Róże w Kieleckim Ogrodzie Botanicznym

Geonatura Kielce – Ogród Botaniczny w Kielcach

25-734 Kielce , Jagiellońska 78

tel. 41 367 68 00

Strona www http://geopark-kielce.pl/ogrodbotaniczny

Kielecki Ogród Botaniczny, to najmłodszy stażem Ogród  Botaniczny w Polsce, chociaż sam proces od narodzenia się idei do pozyskania terenu i otwarcia – trwał 50 lat. Opis TUTAJ

Rozarium, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Ogrodzie, jest położone na południowym zboczu Karczówki, specjalnie utworzono tutaj taras. Obejmuje obszar 2300 m kw. i składa się z dwóch głównych, połączonych ze sobą części. Do realizacji projektu wykorzystano 4500 krzewów róż, 81 odmian, w tym 27 odmian historycznych, które zajęły szczególne miejsce i powierzchniowo dominują nad pozostałymi 54 odmiany nowoczesnymi. Róże pienne są wyeksponowane na 4 dużych pergolach gabionowo- drewnianych.

Rabaty mają prosty kształt, promieniście rozchodzą się od kolistego placu centralnego. Zwrócono również uwagę na kolorystyczną spójność całości. Atrakcją Różanki jest betonowy taras widokowy z zadaszeniem i leżakami dla odpoczynku wśród pachnących kwiatów z atrakcyjnym widokiem na resztę ogrodu i panoramę Kielc. Gatunki róż zostały dobrane do możliwości ich przezimowania w surowym klimacie Gór Świętokrzyskich, który jest zbliżony do klimatu Polski północno-wschodniej – naszego bieguna zimna [strefa 6a: temp.od -23,3 st.C do -20,6 st.C, wg klasyfikacji Departamentu Rolnictwa USA (USDA), żródło: MSnowarski, Strefy mrozoodporności – nowe mapy, “Szkółkarstwo”, 20212, nr.6].

Poniżej róże kwitnące w ogrodzie w połowie lipca 2021 r., który dla róż był szczególnie niekorzystny: bardzo wysokie temperatury (do 40 st.C), wiele opadów, liczne gradobicia. Widać na zdjęciach, że róże mają się bardzo dobrze, chociaż pierwsze kwitnienie było przyspieszone, a dużo kwiatów zbrązowiało na krzewach.

‘Bremer Stadtmusikanten’

‘Mrs John Laing’

‘Mme Isaac Pereire’
‘Elfrind’

Na tarasie znajdziemy cytat z XVII w. pięknego wiersza Do panien, aby czasu nie trwoniły, autorstwa Roberta Herricka, w przekładzie Stanisława Barańczaka:

Rwijcie róż pąki, póki młode,
Czas pierzcha w bystrym pędzie:
Kwiat, co dziś stroi się w urodę,
Jutro umierać będzie.

Olśniewająca lampa słońca
Im wyżej w niebie stanie,
Tym bardziej zbliża się do końca
Jej spieszne wędrowanie.

Najlepsza pora to początek,
Gorące, młode lata:
Gdy czas ten minie, życia wątek
Coraz się gorzej splata.

Więc niechaj każda śmiało kocha,
Z weselem nie śmie zwlekać:
Gdy przemknie wiosna życia płocha,
Próżno będziecie czekać
.

Renata Krochmal

wszystkie fotografie, 15 lipca 2021, Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter