Kwitnące azalie w Mosznej

Moszna Zamek Sp. z o.o.
47-370 Moszna, Zamkowa 1
Strona www : www.mosznazamek.pl

Zamek w Mosznej przypomina budowlę z filmów Disneya – ma 99 wież i 365 pomieszczeń. Niespotykana architektura zamku przyciąga corocznie do Mosznej rzesze turystów, zwłaszcza, że obecnie w zamku jest hotel i SPA. Zamek otacza piękny park, pamiętający wcześniejszy, barokowy zamek. Najlepiej przyjechać tu wiosną kiedy kwitnie olbrzymia kolekcja azalii i rododendronów. Każdego roku w maju, organizowana jest cykliczna impreza Muzyczne Święto Kwitnących Azalii – park tonie wówczas w kwiatach i muzyce.

W 1866 roku barokowy zamek kupił Hubert von Tiele-Winckler. Jego syn Franz Hubert był pomysłodawcą i budowniczym zamku, wzniesionego po pożarze w 1896 roku. Część, z oranżerią, jest w stylu neogotyckim, zaś część w stylu manierystycznym i neobarokowym.

oranżeria

Z rodziną Tiele-Winckler wiąże się ciekawa historia – kariera jednego z jej członków: od górnika do bogacza. Dziadek Franza Huberta, Franz Winckler zaczął pracę jako 16-letni górnik w kopalni srebra „Fryderyk” w Tarnowskich Górach. W Miechowicach (obecnie dzielnica Bytomia),  Franz Winkler pojawił się w roku 1830, prowadząc księgowość swojego pracodawcy Franza Aresina, właściciela wielu kopalni galmanu i hut cynku. Po śmierci swojej żony i śmierci właściciela kopalni, ożenił się on z bogatą wdową po Aresinie – Marią Aresin. Zajął się majątkiem swojej nowej żony, wielokrotnie go pomnażając. Był właścicielem 69 kopalni węgla kamiennego, wielu kopalń ród oraz hut, przyczynił się do rozwoju Katowic, które zakupił i przyłączył do swego majątku. W 1840 roku król pruski nadał mu tytuł szlachecki. Dziedziczką fortuny była jego córka z pierwszego małżeństwa Waleska, która w 1854 roku wyszła za mąż za Huberta von Tiele i to on zakupił w 1866 roku Moszną. Po ślubie małżonkowie używali połączonego nazwiska Tiele-Winckler.

Park

Ponad 100 hektarowy park przyzamkowy założony został na miejscu barokowego regularnego ogrodu o charakterze geometrycznym, którego fragmenty możemy zobaczyć jeszcze dzisiaj. Obecnie park w Mosznej łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami i łąkami, lasem. Przecinają je aleje, wzdłuż których rosną wiekowe drzewa. Piękna aleja starych drzew prowadzi z pałacu do pomnika Huberta von Tiele-Wincklera. Wokół duże zbiorniki wodne, kanały, urokliwe mostki.

pozostałość dawnego, barokowego założenia
jest stara ścieżka dla miłośników aktywności w lesie
rododendrony rozświetlają wiosną zielone zakątki leśne

opracowanie i zdjęcia Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter