Podczas ceremonii otwarcia 20. Światowego Kongresu Różanego w Fukujamie poznaliśmy zwycięskie róże w dwóch kategoriach:
Hall of Fame 2025 – 'Gertrude Jekyll’ (1986)
Old Rose Hall Of Fame 2025 – 'Blush Noisette’ (1874)
W głosowaniu brały udział wszystkie narodowe organizacje różane należące do Światowej Federacji Towarzystw Różanych (WFRS), w tym Polskie Towarzystwo Różane.
Kandydatkami do tytułów były:
W kategorii World Rose Hall of Fame:
’Chippendale’ – Syn. 'Music Hall’, 'Duchess of Cornwall’ (2005)
’Dinky’ (2002)
’Gertrude Jekyll’ (1986)
’Irresistible’ (1989)
W kategorii Old Rose Hall of Fame:
’Blush Noisette’ (1874)
’Félicité Pertétue’ (1827)
’Général Galliéni’ (1899)
’Mme Isaac Perreire’ (1876)
Według zasad WFRS róże, kandydatki do galerii sław Hall of Fame, powinny być w obrocie handlowym od 15 lat i do tej pory nie otrzymały wyróżnienia. Róże, które pretendują do nagrody Old Hall of Fame, powinny być wyhodowane przed 1900 r. i do tej pory nie otrzymały wyróżnienia.




Róża 'Blush Noisette’

Róża 'Blush Noisette’ to odmiana wyhodowana z siewki znalezionej w Południowej Karolinie przez francuskiego ogrodnika i kolekcjonera róż Philippe Noisette’a. Wprowadzona we Francji w 1817 roku.
Pochodząca od róży chińskiej niewysoka odmiana pnąca. Delikatne, kuliste, półpełne kwiaty pojawiają się w zwartych gronach i pachną przyjemnie, choć niezbyt intensywnie goździkami z nutą piżma. Rozwijają się ze szkarłatnych pąków, które otwierając się ukazują pastelowo różowe wnętrze z żółtymi pręcikami. Róża ta kwitnie wyjątkowo bujnie i nieprzerwanie przez cały sezon, a szczególnie obficie jesienią.
Gęste krzewy mają długie, łukowate pędy o czerwonym zabarwieniu i są prawie pozbawione kolców. Dobrze radzi sobie w miejscach półcienistych i jest bardzo odporna na choroby.
Róża 'Gertrude Jekyll®’

Róża 'Gertrude Jekyll®’ to odmiana angielska hodowli Davida Austina z 1986 roku.
Jedna ze starszych róż angielskich, wciąż bardzo ceniona i poszukiwana. Rozpoczyna kwitnienie dość wcześnie, a z niewielkich pąków rozwijają się zaskakująco duże kwiaty, o cudownym, odurzającym zapachu starych róż. Mają barwę czysto różową i rozetową budową przypominają odmiany historyczne. Drugie kwitnienie jest mniej spektakularne, dlatego różę tą warto prowadzić przy podporze, przyginając pędy poziomo. Tworzy wtedy krótkopędy zakończone licznymi pąkami, natomiast na wyprostowanych, długich gałęziach kwitnienie jest raczej skąpe.
więcej o Konwencie Różanym czytaj FB Yuki Mikanagi
PTR