Dżemy i konfitury różane

Wszyscy miłośnicy róż mają zapewne w swoich ogródkach róże, ale pamiętajmy, że nie wszystkie róże nadają się na przetwory. Jednak to też nie tajemnica. Konfitury i przeciery różane wykorzystywane są do wszelkiego rodzaju ciast, deserów, a także do herbaty i napojów zimnych.

Ci którzy mają zbyt mało róż w ogródku na zrobienie przetworów, mogą nabyć płatki lub owoce dzikiej róży na wagę, ale trzeba uważać na źródło pochodzenia, gdyż róże nie powinny być pryskane, powinny być uprawiane na terenie spełniającym normy ekologiczne oraz powinny być zdrowe.
Ci którym nie chce się robić przetworów mogą je kupić gotowe, ale najlepiej u wytwórców z długoletnią tradycją w produkcji bądź takich, których możemy być pewni (polecani przez innych, należący do organizacji regionalnych producentów itp.), gdzie są przestrzegane wszystkie normy i procedury prawidłowego przetwarzania owoców oraz ich konserwacji.

Różane przetwory nie wymagają wielkich nakładów pracy, co jest satysfakcjonujące dla wykonawcy, gdyż w krótkim czasie otrzymuje pyszny produkt, który można wykorzystać na wiele sposobów. Podstawowym produktem stosowanym do wielu zadań w kuchni jest konfitura różana.

Czym różni się dżem od konfitury?

Konfitury są przetworem o większej zawartości cukru niż dżem i zrobione są z większej ilości owoców. Konfitura w przeciwieństwie do dżemu ma gęstą konsystencję i do jej sporządzenia, jako konserwanta,  używa się tylko i wyłącznie cukru. Przygotowanie jej trwa dłużej niż dżemu, może być podsmażana kilkukrotnie w celu odparowania nadmiaru wody. W produkcji dżemu możemy użyć cukru żelującego, ale w przypadku róży nie ma to zastosowania.

Płatki róży można też utrzeć na surowo z cukrem i wcale jej nie gotować

Róża ucierana z cukrem, bez gotowania

To przepis dla tych, którzy mają jeden lub kilka krzewów róży damasceńskiej, pomarszczonej w ogrodzie, nie chcą nigdzie kupować płatków róży, a nie mogą mieć plonu z własnego ogródka od razu w ilości wystarczającej do wykonania dżemu wg przepisu, ale każdego dnia zbierają płatki z paru kwiatów swojej róży.

Obrywamy same płatki delikatnie pociągając za nie, aby cała reszta róży pozostała nienaruszona. Robi się to gdy kwiaty są w pełni kwitnienia, wtedy płatki bardzo lekko się odrywają. Płatki róży kroimy bardzo drobno lub ucieramy w makutrze, ale najszybciej jest dać do blendera z podwójnymi ostrzami i zmielić drobno, następnie przełożyć do słoika i zasypać cukrem tak, aby cukier całkowicie je przykrył (tyle ile potrzeba, nie ma tu określonej miary), dodać parę kropli soku z cytryny. Kolejnego dnia, jak róże pojawią się na naszym krzewie, czynność powtarzamy, układamy następną warstwę i tak aż do czasu, gdy uznamy, że możemy uzyskać wypełnienie jednego słoika. Wtedy przesypujemy do miski, mieszamy wszystko razem, dodajemy soku z cytryny (uznaniowo – w zależności, czy lubimy bardziej kwaśne czy mniej). Pamiętajmy, że jeśli nie dodamy soku z cytryny lub kwasku cytrynowego nasza róża w słoiku zrobi się brunatno- brązowa. Będzie smaczna, ale nieciekawa kolorystycznie. Oczywiście możemy ją również wykorzystać np. do ciast, gdzie liczy się smak, a nie widok np. kruche z nadzieniem, a nawet pączki.

Płatki róży ucierane z cukrem – przepis na jednorazowe wykonanie

Składniki

 • 25 dek. płatków róży
 • 50 dek cukru (kryształ lub puder)
 • 1 płaska łyżeczka sproszkowanego kwasku cytrynowego

Płatki róży wyczyścić, zalać w naczyniu wrzącą wodą, przestudzić, odcedzić, odcisnąć. W makutrze ucierać płatki z cukrem partiami, dosypując cały czas następne. Po utarciu dodać kwasku cytrynowego i jeszcze raz dokładnie otrzeć. Róża puści lekki sok. Nakładać po brzegi do małych wyprażonych słoików – nie należy zapomnieć o przetarciu wieczek spirytusem. Można też małą łyżeczkę spirytusu wlać na powierzchnię róży, ale to nie jest konieczne.

Konfitura z płatków róży

Składniki

 • 25 dag płatków róży (stulistnej, galicyjskiej, damasceńskiej)
  0,5 litra wody
 • 30-50 dag cukru (im więcej cukru tym szybciej konfitura zgęstnieje, ale będzie bardziej słodka)
 • sok z połowy cytryny

Płatki róży wysypać na durszlak, aby pozbyć się zanieczyszczeń i małych owadów. W celu pozbycia się gorzkiego smaku, pourywać białe części liści. Jeśli róża jest młoda, nie trzeba tego robić. Zalać płatki wrzątkiem, dodaj cukier i gotować, dość często mieszając. Po ok. 1h dodać sok z cytryny, dzięki niemu konfitura nabierze pięknego, różowego koloru, zagotować chwilę i ostudzić. Kolejnego dnia smażyć dalej przez ok. 1 godzinę. Na końcu gorącą konfiturę z płatków róży przełożyć do wyparzonych słoików i zakręć. Trzeba pamiętać o przetarciu wieczek wewnątrz spirytusem. Można słoików nie pasteryzować, a jedynie odwrócić je do góry dnem, do ostygnięcia (w ten sposób likwiduje się pustkę powietrzną wewnątrz słoika). Dla mających dużo czasu i takich, którzy chcą informacja, że słoiki można pasteryzować czyli zagotować przez 10 min, ale ustawić je w garnku, na którego dnie położymy szmatkę (w ten sposób mamy pewność, że słoik nie pęknie) i zalać do wysokości ¾ słoika.

Konfitura z owoców dzikiej róży

Składniki

 • 0,5 kg dużych owoców róży
 • 60 dek cukru
 • 1/2 szklanki wody

Owoce róży oczyścić, obciąć nożyczkami szypułki i pozostałości kielicha. Przeciąć na pół, usunąć twarde nasionka, zalać wodą, zebrać wszystkie zanieczyszczenia, wypłukać, umieścić na sicie, aby woda dokładnie ściekła. Z cukru i wody ugotować syrop, zdjąć pianę (szumowina), na wrzący syrop wrzucić przygotowane owoce róży, zagotować, zdjąć z ognia. Następnego dnia znowu gotować, aż owoce staną się przezroczyste. Znowu zdjąć szumowiny i gorącymi konfiturami napełnić wyparzone słoiki. Należy przetrzeć wewnętrzną stronę wieczek spirytusem.

Mając dobrze zaopatrzoną spiżarnię w różane przetwory, należy je często wykorzystywać w kuchni i w miłym towarzystwie przyjaciół i znajomych spożywać!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter