Róża w KUCHNI – lemoniada PTR

Do celów kulinarnych możemy wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone płatki róż. Woda różana, dżem z płatków róży czy nalewka z płatków róży wzbogacą smak domowych deserów i słodyczy. Kwiatowy, aromatyczny różany smak rozpieszcza podniebienia, a zapach – dopełnia dzieła.Róże wykazują właściwości przeciwzapalne i ściągające oraz dostarczają witaminy C – nie jest to stwierdzenie odkrywcze, gdyż już starożytni doceniali zalety tej wspaniałej rośliny.
Róże oprócz witaminy C, zawierają także witaminy A, B, E i K, fosfor, potas, magnez, wapń i cynk.

Czy wszystkie płatki róż można wykorzystać w kuchni?

Trzeba się upewnić, że płatki róż, które zamierzamy użyć w sztuce kulinarnej, rosną daleko od dróg, fabryk oraz nie zostały spryskane chemikaliami. Najlepiej wybierać pięknie pachnące róże z własnego ogrodu. Te wyróżniające się urodą rośliny uspokajają nasze nerwy, pozytywnie nastrajają do życia. Poza tym – wiemy co jemy!

Do celów kulinarnych najlepiej wykorzystać płatki róży:

  • róża francuska (Rosa gallica)
  • róża pomarszczona zwaną także japońską lub różą cukrową (Rosa rugosa)
  • róża stulistna (Rosa centifolia)
  • róża damasceńska (Rosa damascena)
  • odmiany dzikie np. róża jabłkowata  Rosa pomifera ‘Karpatia”

Obecnie w Polsce najbardziej popularną odmianą sadzoną w przydomowych ogródkach do celów kulinarnych jest Rosa rugosa odmiana ‘Hansa’.

Orzeźwiająca lemoniada

Podczas wszystkich uroczystości, imprez organizowanych z udziałem publiczności, gdzie jest to możliwe, członkowie PTR zapraszają na szklaneczkę pysznego napoju – poniżej przepis.

fot. Lemoniada serwowana na stoisku zapachowym PTR

Składniki

  • syrop różany
  • woda
  • całe gałązki mięty lub same listki
  • plastry cytryny + sok z wyciśniętej cytryny
  • płatki róż jadalnych

Wszystko zmieszać w przeźroczystym naczyniu. Proporcje składników dobieramy w zależności od ilości serwowanego napoju i swoich upodobań (bardziej słodki lub bardziej kwaśny).

fot. Stoisko zapachowe PTR podczas 17. Festiwalu Róż w w Warszawskim Ogrodzie Botanicznym – widać, że nasza lemoniada wzbudza zainteresowanie
Mus z owoców róży

Potrzebne są owoce róży i cukier – nie potrzebujemy szczególnych proporcji, gdyż każdy ilość cukru dostosowuje do tego co lubi.

Oczyścić owoce róży odcinając nożyczkami resztki kielicha i szypułki, umyć, osuszyć, po czym zmiksować mikserem lub blenderem. Można dodać do miksowania ½ szklanki wody. Przetrzeć masę przez rzadkie sito, aby usunąć twarde pesteczki. Przecier dosłodzić (wg uznania), doprowadzić do wrzenia i gorący nalewać do przygotowanych, wyparzonych słoików lub butelek z zakrętką (o szerokich szyjkach). Zakręcić i pasteryzować ok. 15 min. Mus znakomicie nadaje się do sporządzenia zdrowych, witaminowych napojów oraz do deserów.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Share on facebook
Udostępnij na Facebook
Share on twitter
Udostępnij na Twitter