Róże historyczne powtarzające kwitnienie

Bardzo stare róże Alba, damasceńskie i stulistne, tak uwielbiane przez miłośników róż w zamierzchłych czasach, po przekwitnięciu stawały się, po prostu, zwykłymi krzakami. Następny okres ich świetności przypadał dopiero za rok. Ale człowiek nie byłby sobą, gdyby i tej niedogodności nie pokonał. I tak do dzisiaj możemy cieszyć się powtórnym kwitnieniem róż burbońskich, remontantek czy też róż portlandzkich. Osobną grupę stanowią róże herbatnie chińskie, ale w wspominamy o nich tylko zdawkowo, ponieważ nadają się do uprawy tylko pod osłonami.

Jak to zwykle bywa – to powtórne kwitnienie nie uszczęśliwia jednak wszystkich amatorów róż. Są wśród odmian takie, które rzeczywiście równie obficie kwitną jak podczas pierwszego, zwykle czerwcowego kwitnienia, ale są i takie, których powtórne kwitnienie jest raczej symboliczne. Trzeba jednak pamiętać, że nawet i takie róże były dawno temu uwielbiane, ponieważ złamały kilkusetletni monopol na jednorazowe kwitnienie znanych wtedy odmian.

Ich uprawa w ogrodzie prawie się nie różni od odmian raz tylko kwitnących. Może tylko warto zwrócić uwagę, że po pierwszym kwitnieniu lekko przyciąć im pędy. Są z reguły bardzo dobrze odporne na mróz, z wyjątkiem róż burbońskich, wymagających zimowego okrycia. Na czarną plamistość mogą zapaść w niesprzyjających warunkach, ale dotyczy to głównie wspomnianych już róż burbońskich.

Zrobiliśmy przegląd ofert polskich szkółek i wybraliśmy odmiany najlepiej powtarzające kwitnienie i raczej odporne na czarną plamistość.

‘ALFRED COLOMB’
‘BARON GIROD DE L’AIN’
‘BARON GIROD DE L’AIN’
‘BARON GIROD DE L’AIN’
‘COMTE DE CHAMBORD’
‘COMTE DE CHAMBORD’
‘GLOIRE DE DIJON’
”JACQUES CARTIER
‘JACQUES CARTIER’
‘LOUISE ODIER’
‘MADAME ISAAC PEREIRE’
‘MADAME ISAAC PEREIRE’
‘MADAME ISAAC PEREIRE’
‘MARECHAL NIEL’
‘MARECHAL NIEL’
‘MRS. JOHN LAING’
‘Paul’s Scarlet Climber’ róża pnąca
‘REINE DES VIOLETTES’
‘REINE DES VIOLETTES’
‘ROSE DE RESCHT’
‘WHITE JACQUES CARTIER’
‘WHITE JACQUES CARTIER’

czytaj więcej FB

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter