Choroby Róż – Wertycilioza

Wertycilioza – Verticillium albo-atrum Reinke et Berth
Czynnik sprawczy

Grzyb Verticillium albo-atrum Reinke et Berth.

Występowanie i objawy chorobowe

Choroba występuje na roślinach z ponad 60 rodzajów, w tym na warzywach, drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych, w tym także na różach. Występowanie choroby prowadzi do obumierania pojedynczych lub całych roślin. Chore krzewy róż rosną wolniej i wydają kwiaty niższej jakości.
Patogen – sprawca choroby rozwija się w podłożu, z którego infekuje system korzeniowy poprzez drobne rany. Grzyb wrasta do naczyń utrudniając przewodzenie wody i składników pokarmowych. Jednocześnie stymuluje wytwarzanie gum blokujących naczynia. Chore rośliny obumierają.
Liście. Począwszy od wierzchołków więdną. Objawy więdnięcia nasilają się w czasie upalnych dni. Następnie liście na pojedynczych pędach w obrębie krzewu żółkną, brązowieją, obumierają i opadają.
Pędy. Na przekroju podłużnym lub poprzecznym obserwuje się pierścienie zbrązowiałego drewna. Pędy żółkną, brązowieją i zamierają.

Z czym można pomylić

Niekiedy objawy choroby można pomylić z zamieraniem pędów. Jednak w przypadku wertyciliozy pędy żółkną oraz na ich przekroju poprzecznym lub podłużnym obserwujemy przebarwienie drewna.

Warunki rozwoju choroby
  • Choroba widoczna jest szczególnie na roślinach osłabionych.
  • Grzyb rozwija się w podłożu w temperaturze od 12,5°C do 25°C, w temperatury do około 30°C powoduje zahamowanie jego rozwoju.
  • Zimuje grzybnia w podłożu lub na chorych roślinach oraz chlamydospory
Terminy lustracji i zabiegów ochronnych

Obserwacje nasilenia objawów należy prowadzić w okresie wegetacji co 7 dni.
Lustrację należy wykonywać przechodząc między zagonami. Podczas obserwacji należy zwrócić uwagę na wygląd dolnych liści. W pierwszej kolejności należy przeglądać rośliny odmian bardzo podatnych i podatnych.
W obrębie obiektu uprawowego dopuszcza się występowanie objawów chorobowych na 1–3% krzewów, które powinny być usunięte z plantacji i spalone.
Do zwalczania zaleca się stosowanie fungicydów z grupy tiofanatów w formie opryskiwania

Inne działanie ograniczające występowanie choroby:
– Z plantacji usuwać i niszczyć chore rośliny.
– Do zakładania plantacji należy stosować tylko zdrowy materiał roślinny.
– W przypadku zagrożenia (występowanie choroby w poprzednim sezonie) uprawiać róże okulizowane na podkładkach.
– Nie sadzić róż w miejscach, w których w poprzednim sezonie występowała wertycilioza.

Dobór odmian

Krzewy okulizowane na odpornych podkładkach Rosa multiflora i R. manetti.

Objawy wertyciliozy na krzewach róży (fot. A. Wojdyła)
Objawy wertyciliozy na przekroju pędów (fot. A. Wojdyła)

Tekst jest fragmentem opracowania “PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY RÓŻY GRUNTOWEJ”, Skierniewice 2017
opracowanie zbiorowe pod redakcją dr hab. Grażyny Soiki, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Autorzy:
dr hab. Grażyna Soika, prof. IO
prof. dr hab. Adam Wojdyła
dr Jacek Nowak
dr Hanna Berniak

Opracowanie przygotowano w ramach Programu Wieloletniego 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie 2.1 Aktualizacja i opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin i Integrowanej Produkcji Roślin oraz analiza zagrożenia fitosanitarnego ze strony organizmów szkodliwych dla roślin.

Poprawna diagnoza chorób oraz identyfikacja szkodników mają decydujące znaczenie w zastosowaniu odpowiedniego programu ochrony róż, umożliwiającego minimalizację szkód i uzyskanie plonu wysokiej jakości. Metoda chemiczna jest tu najważniejsza i stanowi podstawę tego opracowania. O jej skuteczności decydują m.in. termin i technika wykonania zabiegu oraz dobór środka ochrony roślin. Elementem wspomagającym jest monitoring zagrożenia oparty na regularnej lustracji krzewów róż i ich najbliższego otoczenia. Bardzo pomocne w określaniu obecności szkodników są np. pułapki z atraktantem płciowym, pułapki świetlne, barwne tablice lepowe, lupy w zależności od monitorowanego gatunku szkodnika.

Czytaj całość – TUTAJ

Czytaj inne Poradniki – TUTAJ

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter