Ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5
Tel. +48 12 422-51-55
https://wawel.krakow.pl/ogrody-krolewskie

Ogród renesansowy, tarasowy, udostępniony do zwiedzania od 2015 r. Został odtworzony na podstawie badań archeologicznych i wzmianek historycznych, jednak w związku z brakiem dostatecznych informacji historycznych, ogród ten nie jest rekonstrukcją dawnego wawelskiego założenia, lecz kreacją, nawiązującą do ogrodów z wieku XVI i początku wieku XVII (w tym polskich).
Przed wejściem do ogrodu urządzono na wzgórzu winnicę z krzewami winorośli, otoczoną dekoracyjnie nasadzeniami z róży ‘Bonica 82’ i lawendy. Posadzono także róże damasceńskie oraz wiciokrzew.

Na tarasie górnym ogrodów wawelskich, wyłożonym cegłą klinkierową, umieszczono rabaty podwyższone w skrzyniach drewnianych dębowych, gdzie posadzone są zioła i rośliny ozdobne. Zastosowana zieleń ma na celu ukazanie rodzaju uprawianych wówczas roślin, z wykorzystaniem także współcześnie stosowanych analogicznych gatunków, które mogły tam rosnąć w XVI w. Jest też urokliwa ławka, która mogła być miejscem królewskiego odpoczynku. Posadzono tu między innymi: bukszpan zarysowujący partery ornamentowe, kocimiętkę, lawendę, rutę, margerytki, tojady, malwy, bylice, bazylię, rozmaryn, marzankę, a także różę francuską (Rosa gallica ‘Officinalis’).

 
Ogród tarasu dolnego został podzielony na trzy główne części:

Część południowa
Wewnątrz drewnianej balustrady znajdują się altana oraz partery rabatowe o charakterze kwiatowo-ziołowym. Skrzyżowania alejek akcentowane są przez ustawione na postumentach donice z bukszpanem o formach topiarycznych. Roślinność parterów rabatowych to między innymi: lawenda, tymianek, bazylia, majeranek, rozmaryn, marzanka, biała, piwonia, szałwia, goździk, nagietek, róża stulistna, róża francuska ‘Splendens’.

Część środkowa – partery ornamentowe
Rysunek geometryczny parterów przedstawia wzory nawiązujące do form stosowanych w okresie renesansu. Zarysy utworzone są z bukszpanu, a wypełniają je między innymi: nagietki, goździki, lawendy, gomfreny, santoliny, złocienie maruna, bazylie, ożanki. Formowany hyzop stanowi akcent w narożnikach.

Część północna – sad
Sad w okresie renesansu był często traktowany jako ogród ozdobny. Na Wawelu zastosowano charakterystyczną dla epoki zasadę wyodrębnienia kwater sadu żywopłotami z róż i drewnianymi ogrodzeniami trejażowymi. Znajduje się tu altana o kolistym kształcie, będąca przypomnieniem altany wzmiankowanej w wieku XVI. Wzór ław darniowych zaczerpnięto z dawnych rycin i obrazów. Posadzono miniaturowe odmiany drzew owocowych.

PTR

wszystkie fotografie Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter