Rosarium w Parku Cytadela w Poznaniu

Park Cytadela w Poznaniu powstał w latach 60. XX wieku  (1963 -1970) na terenach dawnego pruskiego Fortu Winiary, który został bardzo uszkodzony w 1945 r. przez wkraczające tu wojska radzieckie. Zginęło wówczas bardzo wielu żołnierzy Armii Czerwonej i dla upamiętnienia  walk w 1945 r. wybudowano Pomnik Bohaterów Cytadeli w formie obelisku wysokiego na 23 m, który obecnie góruje nad miastem, zwłaszcza, że prowadzą do niego strome, monumentalne schody. Pomnik jest ważnym punktem całego układu parkowego, gdyż tutaj rozpoczyna się i kończy szeroka aleja otaczająca całe wzgórze. Autorem projektu Parku jest Bernard Lisiak, który nadał mu  styl swobodnej kompozycji, miejscami przypominającej łąki naturalne.

Teren Parku Cytadela liczący około 100 hektarów powierzchni oferuje mieszkańcom Poznania wypoczynek wśród zieleni, gdyż wzgórze porośnięte jest drzewami i krzewami, dużo tutaj jest także otwartych przestrzeni z rozległymi trawnikami, ścieżki dla rowerów i pieszych. Jedną z atrakcji Parku jest Muzeum Uzbrojenia, ale przede wszystkim imponujące wrażenie robi  instalacja rzeźbiarską „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz z 2002 r., która jest największą plenerową realizacją tej uznanej na całym świecie artystki. Instalacja składa się ze 112 wysokich, bo ponad 2 m figur, o ludzkich kształtach, pozbawionych głów, zmierzających w różne strony.

Nad południową częścią Parku góruje Dzwon Pokoju (1986). 11 września 2002 r., w rocznicę ataku na World Trade Center, prezydent miasta Poznania posadził koło niego drzewo Pokoju – klon cukrowy, który jest oficjalnym symbolem Nowego Jorku, na znak pamięci tego wydarzenia..

W północnej części parku, od strony ulicy Za Cytadelą, znajduje się jedno z najciekawszych i najurokliwszych jego miejsc w Parku – Rosarium, w którym posadzono 18 tys. krzewów różanych w 40 różnych gatunkach. budowano je na planie koła, z piętrowo opadającymi tarasami, ku centralnie położonemu zbiornikowi wodnemu. Na skarpach można usiąść wygodnie na ławkach, które powielają kolisty układ tarasów.

W okresie kwitnienia róż miejsce to przyciąga szczególnie dużo osób.

opracowanie Renata Krochmal

zdjęcia Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter