Guzak północny – Meloidogyne hapla Chitwood
Zagrożone uprawy i ryzyko uszkodzeń
Występuje powszechnie w glebach przewiewnych, piaszczystych, ale bogatych w substancję organiczną. Nicień ten często poza różami żeruje na marchwi, ziemniaku, korzeniach ogórka, pomidora, papryki, a także na licznych roślinach ozdobnych. Nicień uszkadza korzenie.
Objawy żerowania
Poniżej szyjki korzeniowej, korzenie włośnikowe tworzą tzw. brodę, a na korzeniach bocznych znajdują się kuliste wyrośla wielkości do 1 cm. Korzenie są skrócone i gniją. W okresie suszy przy silnym porażeniu korzeni, liście więdną, żółkną i opadają.
Terminy i sposoby zwalczania
Aktualnie nie ma zarejestrowanych środków chemicznych do zwalczania nicieni w uprawach róży gruntowej.
Na polach, na których stwierdzono guzaka północnego zaleca się pozostawić glebę w czarnym ugorze co najmniej przez dwa lata oraz wprowadzić do płodozmianu zboża, które nie są zasiedlane przez guzaka.


Tekst jest fragmentem opracowania „PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY RÓŻY GRUNTOWEJ”, Skierniewice 2017
opracowanie zbiorowe pod redakcją dr hab. Grażyny Soiki, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Autorzy:
dr hab. Grażyna Soika, prof. IO
prof. dr hab. Adam Wojdyła
dr Jacek Nowak
dr Hanna Berniak
Opracowanie przygotowano w ramach Programu Wieloletniego 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie 2.1 Aktualizacja i opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin i Integrowanej Produkcji Roślin oraz analiza zagrożenia fitosanitarnego ze strony organizmów szkodliwych dla roślin.
Czytaj całość – TUTAJ
PTR