne pytania publiczności.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter