‘ASTRONOMIA’

Róża ‘ASTRONOMIA’ – odmiana szczególnie polecana do ogrodu. Opisując prawie w samych superlatywach jakąś odmianę róży, trudno nie być posądzonym o stronniczość czy nawet jej reklamowanie. Ale ‘Astronomia’ broni się przed tym sama i ma bardzo mocne argumenty.

Została wyhodowana w 2006 roku we Francji przez Alaina Meillanda. Jest to średniej wielkości krzew o bardzo ładnym, żywym kolorze liści. Posadzony w pełnym słońcu i przewiewnym miejscu nie choruje na żadne choroby. Naprawdę trzeba wielu starań, żeby zniszczyć tę odmianę nieumiejętną uprawą. W ostatecznie ciężkich warunkach i podłej pogodzie, kilka lub kilkanaście liści na najniższych pędach może pokryć się plamami ale szybko uschną i opadną, bez szkody dla krzewu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie stanowisko. Na niedobór wody jest też dość odporna. Poradzi sobie bez podlewania przez około 2 miesiące.
Kwiaty podobne są do kwiatów jabłoni tylko kilka razy większe. Pachną bardzo lekko, a w suchej pogodzie, są prawie bezwonne. Nie jest to jednak wielka wada tej róży. Ich oryginalny wygląd wynagradza to z nawiązką. W sezonie ma dwa podobnie obfite kwitnienia. Pomiędzy nimi, podczas 3-4 tygodni przerwy, jednak zawsze po kilka czy kilkanaście kwiatów, zdobi pędy. Natomiast jeśli ma pod dostatkiem wody w okresie późno-letnim, to od września następuje dość intensywny przyrost wysokich pędów kwiatowych, wystających ponad krzew. Ostatnie kwiaty na tych pędach trwają jeszcze na początku listopada. Nie ma większych wymagań nawozowych niż inne róże krzewiaste. Najlepiej wczesną wiosną poczęstować ją wieloskładnikowym nawozem mineralnym i czynność powtórzyć po skończeniu pierwszego kwitnienia. Zwykle jest to wtedy początek lipca. Kwiaty są dość wodoodporne, ale długotrwałe deszcze pozostawiają na płatkach brązowe przebarwienia. Mimo tych wad jest to jedna z najlepszych w ogóle róż krzewiastych jakie kiedykolwiek wyhodowano. POLECAMY!

PTR – czytaj więcej FB

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter