Polskie Towarzystwo Różane brało udział w imprezie pod hasłem ”1000 Róż dla Kutna”, edycja 2021, przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Partnerem wydarzenia był również Kutnowski Dom Kultury.
25 października 2021 r. miało miejsce uroczyste zakończenie Programu „1000 róż dla Kutna”. Brali w nim udział pasjonaci róż, mieszkańcy Kutna, aktywnie włączający się w tworzenie różanego wizerunku miasta. 1000 licencjonowanych sadzonek zostało przekazanych mieszkańcom Kutna, którzy aktywnie promują markę „Kutno-miasto róż”, uczestnikom akcji społecznej pn. „Wyróżnij się”, Amatorskiego Konkursu Różanego, prowadzonych przez Kutnowski Dom Kultury oraz instytucjom z Kutna, które zgłosiły chęć posadzenia krzewów róż przed swoimi budynkami i złożyły deklarację ich pielęgnacji.
W ramach tegorocznej edycji Programu przekazano mieszkańcom Kutna następujące odmiany:
rabatowe: ‘Schone vom See’ (‘Lady Kutno’), ‘Leonardo da Vinci’, ‘Milano’
okrywowe: ‘Salsa’ i ‘Stadt Rom’
parkowe: ‘La Villa Cotta’ i ‘Matthias Claudius Rose’
pnące: ‘Laguna’
W Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Różanego Weronika Lenarczyk i Tadeusz Pałka, na zaproszenie TPZK, przedstawili prezentację multimedialną o sadzeniu i pielęgnacji róż. W niezwykle interesujący sposób Tadeusz Pałka opowiadał o odmianach róż, jakie otrzymali kutnianie, a następnie odpowiedział na liczne pytania publiczności. Mówił jak reagować na choroby nękające krzewy róż, jak odmładzać róże pnące, co zrobić, aby móc posadzić krzewy róż w tym samym miejscu w ogrodzie, czemu sadzi się róże przy krzewach winorośli. Udzielał także porad różanych indywidualnie mieszkańcom Kutna, którzy cierpliwie czekali w kolejce, by móc porozmawiać z Tadeuszem Pałką, właścicielem szkółki specjalizującej się w produkcji róż Róże – Pałka.
Wszystkie szkółki należące do PTR udzielą chętnie odpowiedzi na zapytania dotyczące pielęgnacji i ochrony róż oraz doradzą jakie róże wybrać do miejsc, gdzie mają być posadzone – tutaj lista
PTR