Zaproszenie na chrzest róży do Pałacu w Nieborowie

Spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Różanego i miłośników  róż: ArkadiaNieborów Skierniewice w dniu 3 lipca 2021 r.

Harmonogram

10.45 – Spotkanie w Nieborowie przed pałacem. Uroczystość odbędzie się w amfiteatrze nieborowskim (przy domku ogrodnika). Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz mody historycznej ARYSTOKRATYCZNE RÓŻE, przygotowany przez Fundację Nomina Rosae Ogród Kultury.
Adres: Muzeum w Nieborowie i Arkadii, ul. Lipowa 35, 99-416 Nieborów. Arkadia i pałac w Nieborowie to jedna instytucja, ale obiekty oddalone od siebie o kilka km, należały historycznie do rodziny Radziwiłłów.

11.00 – Chrzest róży ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’ – hodowli Łukasza Rojewskiego na terenie amfiteatru w Nieborowie – wydarzenie upamiętniające 200 rocznicę śmierci założycielki Arkadii. W uroczystości weźmie udział między innymi Helena Radziwiłłówna, 6. pra – wnuczka Księżnej Heleny, która będzie jedną z pięciu osób uczestniczących w samej ceremonii chrztu. Łukasz Rojewski opowie jak narodziła się ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’.

róża ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’

12.30 – Pałac w Nieborowie i ogród przypałacowy założony w stylu francuskim. Po uroczystości chrztu odbędzie się zwiedzanie parku i pałacu.  Pałac to muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny).  Aktualnie w Nieborowie wystawiany jest obraz  Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła” z 1829 r. Obraz ten został wypożyczony z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku. Polska publiczność, w zniewolonym zaborami kraju, mogła podziwiać to dzieło po raz ostatni w Krakowie w 1888 r. Po ponad stu trzydziestu latach obraz jest ponownie udostępniony we wnętrzach radziwiłłowskiego pałacu w Nieborowie. http://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/

14.30 – przerwa

16.00 – kolekcja róż w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach (kolekcja róż: Skierniewice ul. Rybickiego 15/17) oraz zwiedzanie osady pałacowej – siedziby Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach (Pałac: 96-100 Skierniewice ul. Konstytucji 3 Maja 1/3). Pałac Prymasowski w Skierniewicach to zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619. Był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany a ostateczny kształt pałac otrzymał w 1780 roku według projektu Schrogera, znanego architekta, prekursora stylu wczesnoklasycystycznego. Późnobarokowy wygląd odzyskał podczas remontu w latach sześćdziesiątych XX wieku. W pałacu rezydowali arcybiskupi gnieźnieńscy, m.in. Ignacy Krasicki. Rezydentami po rozbiorach byli Konstanty Romanow z żoną Joanną Grudzińską a następnie carowie Rosji. Obecnie Pałac Prymasowski należy do Instytutu Ogrodnictwa.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter