Zamek Królewski w Warszawie – Ogrody

Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

tel.: +48 22 35 55 170, e-mail:

https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ogrody

Ogrody zamkowe, to dziś wymarzone miejsce odpoczynku, dostępne dla wszystkich chętnych. Z jednej strony otoczone majestatyczną bryłą Zamku, z drugiej otwierające się na piękną panoramę doliny Wisły, tworzą czarującą przestrzeń, będącą idealną odskocznią od zgiełku miasta. Odtworzone Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie na nowo powracają do biegu historii nierozerwalnie związanego z istnieniem Zamku, wyglądem Starego Miasta, a także tak ważnej panoramy miasta od strony Wisły i układu całej Skarpy Warszawskiej, której są elementem.

Zostały otwarte oficjalnie dla publiczności 11 maja 2019 r., stanowiąc już spójną całość, po rewitalizacji Ogrodu Górnego w 2015 r i rewitalizacji Ogrodu Dolnego w 2018 r. Tworzą wzajemnie dopełniającą się całość, stylistycznie łączącą ducha modernizmu międzywojennego z elementami sztuki baroku.

Prace nad odtworzeniem ogrodów trwały od 2013 r. do 2018 r. Projekt obejmował obszar ponad 2,5 ha, a jego podstawę miały stanowić odtworzone – w stopniu w jakim to możliwe – boskiety grabowe. Zaplanowano powrót licznych elementów architektury parkowej: fontann, waz z roślinnością, ławek, ścieżek czy rabat kwiatowych. Wzorem koncepcji architekta Szyszko – Bohusza z 1937  roku założenie oparto na dwóch osiach symetrii: poprzecznej – łączącej boskiety, oraz podłużnej – spinającej Ogród Górny od elewacji Zamku z Ogrodem Dolnym, aż do Wisłostrady. Na środku osi podłużnej odtworzono wgłębnik trawiasty zakończony półkolistymi schodami oraz dwie fontanny w Ogrodzie Górnym.

Ogród Dolny zachowuje charakter nadany jeszcze przez króla Stanisława Augusta. Jest ogrodem dostępnym dla publiczności – swego rodzaju parkiem publicznym, ale o charakterze rezydencjonalnym. Górny natomiast wydzielony diagonalnymi ścieżkami na skarpie jest bliższy rezydencji i odgrywa rolę dawnego ogrodu przeznaczonego do dyspozycji mieszkańców rezydencji.

Adaptacja Ogrodów Zamku Królewskiego podczas procesu rewaloryzacji do współczesnych wymagań, które stawia się dla tego typu obiektów, pozwoliła uzyskać planowane cele użytkowe przy jednoczesnym zachowaniu i poszanowaniu materii zabytkowej. Ogrody posiadają najnowocześniejsze na dzień dzisiejszy rozwiązania technologiczne, które są niejako “niewidoczne” dla odbiorcy ogrodu.

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie są członkiem trzech organizacji międzynarodowych zrzeszających historyczne założenia ogrodowe Europy. Stanowią przystanek na Europejskim Szlaku Ogrodów Historycznych certyfikowanym przez Radę Europy.

Cztery pory roku w Ogrodach Królewskich

Jeśli wybierzemy się do Królewskich Ogrodów Zamkowych zobaczymy przepych kwitnących, zdrowych kwiatów zmieniających się wraz z porami roku. Jest kilka miejsc w ogrodzie, gdzie kwiaty są regularnie wymieniane po zakończeniu swojego kwitnienia np. dywany kwietne, kompozycje w wazonach oraz w specjalnie wyznaczonych miejscach na skrzynie z gęsto ustawionymi donicami kwiatów w pełni kwitnienia. I tak kolejno możemy podziwiać tutaj tulipany, później lilie, w dalszej kolejności astry, a na końcu zima wyznacza czas spoczynku dla roślin kwitnących.

Wszystko to cieszy oko zwiedzających, ale jest możliwe tylko dzięki pracy zespołu ogrodników i Pani Moniki DrągKierownika, Pełnomocnika ds. Architektury Krajobrazu i Ogrodów w Zamku Królewskim w Warszawie, która z obiektywem w ręku dogląda swoich podopiecznych każdego dnia, ciesząc się ich pięknemu i swym zachwytem dzieląc się chętnie z użytkownikami internetu. Dzięki uprzejmości Pani Moniki Drag, autorki wszystkich zdjęć,  możemy podziwiać ogrody w galerii poniżej i prześledzić pory roku w Królewskich Ogrodach Zamkowych.

Wiosna

W pierwszej części roku  ogrody zachwycają łanami roślin cebulowych, które końcem kwietnia zakwitają w rabatach pomiędzy historycznymi boskietami. Wśród nich, najważniejszą rośliną jest oryginalny tulipan z kolekcji roślin należących do Zamku Królewskiego pn. ‘Serce Warszawy’, posadzony wśród tysięcy innych roślin cebulowych.

Lato

Tulipany zostają zastąpione letnimi kwiatami. Pojawiają się szałwie, pachnące heliotropy, pacioreczniki, dalie i cynie zmieszane z werbenami, które przyciągają do ogrodów zarówno gości jak i liczne owady i ptaki. Letni wystrój ogrodu wzbogaca soczysta, zielona trawa, która cieszy się największym zainteresowaniem dzieci i miłośników wypoczynku w otoczeniu natury. Zieleń zabytkowych boskietów dopełnia urody letnich ogrodów, a w cieniu najstarszych drzew można zyskać schronienie nawet w najbardziej upalne dni.

Jesień

Jesienna aranżacja kwiatowa przybiera barwy nawiązujące do palety Rembrandtowskich kolekcji malarskich i trwa niestrudzenie aż do przykrycia białą poduchą śniegowego puchu.

Zima

Śnieg wydobywa inne piękno ogrodu. Patrzymy na przyprószone śniegiem grządki, zaszronione drzewa i kwiatostany jesiennych roślin, odkrywając drugą ich naturę.

Królewski Ogród Doskonałości

Patrząc na idealnie przycięte krzewy bukszpanów tworzące wspaniałe meandry i układające się we wzorzysty dywan rozścielony w ogrodzie, soczysto zielony trawnik wgłębnika oraz kwitnące bujnie rabaty kwietne, które szczególnie pięknie prezentują się z okien królewskiej rezydencji, myślimy, że każdy król byłby zadowolony posiadając tak utrzymany ogród.

Korzystając  z dobrodziejstw nowoczesności i zamontowaniu systemu oświetlenia zarówno ogrodów, jak i elewacji zamku, w nocy Ogrody pokazują swoje drugie oblicze, cały teren rezydencji wydobywa się z mroku, a jego monumentalna sylwetka góruje nad skarpą wiślaną, podkreślając królewski charakter tego miejsca, które, dzięki swemu położeniu, jest widoczne z daleka i staje się symbolem miasta.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter