46. Święto Róży w Kutnie

Za nami jedyny taki weekend pachnący różami! Z zachowaniem wszystkich procedur dotyczących bezpieczeństwa odbyło się 46. Święto Róży. Przed Organizatorami stanęło duże wyzwanie, któremu zdecydowanie sprostali. Formuła wydarzenia, choć odchudzona przez epidemiczne ograniczenia, pełna była atrakcji. Pierwszą i najważniejszą rolę odegrały róże – te na Ogólnopolskiej Wystawie i w Parku Traugutta.

W trakcie trwania 46. Święta Róży mieszkańcy Kutna, ale także pasjonaci i miłośnicy kwiatów z całej Polski, udając się do Parku Traugutta mogli poczuć się jak w prawdziwym zaczarowanym ogrodzie. Stało się tak za sprawą niezwykłych i imponujących instalacji florystycznych, przygotowanych przez florystów, którzy już od środy pracowali, by nas zachwycić. Całość instalacji specjalnie podświetlono. Dodało to uroku i pozwoliło przenieść się do zaczarowanej krainy pełnej różanych zapachów i kolorów.

W Parku, poza instalacjami, zobaczyć można było także wystawę ,,Róże XXL”. Między innymi były tam zdjęcia uczestników tegorocznej edycji akcji ,,Wyróżnij się”. Wydarzenie zainicjowane przez KDK, w tym roku realizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Paweł Pisarski – fotograf zaangażowany w projekt, odwiedził ponad 40 kutnowskich ogródków i ogrodów. A efekty jego pracy można było podziwiać na wystawie właśnie.

W tym roku odbyła się także kolejna edycja Plenerowych Targów Różanych. Do Kutna zawitali najlepsi producenci róż z całej Polski. Chętnie dzielili się swoją wiedzą, odpowiadali na pytania i podpowiadali jak najlepiej pielęgnować te niezwykłe kwiaty. Sądząc po tempie w jakim sadzonki znikały ze straganów, w Kutnie znów przybędzie róż w ogrodach i ogródkach.

Zdecydowanie najważniejszym punktem tegorocznej edycji Święta Róży była Ogólnopolska Wystawa Róż. Tym razem wyjątkowo odbyła się ona w pawilonie wystawienniczym przed budynkiem Kutnowskiego Domu Kultury. To właśnie tam można było podziwiać najpiękniejsze róże od polskich producentów. Wstęp na wystawę był bezpłatny. W tym roku publiczność nie miała możliwości wybrania najlepszej róży, ale profesjonalne jury ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego przeprowadziło Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę OWR. Oto jego wyniki: Złota Roża – Bożena Zięba – ,,Hommage a Barbara’’, Srebrna Róża – Tadeusz Pałka – ,,Lady Kutno”, Brązowa Róża – Mariusz Sobieszek – ,,Pomponella”.

6. Konferencja Różana to także element programu Święta Róży. W tym roku jednak odbyła się ona online. Można było wysłuchać Łukasza Rojewskiego z Polskiego Towarzystwa Różanego, Bożena Matysiak – profesor Instytutu Ogrodnictwa i Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego, Tomasza Ciesielskiego – fotografa oraz Jarosława Makowskiego – kierownika Biura Zieleni Miejskiej UM Kutno.

W trakcie Święta Róży można było kupić niezwykłe gadżety. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się koszulki, w tym również te dla dzieci. Kutnowski Dom Kultury przygotował także niezwykłe kalendarze na 2021 rok ze zdjęciami kutnowskich fotografów. Nabyć można było także torby, magnesy i unikatowe pocztówki. Oczywiście wszystkie gadżety były związane z różami i Kutnem.

Podsumowując 46. Święto Róży w liczbach należy wspomnieć o 161 odmianach róż na Ogólnopolskiej Wystawie Róż. W Parku Traugutta obejrzeć można było 10 instalacji stworzonych w trzy dni przez 20 florystów z ponad 10 tysięcy roslin i 2 tysięcy róż AVALANCHE oraz 4 tysięcy róż kolumbijskich.

Pięknych aranżacji nie byłoby, gdyby nie floryści. I tak oto o bukiety na Ogólnopolskiej Wystawie Róż, pod przewodnictwem Anny Nizińskiej, przygotowały: Beata Płoszaj-Witkowska, Luiza Długołęcka, Klaudia Długołęcka, Dorota Smolińska, Joanna Ocicka, Marta Cichowska-Napiórkowska, Magdalena Frątczak. Z kolei instalacje florystyczne w Parku Traugutta przygotowały: Agnieszka Jurkiewicz, Magdalena Król, Anna Wawrzyniak, Stefania Początek, Małgorzata Mazurek, Dominika Wolny, Karina Maćkowiak, Jadwiga Łyżnik, Zuzanna Jabłońska, Mariola Wojtasik, a koordynatorem prac była Marta Kondzielnik.

Warto podziękować za pracę i kultywowanie różanej tradycji Organizatorom wydarzenia.    46. Święto Róży przygotowali dla nas pracownicy Kutnowskiego Domu Kultury, Urzędu Miasta Kutno oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego.  Realizacja takiego przedsięwzięcia nie byłaby jednak możliwa bez wparcia sponsorów. To dzięki nim mogliśmy zachwycić się różami, a kutnowska tradycja dalej rozkwita. Głównymi sponsorami były firmy: GAMBIT, PREZERO POLSKA, UMA INVESTMENTS – KELLOGG’S, ECO KUTNO, ECO KOGENERACJA, POLFARMEX S.A. oraz UNIBEP. Wydarzenie wsparli również: AMZ-KUTNO, TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO SP Z O.O. w Kutnie i ODLEWNIA KUTNO.

Kutnowski Dom Kultury przy realizacji 46. Święta Róży współpracował również z wieloma partnerami: SITO Klub Florystów Polskich, Stowarzyszenie Florystów Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, RosaĆwik, Rosarium Szkółka Róż, Róże Pałka, Baranowscy, Rozarium, Roza Sobieszek, Stowarzyszenie Miłośników Łaskiej Róży, SIGMA International (Poland), Avalanche+ Roses, Pina Colada Chrysanthemum,  Artico – aranżacje z żywych kwiatów, Kwiaciarnia Lawendowa Starachowice, Chwaściki, Kwiaciarnia Pod Zegarem Kielce, Fundacja Fractal, Instytut Ogrodnictwa, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Ideal Europe, Cukiernia Wasiakowie, Sklep Kasia Kutno, OASIS Floral Products Polska.

Niewątpliwe różana tradycja w Kutnie wciąż kwitnie. A tegoroczna edycja udowodniła, że nic jej nie powstrzyma. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli bezpiecznie i bez ograniczeń spotkać się na 47.  Święcie Róży.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter