Przesadzanie róż w jesieni

Znane porzekadło mówi, że starych drzew się nie przesadza. Ale można przesadzać stare róże. Czasem zmusza nas do tego przeprowadzka, przebudowa ogrodu lub inne okoliczności. Listopad to najlepszy termin dla takiej pracy.
Najlepiej byłoby oczywiście wykopać cały krzew z bryłą korzeniową przy użyciu maszyny, ale przeważnie trzeba sobie poradzić samemu.


Najpierw ścinamy wszystkie pędy, tak żeby nie przeszkadzały w wyciąganiu róży z ziemi. Teraz wokół krzewu zaznaczamy szpadlem okrąg, gdzie spodziewać się możemy korzeni. Po wykopaniu sadzimy w nowy dołek, ale przedtem należy nasypać tam kompostu i zmieszać z ziemią. Oczywiście trzeba przyciąć wszystkie uszkodzone i skaleczone korzenie. Należy koniecznie posadzić ją na takiej wysokości na jakiej rosła wcześniej. Nie wolno sypać w tym przypadku żadnych nawozów mineralnych pod przesadzoną różę. Teraz przycinamy resztę pędów dosyć krótko – zostawiamy tylko 2-3 oczka na każdym pędzie. Udeptujemy mocno ziemię i obficie podlewamy. Ważne jest obsypanie róży kopczykiem z ziemi. Powinien być trochę większy niż te, którymi zabezpieczamy inne róże przed mrozem. Warto byłoby też przygotować gałęzie świerku lub innej jedliny na wypadek braku śniegu w zimie, a podczas mroźnych i silnych wiatrów, okryć wtedy nimi cały kopczyk.

PTR – czytaj więcej FB

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter