Lucjan Kurowski Honorowym Obywatelem Gminy Końskowola

W dniu 6 czerwca 2025 roku, podczas XVI Sesji Rady Miasta Końskowola, która odbyła się w budynku Ratusza, miała miejsce uroczysta ceremonia nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Końskowola Panu Lucjanowi Kurowskiemu – honorowemu członkowi Polskiego Towarzystwa Różanego.
Wręczenie aktu nadania tytułu odbyło się w obecności władz samorządowych, radnych, zaproszonych gości. Z tej wyjątkowej okazji członkowie Zarządu Polskiego Towarzystwa Różanego oraz przedstawicieli Miasta Kutno  Panu Lucjanowi Kurowskiemu pamiątkowe dyplomy, gratulacje, upominki, wyrażając tym samym wdzięczność i uznanie za Jego wkład w rozwój ogrodnictwa.

Lucjan Kurowski w towarzystwie Weroniki Lenarczyk – wiceprezes PTR i Tadeusza Pałki – członek Zarządu PTR
pamiątkowy medal, który wręczono Lucjanowi Kurowskiemu
uroczysta sesja Rady Miasta Końskowola
Serdeczne gratulacje od wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Różanego!
Honorowy Obywatel Gminy Końskowola – Lucjan Kurowski

Lucjan Kurowski (ur. 23 stycznia 1932 r. w Ławeczku Nowym, powiat Kozienice) – wybitny polski szkółkarz, nauczyciel i społecznik, nestor polskiego szkółkarstwa ozdobnego, założyciel renomowanej Szkółki Kurowskich w Końskowoli.

Od najmłodszych lat związany był z pracą na roli. Jako najstarszy z rodzeństwa pomagał w gospodarstwie rodziców, a już w wieku 9 lat założył własny ogródek, w którym uprawiał rozmaite rośliny. Po ukończeniu szkoły podstawowej zdecydował się na naukę w Liceum Ogrodniczym w Pruszczu Gdańskim, które ukończył w 1951 roku. Już w tym czasie jego zainteresowania obejmowały nie tylko ogrodnictwo, ale także pszczelarstwo, fotografię i turystykę. W 1957 roku uzyskał tytuł inżyniera w Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie.

Zawodową karierę rozpoczął w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Sadownictwa w Pożogu, gdzie zetknął się z bogatą kolekcją roślin ozdobnych i owocowych oraz zdobył cenne doświadczenie szkółkarskie i dendrologiczne, które wykorzystał w pracy we własnym gospodarstwie. W 1960 roku, wspólnie z żoną Marią, założył własne gospodarstwo szkółkarskie w Końskowoli. Początkowo zajmowali się uprawą warzyw i krzewów jagodowych, lecz stopniowo gospodarstwo przekształciło się w nowoczesną szkółkę roślin ozdobnych.

W latach 70. Lucjan Kurowski wprowadził w Polsce innowacyjne metody uprawy roślin w pojemnikach plastikowych, inspirowane doświadczeniami z niemieckich i holenderskich szkółek, i stał się pionierem eksportu polskich roślin ozdobnych na rynki zagraniczne. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu, jego gospodarstwo rozwijało się dynamicznie: z czasem osiągnęło powierzchnię 24 hektarów, w tym 12 ha upraw pojemnikowych i około 5 ha upraw gruntowych. Wyposażył je w tunele foliowe, mnożarki, chłodnie, systemy nawadniające i maszyny własnej konstrukcji.

Lucjan Kurowski jest również znanym hodowcą róż. Już w latach 60. aktywnie działał w Polskim Towarzystwie Miłośników Róż (PTMR), pełniąc m.in. funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego. Wyhodował m.in. odmiany ‘Magda’ i ‘PTMR’. Jego pasja do róż stała się wręcz rodzinną tradycją – jego córka nosi imię Róża Magda, a syna nauczył okulizacji róż w wieku 10 lat.
W swojej pracy zawsze podkreślał znaczenie kolekcji roślin ozdobnych oraz dbał o wysoką jakość materiału szkółkarskiego, który trafiał zarówno do klientów krajowych, jak i zagranicznych. Jego gospodarstwo stało się miejscem praktyk zawodowych dla uczniów i studentów, a także celem licznych wizyt studyjnych.
Po 1980 roku prowadził gospodarstwo wspólnie z synem Grzegorzem, a w 1998 roku przekazał mu jego prowadzenie, skupiając się na działalności społecznej i edukacyjnej.

Aktywnie działał w Związku Szkółkarzy Polskich, którego był współzałożycielem i prezesem (2000–2003). Wspierał także inicjatywy związane z upiększaniem otoczenia polskich szkół i miejsc pamięci na Kresach Wschodnich, sadząc tam własne krzewy i rośliny ozdobne. Za tę działalność otrzymał m.in. tytuł Członka Honorowego Fundacji Pomocy Polskim Szkołom na Wschodzie oraz liczne odznaczenia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrną i Złotą Odznakę NOT, Odznakę Zasłużony Pracownik Rolnictwa i Spółdzielczości.

Lucjan Kurowski jest współautorem książki „Szkółkarstwo ozdobne” oraz autorem publikacji „Drzewa i krzewy iglaste” (2014), w której opisał ponad 500 gatunków i odmian roślin iglastych. Jest również twórcą jednej z największych polskich internetowych baz danych roślin oraz selekcjonerem autorskich odmian, w tym berberysu Thunberga 'Maria’, nazwanego na cześć zmarłej w 1991 roku żony.
Choć przekazał gospodarstwo młodszym pokoleniom, pozostaje aktywny zawodowo, opiekując się kolekcjami roślin i pracując nad nowymi odmianami. Jego życie i działalność są świadectwem pasji, wytrwałości i zaangażowania w rozwój polskiego szkółkarstwa ozdobnego.

W 2018 r. Polskie Towarzystwo Różane przyznało Lucjanowi Kurowskiemu tytuł honorowego członka PTR. W 2021 r. został Ojcem Chrzestnym róży ‘Księżna Izabela’ hodowli Łukasza Rojewskiego. Ilość tytułów, dyplomów, nagród jest niezliczona, co doskonale widać będąc w biurze Szkółki Kurowskich.

przed uroczystością przyznania tytułu honorowego członka PTR w 2018r. podczas Święta Róży w Kutnie i Konferencji Różanej
moment wręczenia tytułu honorowego członka PTR – Lucjanowi Kurowskiemu gratulacje składają Łukasz Rojewski – wówczas Prezes PTR i Weronika Lenarczyk – wiceprezes PTR, Kutno 2018r.
Końskowola, lipiec 2021r. – chrzciny róży 'Księżna Izabela’ na cześć Izabeli Czartoryskiej. Róża hodowli Łukasza Rojewskiego.
Lucjan Kurowski przedstawia bohaterkę wydarzenia i jej patronkę.
Ojciec Chrzestny 'Księżnej Izabeli’ wraz z Matką Chrzestną Bożeną Matysiak – prezes PTR
Nieborów, chrzciny róży ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’
Pan Lucjan kończy 90 lat!
Biuro Szkółki Kurowscy
nagrody zdobyte przez Lucjana Kurowskiego w ciągu jego działalności są niezliczone
produkcja nalewki domowej to hobby Lucjana Kurowskiego, ale działa doskonale na zdrowie i samopoczucie!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter