Chrzest ‘Księżnej Heleny Radziwiłłowej’

Dnia 3 lipca 2021r. w pałacu w Nieborowie odbył się chrzest nowej odmiany róży naszego Kolegi Łukasza Rojewskiego. Różana kreacja jego autorstwa została nazwana imieniem ‘Księżnej Heleny Radziwiłłowej’ – Pani na Nieborowie i Arkadii. Ceremonię nadania imienia poprowadziła Monika Antczak, kurator muzeum w Nieborowie i Arkadii, a obecni na uroczystości byli również członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego.

Rodzicami tej różanej, cudnie pachnącej piękności, są mieszańce róży preriowej (R. setigera) i róży perskiej (The Sun &The Heart x Erinnerung an Brod). Niezwykli różani rodzice i niezwykłe różane dziecię…. Według hodowcy, odmiana ta osiąga do 60 cm wysokości, powtarza kwitnienie głęboko malinowymi, obłędnie pachnącymi kwiatami.

Chrzestni róży, w tym 6-pra wnuczka księżnej Heleny, mogą być dumni z tak ciekawej odmiany, której niezwykłe pochodzenie odzwierciedla postać księżnej Heleny znanej z   literatury pamiętnikarskiej z tamtych czasów, jako silna i niezwykła postać, a w swoich zainteresowaniach – prawdziwe dziecko swojej epoki.

Uroczystość chrztu swoimi referatami uświetniły panie Agnieszka Chmielewska, główny ogrodnik nieborowskiej rezydencji i prof. dr. hab. Elżbieta Wichrowska, autorka biografii księżnej Heleny Radziwiłłowej, która na jesieni ukaże się drukiem. Czekamy z niecierpliwością!

Kolejny gość nieborowskiej uroczystości, to historyk i kostiumolog,  pani dr. Maria Molenda z Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury z Nowego Sącza.  Zreferowała w skrócie historię strojów kobiecych od baroku do secesji, demonstrując szczegóły ubiorów w trakcie pokazu mody historycznej. Modelki zachwycały przepięknym makijażem stosownym do ówczesnych kanonów piękna oraz manierą odpowiednią dla danej epoki. Godnym podziwu była również dbałość o szczegóły strojów takie jak biżuteria, rękawiczki, obuwie, szale, torebki czy nakrycia głowy.

Już po uroczystościach goście zostali zaproszeni na małą przekąskę i lampkę szampana do zabytkowego wnętrza, z dachem pięknie porośniętym mchem.
Następnie pani Agnieszka Chmielewska główny ogrodnik nieborowskiej rezydencji zabrała nas  do parku, gdzie w skrócie opowiedziała o historycznych  nasadzeniach parkowych. Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich uczestnikach spotkania platany z 1770 roku.

Następnie członkowie PTR zostali oprowadzeni  po pałacowych wnętrzach, które zachwyca bardzo dobrym stanem zachowania i bogactwem eksponatów. Mieliśmy również ogromne szczęście zobaczyć obraz Henryka Siemiradzkiego pt. Chopin w salonie księcia Adama Radziwiłła, z 1829 roku. Dzieło to po ponad 100 latach nieobecności ponownie pojawiło się w Polsce i zostało udostępnione dla publiczności. 

Po tylu atrakcjach i emocjach przyszedł w końcu czas podziękować miłym organizatorom i gospodarzom za tak niezwykły dzień. Podziękowaliśmy jak przystało na miłośników róż, piękną różą odmiany ‘Pomponella’, przekazaną na ręce pani Agnieszki Chmielewskiej.

Pożegnaliśmy się i udaliśmy się na obiad do pobliskiej restauracji Biała Dama.

Po obiedzie nastąpił dalszy ciąg programu naszego spotkania.

Małgorzata Kralka

fotografie Małgorzata Kralka

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter