wizyta członków PTR w Instytucie w Skierniewicach

Po uroczystościach chrztu róży ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’, członkowie PTR, już w pomniejszonym składzie, udali się do Skierniewic, naukowego centrum mazowieckiego ogrodnictwa.


Pierwszym punktem programu była Różanka przy Instytucie Ogrodnictwa, po której oprowadziła nas jej kurator prof. Bożena  Matysiak, prezes Polskiego Towarzystwa Różanego.

Obecnie stan nasadzeń liczy 228 odmian, sadzonych po 5 szt. z każdej odmiany.

Trzon kolekcji stanowią róże współczesne, należące do róż wielkokwiatowych, wielokwiatowych, okrywowych i pnących. Róże historyczne i parkowe reprezentowane są przez kilkanaście odmian. Ważnym kryterium przy doborze odmian już posadzonych, jak i planowanych, było tworzenie warunków przyjaznych owadom zapylającym, przez faworyzowanie odmian róż o pojedynczym okółku płatków. Ten rodzaj kwiatu jest najchętniej oblegany przez owady zapylające, z racji największej dostępności pyłku. Do owadów zapylających zaliczamy – dzikie gatunki pszczół samotnic, pszczoły miodne, różne gatunki bzygowatych i trzmiele, wymieniając tylko te najpopularniejsze.

Stanowisko, gdzie posadowione jest rosarium jest słoneczne,  krzewy są podlane i dobrze nawiezione, nawozami typu Osmocote. Mimo, że to różane założenie nie jest duże, ogląda się je z prawdziwą przyjemnością, przede wszystkim dzięki bujnym plamom kwiatów o zdrowych liściach.
Po obejrzeniu różanki przejechaliśmy do Osady Pałacowej, gdzie najznaczniejszym budynkiem jest pałac arcybiskupów gnieźnieńskich. Naszym przewodnikiem  była Koleżanka Bożena Matysiak. Jego budowę rozpoczęto w 1610 roku, pałac wraz ze zmianami właścicieli i mody, zmieniał swoje oblicze, aby ostatecznie uzyskać swój późnobarokowy wygląd po remoncie w latach 60-tych XX wieku. Z bardziej znanych rezydentów pałacu można wymienić  ostatniego arcybiskupa gnieźnieńskiego Ignacego Krasickiego, po rozbiorach zamieszkiwał go marszałek Francji Ludwik Davout,  Konstanty Pawłowicz Romanow z żoną Joanną Grudzińską oraz carowie Rosji, ich rodziny i goście.
Po odzyskaniu niepodległości, Osada Pałacowa została przekazana Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a następnie Instytutowi Ogrodnictwa. Wnętrze zachowało się w bardzo dobrym stanie wraz z ciekawym wyposażeniem.
Park również przechodził przemiany, początkowo stanowiąc ogród włoski, następnie francuski, by w końcu uzyskać styl angielski, a w chwili obecnej ma status parku miejskiego.
Obok pałacu znajduje się murowany budynek oranżerii, bogato obsadzony roślinnością wieloletnią jak i kolorowymi kwiatami jednorocznymi.

Zakończenie wycieczki zbliżało się nieuchronnie i na sam koniec zebraliśmy się w historycznej Sali za Lustrem, z przepięknym piecem kaflowym i kominkiem, aby chwilę odpocząć i porozmawiać o planach na przyszłość oraz podsumować ostatnie wydarzenia.

Na koniec pamiątkowe zdjęcie

Małgorzata Kralka

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter