Bądź jak król Władysław IV i królowa Maria Ludwika Gonzaga – odwiedź Muzeum Plantina-Morteusa podczas wycieczki Polskiego Towarzystwa Różanego w czerwcu 2025 r.
Szczegóły wycieczki – TUTAJ
Muzeum Plantina-Morteusa w Antwerpii – kolejny przystanek wycieczki Różane Ogrody i Parki Belgii – to prawdziwa skarbnica dla miłośników książek. Jak wiadomo, różomaniactwu często towarzyszą symptomy bibliofilstwa – więc wizyta w tej świątyni druku może być wielkim przeżyciem.
Muzeum mieści się w starej oficynie wydawniczej, która działała do XIX w. Jej założyciel Krzysztof Plantina uważany był za największego drukarza swych czasów – architypografa. W XVI w. jego drukarnia wtłoczyła rekordową liczbę książek.
Oficyna zasłynęła z publikacji dzieł humanistycznych oraz z wielojęzycznego wydania Biblii (Poliglota antwerpska stała się podstawą tłumaczenia Jakuba Wujka). Jej założyciel był introligatorem, księgarzem, drukarzem i przedsiębiorcą, ale i poetą, erudytą i mistykiem. Jego książki stały się wzorem elegancji dla całej renesansowej Europy. W okresie baroku zaś jego dzieło kontynuowali zięć i wnuk – Morteusowie, współpracując m.in. z Rubensem.



Plantin żył w niespokojnych czasach wojen antyhiszpańskich i niepokojów religijnych, kiedy za druk heretyckich ksiąg wydawcy płacili życiem. Sam skłaniał się ku herezji,choć stronimł od doktryny Kalwina. Oskarżano go, że spod jego pras wyszło kilka heretyckich ksiąg, wokół których toczyły się śledztwa. Wielokrotnie musiał lawirować między politycznymi siłami i uciekać się do podstępów, by chronić swoje przedsiębiorstwo, rodzinę i ideę tolerancji religijnej, w którą wierzył. Dopiero w XX w. rozszyfrowano jego udział w druku dzieł założyciela heretyckiej sekty – Barrefelta. Jak się okazało Plantin był jego wyznawcą do końca życia. Jednocześnie nosił tytuł „królewskiego typografa” przyznany mu przez króla katolickiej Hiszpanii.
Wśród ponad dwóch tysięcy wydanych tytułów także miłośnicy botaniki znajdą coś dla siebie: przełomowe dzieła największych XVI-wiecznych przyrodników Remberta Dodoensa, Carolusa Clusiusa i Matthiasa Lobeliusa. To autorzy pierwszych syntez dotyczących europejskiej flory, a zarazem botanicznych nowinek napływających do Europy. W ich książkach prześledzić można, jak rozwijała się ilustracja botaniczna w formie drukowanej. Do ich druku Platin zgromadził pokaźną kolekcję botanicznych klocków drzeworytniczych. Wśród nich najwcześniejsze drzeworyty tulipanów sprowadzonych z Azji Mniejszej, które hodował Clusius.


Plantin nie tylko drukował dzieła botaników, ale przyjaźnił się z nimi, a przy jego domu Pod Złotym Cyrklem mieścił się typowy renesansowy ogród, w którym zgromadzono już nie tylko lecznicze rośliny. Dzięki rewitalizacji nadal można go podziwiać –– i podobnie jak w całym Muzeum Plantin-Morteusa – poczuć atmosferę minionych wieków.
W dniach 8-14 czerwca 2025 roku Polskie Towarzystwo Różane zaprasza chętnych na wycieczkę autokarową “Parki Różane Belgii”. Organizatorem wycieczki jest Biuro Frater z Bydgoszczy, zaś autorką Programu wycieczki ze strony Polskiego Towarzystwa Różanego i opiekunem merytorycznym jest znana kolekcjonerka róż i współwłaścicielka prywatnej Narodowej Kolekcji Róż Małgorzata Kralka.
Zapisz się na Wycieczkę – TUTAJ
PTR