Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
50-335 Wrocław, ul. Henryka Sienkiewicza 23
Tel. +48 71 322-59-57
https://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/

Ogród założony w 1811 r., znajduje się na terenie Ostrowa Tumskiego, nieopodal katedry św. Jana Chrzciciela i kościoła św. Krzyża. Obecnie jego powierzchnia to ok.7,5 ha, ok. 7,5 tys. gatunków roślin, w tym 27 to pomniki przyrody: dęby, cisy, buki, platany.

Pokazane są tutaj m. innymi gruntowe rośliny ozdobne, posadzone w ciekawych zestawieniach kompozycyjnych, a jednocześnie dokładnie opisane. Ten dział powstał w latach 60. XX w. w celu propagowania dekoracyjnych roślin. Znajdziemy tu bardzo liczne odmiany hiacyntów (30), narcyzów (80), bogatą kolekcję piwonii (Paeonia) – Kolekcja Narodowa (120).

Kolekcja kosaćców (250), liliowców (w tym 80 polskiej hodowli), funkii (80) i bluszczy (Hedera) – Kolekcja Narodowa (17 gatunków, ponad 650 odmian).

Ze względu na specyficzny mikroklimat Wrocławia, sprzyjający aklimatyzacji roślin wrażliwych na mróz, pochodzących z różnych stref klimatycznych, uprawiane są w gruncie ciekawe rośliny, które nie wytrzymują zim w Polsce Centralnej i Wschodniej. Ekspozycje gruntowe są uatrakcyjniane na lato roślinami wystawianymi ze szklarni, w której przechowywane są rośliny tropikalne i egzotyczne.

W Alpinarium zaprezentowanych jest ok. 1500 odmian roślin skalnych, a dodatkową atrakcją jest ekspozycja geologiczna.

Szczególne miejsce zajmuje w ogrodzie kolekcja roślin wodnych i błotnych (ponad 250 taksonów), Kolekcja Narodowa Grzybieni (Nymphaeaceae).

Osobne miejsce zajmują w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu rośliny znajdujące się po ochroną prawną w Polsce oraz rośliny, którym grozi wyginięcie, czyli gatunki zagrożone.

Istnieje wiele sposobów zwiedzania kolekcji ogrodowych, ale dla osób nie zajmujących się zawodowo bądź naukowo botaniką przygotowano ciekawą ścieżkę dydaktyczną na temat wykorzystania roślin w kosmetologii i medycynie.

zioła i rośliny lecznicze

Ogród, oprócz funkcji naukowych, zachowawczych i ochronnych jest też miejscem wypoczynku dla mieszkańców Wrocławia, którzy chętnie tu przychodzą zachęceni ilością ławek i stolików oraz urodą roślin, atrakcyjnych o każdej porze roku, a także śpiewem ptaków mieszkających wśród zieleni tej zielonej oazy w sercu miasta.

Zimą Ogród również jest czynny i zamienia się w królestwo światła. Dyrekcja stara się, aby Wrocławianie nie zapominali o swoim ulubionym miejscu spacerów i zdecydowała się na podświetlenie drzew i alejek, a w połączeniu ze strzelistymi kształtami zabytków architektury w sąsiedztwie, które włączono do świetlnych kompozycji – dało to niezwykłe efekty.

czytaj więcej na temat działów w Ogrodzie TUTAJ

opracowanie RK, PTR

wszystkie zdjęcia Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter