Wertycilioza – Verticillium albo-atrum Reinke et Berth
Czynnik sprawczy
Grzyb Verticillium albo-atrum Reinke et Berth.
Występowanie i objawy chorobowe
Choroba występuje na roślinach z ponad 60 rodzajów, w tym na warzywach, drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych, w tym także na różach. Występowanie choroby prowadzi do obumierania pojedynczych lub całych roślin. Chore krzewy róż rosną wolniej i wydają kwiaty niższej jakości.
Patogen – sprawca choroby rozwija się w podłożu, z którego infekuje system korzeniowy poprzez drobne rany. Grzyb wrasta do naczyń utrudniając przewodzenie wody i składników pokarmowych. Jednocześnie stymuluje wytwarzanie gum blokujących naczynia. Chore rośliny obumierają.
Liście. Począwszy od wierzchołków więdną. Objawy więdnięcia nasilają się w czasie upalnych dni. Następnie liście na pojedynczych pędach w obrębie krzewu żółkną, brązowieją, obumierają i opadają.
Pędy. Na przekroju podłużnym lub poprzecznym obserwuje się pierścienie zbrązowiałego drewna. Pędy żółkną, brązowieją i zamierają.
Z czym można pomylić
Niekiedy objawy choroby można pomylić z zamieraniem pędów. Jednak w przypadku wertyciliozy pędy żółkną oraz na ich przekroju poprzecznym lub podłużnym obserwujemy przebarwienie drewna.
Warunki rozwoju choroby
- Choroba widoczna jest szczególnie na roślinach osłabionych.
- Grzyb rozwija się w podłożu w temperaturze od 12,5°C do 25°C, w temperatury do około 30°C powoduje zahamowanie jego rozwoju.
- Zimuje grzybnia w podłożu lub na chorych roślinach oraz chlamydospory
Terminy lustracji i zabiegów ochronnych
Obserwacje nasilenia objawów należy prowadzić w okresie wegetacji co 7 dni.
Lustrację należy wykonywać przechodząc między zagonami. Podczas obserwacji należy zwrócić uwagę na wygląd dolnych liści. W pierwszej kolejności należy przeglądać rośliny odmian bardzo podatnych i podatnych.
W obrębie obiektu uprawowego dopuszcza się występowanie objawów chorobowych na 1–3% krzewów, które powinny być usunięte z plantacji i spalone.
Do zwalczania zaleca się stosowanie fungicydów z grupy tiofanatów w formie opryskiwania
Inne działanie ograniczające występowanie choroby:
– Z plantacji usuwać i niszczyć chore rośliny.
– Do zakładania plantacji należy stosować tylko zdrowy materiał roślinny.
– W przypadku zagrożenia (występowanie choroby w poprzednim sezonie) uprawiać róże okulizowane na podkładkach.
– Nie sadzić róż w miejscach, w których w poprzednim sezonie występowała wertycilioza.
Dobór odmian
Krzewy okulizowane na odpornych podkładkach Rosa multiflora i R. manetti.
Tekst jest fragmentem opracowania “PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY RÓŻY GRUNTOWEJ”, Skierniewice 2017
opracowanie zbiorowe pod redakcją dr hab. Grażyny Soiki, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Autorzy:
dr hab. Grażyna Soika, prof. IO
prof. dr hab. Adam Wojdyła
dr Jacek Nowak
dr Hanna Berniak
Opracowanie przygotowano w ramach Programu Wieloletniego 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie 2.1 Aktualizacja i opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin i Integrowanej Produkcji Roślin oraz analiza zagrożenia fitosanitarnego ze strony organizmów szkodliwych dla roślin.
Poprawna diagnoza chorób oraz identyfikacja szkodników mają decydujące znaczenie w zastosowaniu odpowiedniego programu ochrony róż, umożliwiającego minimalizację szkód i uzyskanie plonu wysokiej jakości. Metoda chemiczna jest tu najważniejsza i stanowi podstawę tego opracowania. O jej skuteczności decydują m.in. termin i technika wykonania zabiegu oraz dobór środka ochrony roślin. Elementem wspomagającym jest monitoring zagrożenia oparty na regularnej lustracji krzewów róż i ich najbliższego otoczenia. Bardzo pomocne w określaniu obecności szkodników są np. pułapki z atraktantem płciowym, pułapki świetlne, barwne tablice lepowe, lupy w zależności od monitorowanego gatunku szkodnika.
Czytaj całość – TUTAJ
Czytaj inne Poradniki – TUTAJ
PTR