1000 róż dla KUTNA

Polskie Towarzystwo Różane brało udział w imprezie pod hasłem ”1000 Róż dla Kutna”, edycja 2021, przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Partnerem wydarzenia był również Kutnowski Dom Kultury.

Weronika Lenarczyk i Tadeusz Pałka, PTR

25 października 2021 r. miało miejsce uroczyste zakończenie Programu „1000 róż dla Kutna”. Brali w nim udział pasjonaci róż, mieszkańcy Kutna, aktywnie włączający się w tworzenie różanego wizerunku miasta. 1000 licencjonowanych sadzonek zostało przekazanych mieszkańcom Kutna, którzy aktywnie promują markę „Kutno-miasto róż”, uczestnikom akcji społecznej pn. „Wyróżnij się”, Amatorskiego Konkursu Różanego, prowadzonych przez Kutnowski Dom Kultury oraz instytucjom z Kutna, które zgłosiły chęć posadzenia krzewów róż przed swoimi budynkami i złożyły deklarację ich pielęgnacji.

W ramach tegorocznej edycji Programu przekazano mieszkańcom Kutna następujące odmiany:

rabatowe: ‘Schone vom See’ (‘Lady Kutno’), ‘Leonardo da Vinci’, ‘Milano’
okrywowe: ‘Salsa’ i ‘Stadt Rom’
parkowe: ‘La Villa Cotta’ i ‘Matthias Claudius Rose’
pnące: ‘Laguna’

W Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Różanego Weronika Lenarczyk i Tadeusz Pałka, na zaproszenie TPZK, przedstawili prezentację multimedialną o sadzeniu i pielęgnacji róż. W niezwykle interesujący sposób Tadeusz Pałka opowiadał o odmianach róż, jakie otrzymali kutnianie, a następnie odpowiedział na liczne pytania publiczności. Mówił jak reagować na choroby nękające krzewy róż, jak odmładzać róże pnące, co zrobić, aby móc posadzić krzewy róż w tym samym miejscu w ogrodzie, czemu sadzi się róże przy krzewach winorośli. Udzielał także porad różanych indywidualnie mieszkańcom Kutna, którzy cierpliwie czekali w kolejce, by móc porozmawiać z Tadeuszem Pałką, właścicielem szkółki specjalizującej się w produkcji róż Róże – Pałka.

Tadeusz Pałka odpowiedział w trakcie trwania imprezy na mnóstwo pytań dotyczących uprawy róż
Weronika Lenarczyk, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego

Wszystkie szkółki należące do PTR udzielą chętnie odpowiedzi na zapytania dotyczące pielęgnacji i ochrony róż oraz doradzą jakie róże wybrać do miejsc, gdzie mają być posadzone – tutaj lista

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter