Wycieczka PTR do Europa Rosarium

W dniach 21-24.06.2019 r. odbyła się wycieczka członków PTR do Rosarium Europa w Sangerhausen – największego parku różanego Europy oraz Parku Wilhelmshöhe w Kassel.

Wycieczka miała na celu poznanie dwóch z najpiękniejszych miejsc związanych z tematyką róż w Niemczech. Europa Rosarium, o pow.13 ha, to miejsce, gdzie posadzono największa ilość odmian róż na świecie. Kolekcja obejmuje ponad 8600 odmian, 500 gatunków róży dzikiej i około 850 rodzajów róży pnącej z różnych krajów i różnych epok.

Wycieczkowicze PTR spędzili kilkanaście godzin w autokarze, gdzie mogli się poznać osobiście, gdyż wielu znało się jedynie z mediów społecznościowych. W czasie całego pobytu organizowano wiele konkursów wiedzy o różach, pełno było różanych opowieści, pytań i odpowiedzi, bo przecież wśród członków PTR są wybitni znawcy róż, którzy bardzo chętnie dzielą się z innymi swoimi wiadomościami i doświadczeniami. Zwiedzanie kolekcji róż w takim towarzystwie jest prawdziwą przyjemnością.

Wieczorem wycieczkowicze nie próżnowali, gdyż odbyła się m. innymi  ceremonia zaprzysiężenia nowych członków PTR – to chwila, którą będzie ciężko zapomnieć.

Park krajobrazowy Wilhelmshöhe uchodzi za największy park Górski w Europie. Zajmuje 240 ha. Tutaj różane nasadzenia, w odróżnieniu od Rosarium, mają naturalistyczny charakter, nie ma rabatek, obwódek, sztucznych podpór.

Na koniec wszyscy czuli niedosyt i wiedzieli, że wybiorą się tu jeszcze raz.
Zdjęcia Ewa Jarmulak, PTR

fotorelacja z wycieczki – Piotr Marciszuk

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter