Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
02-958 Warszawa, Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Tel. +48 22 544 27 00
GPS współrzędne 52.1651749N, 21.0905084E.
www.wilanow-palac.pl
FB https://www.facebook.com/wilanow/
Instagram https://www.instagram.com/wilanowpalac/?hl=pl
Historia
Dawny ogród kwiatowy w Wilanowie został zaprojektowany przez Bolesława Podczaszyńskiego w latach 1855-1856 dla Augusta i Aleksandry Potockich. Zastąpił XVIII w. barokowy parter. Układ ogrodu nakreślono zgodnie z XIX-wieczną modą eklektycznych, neostylowych ogrodów, które znajdowały się obok pałacu.
Teren ogrodu jest obramowany południowym skrzydłem pałacu, pergolą oddzielającą go od barokowego parteru i XIX-wiecznych stajni. Ogród otwiera się od południa wspaniałą panoramą, która przecina duży malowniczy park. Kompozycja przestrzenna ogrodu została zainspirowana ogrodem holenderskim znajdującym się na osiedlu Holland House w Londynie. Centralną część i główną oś ogrodu podkreśla neorenesansowa fontanna oraz figura starożytnej skrzydlatej Bogini Wiktorii. Klomby i partery ogrodowe były pierwotnie wypełnione różnymi roślinami, począwszy od jednorocznych, poprzez róże i rośliny egzotyczne, takie jak drzewa pomarańczowe i palmy. Około 1920 roku dawni właściciele pałacu w Wilanowie – rodzina Branickich – zaczęli sadzić kolejne róże wewnątrz kwietników. W rezultacie dawny eklektyczny ogród kwiatowy przekształcił się w ogród różany. Pierwsze prace konserwatorskie w ogrodzie różanym przeprowadzono w latach 1945-1965. Drugi etap renowacji, który odbył się w latach 2009-2012, pozwolił przywrócić dawną świetność XIX-wiecznej konstrukcji.
Kwietniki wyznaczone przez około 12 000 krzewów bukszpanowych (Buxus sempervirens) przyciętych jako niski żywopłot, otaczają około 5000 sztuk róż. Od 2015 roku trwa proces rewaloryzacji różnorodności nasadzeń jednorocznych oraz rekonstrukcji XIX-wiecznej dekoracji tego terenu.
Ogród Różany
Ogród o powierzchni 2 500 m2, zawiera odmiany historyczne i nowoczesne. Posadzono 4560 krzewów, róże 12 gatunków w licznych odmianach.
Rosa canina
Rosa foetida ‘Bicolor’, ‘Persian Yellow’
Rosa gallica ‘Officinalis’, ‘Veriscolor’ ‘Bizarre Triomphant’, ‘Complicata’, ‘Tuscany’
Rosa pimpinellifolia var. altaica ‘Grandiflora’
Rosa pimpinellifolia ‘Plena’, ‘Red Nelly’
Rosa rugosa ‘Blanc Double de Coubert’, ‘Red Foxi’ ®, ‘Belle Poitevine’
Rosa x alba “Maxima’, “Great Maiden’s Blush’
Rosa x damascena ‘Blush Damask’, ‘York and Lancaster’, “Quatre Saisons’
Rosa x centifolia ‘Muscosa’, ‘Rose de Meaux’, ‘Cristata’, ‘Petite de Hollande’, ‘Fantin Latour’
Rosa x bourboniana ‘Boule de Neige’, ‘Souvenir de la Malmaison’
Rosa x portlandica ‘Madame de Knorr’
Rosa moschata ‘Ballerina’ (10)
Rosa rugosa‘ Moje Hammarberg’, ‘Wasagaming’
Elfe®
Inka®
Jasmina®
KiftsgateLa Villa Cotta®
Paul Transon ‘Swanny’ ®
Uetersener Klosterrose ®
Łukasz Przybylak
Architekt krajobrazu, historyk sztuki ogrodowej, specjalista ds. konserwacji i rewaloryzacji ogrodów historycznych. Kierownik działu ogrodowego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wiceprezes Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych (European Route of Historic Gardens).
Kierownik działu Ogrodowego Pałacu w Wilanowie
Galeria Ogrodu Różanego w Pałacu w Wilanowie
lipiec, 2020 r., fot. Renata Krochmal