Florystyczna oprawa Święta Róży w Kutnie

Podczas 50. Święta Róży w Kutnie, które odbyło się w dniach 6-8 września 2024r. polscy floryści, których ekipa liczyła 65 osób, wykazali się olbrzymią kreatywnością i stworzyli prawdziwe dzieła sztuki, które były niezwykłą oprawą dla Święta Królowej Kwiatów. Dzięki ich pracy róża mogła brylować wśród innych kwiatów z należną sobie godnością. Agnieszka Dąbrowska-Walczak Kierownik Artystyczny Święta Róży, wyznaczyła florystom tematy prac, nawiązujące do minionych Świąt Róży, które od jakiegoś czasu mają temat przewodni. Każda grupa florystów miała do opracowania inny temat i efekty ich pracy znajdowały się przede wszystkim w Parku Traugutta. Floryści mieli jednak za zadanie udekorować także miejsca szczególnie ważne dla Programu 50. Święta Róży i hole KDK, gdzie odbywała się Ogólnopolska Wystawa Róż. Na zdjęciach poniżej widać efekty ich pracy, które mogli podziwiać goście 50. Święta Róży w Kutnie.

Jarmark Różany

Wykonawca: Stefania Początek, asystentka Agnieszka Szulc, Marta Grabska
W latach 1970/1980 odbywały się w Kutnie Jarmarki Różane z wystawami róż hodowców z rejonu kutnowskiego, którym towarzyszyły tradycyjne jarmarki, gdzie można było kupić niemal wszystko.
2024r. Różana alejka Bolesława Wituszyńskiego, prowadząca do pomnika. Hołd dla ogrodnika oddany wieloma odmianami róż, kwiatów które ukochał najbardziej. Aranżacja wykonana w hołdzie dla Bolesława Wituszyńskiego, hodowcy róż, którego pomnik znajduje się tuż obok KDK.

Kutnowskie Koryfiejki

Wykonawca: Angelika Szałwińska z zespołem Magdalena Stańdo, Julia Szałwińska
W 1995r. ze względu na małą ilość róż uczestniczących w wystawie zaistniała potrzeba rozbudowania scenografii wystawy o instalacje florystyczne. W holu KDK zamontowano wertykalne pasy tkanin, między którymi pojawiły się sylwetki postaci ludzkich w różnych pozach. Czarne sylwetki tancerek w Parku Traugutta przyozdobione kolorowymi kwiatami doskonale wpisywały się w przeznaczony dla nich zielony zakątek, a ożywały nocą, mieniąc się kolorowym światłem.
2024r. Koryfejki Kutnowskie… szczypta magii wewnątrz nas. Powrót czarnych sylwetek w nowej odsłonie. 

Życie kołem się toczy

Wykonawca: Dominika Wolna z zespołem Katarzyna Ernst Górska, Marta Rubinkowska-Świątczak
2002 rok – „Ślub z różą” od tego momentu każda wystawa róż otrzymywała tytuł, który nawiązywał do myśli przewodniej – idei. Wystawie towarzyszył  między innymi pokaz bukietów i dekoracji ślubnych.
2012 rok „Ach co to był za ślub…” praca florystów polegała na wykonaniu aranżacji inspirowanych rocznicami ślubu – papierową, perłową, blaszaną czy złotą.
2024 rok Życie kołem się toczy, a to koło, symbolicznie oznacza wspólne życie.  Usiądź na ławeczce,  zrób zdjęcie ze swoją drugą połówką i przypomnij sobie piękny dzień waszego ślubu!

50. Święto Róży w Kutnie
zdjęcie archiwalne z 46. Święta Róży w 2020r., źródło strona www.swietorozy.pl
Róże Andersena

Wykonawca: Monika Lis z zespołem Joanna Szyfko, Urszula Asanowicz, Anna Moczko
W 2004r. rok „Róże Andersena”. Scenografię tworzyły szyte i ręcznie malowane artystyczne domki autorstwa A. Dąbrowskiej- Walczak, Marty  Fijałkowskiej i Jarka Makowskiego, nadające holom domu kultury klimat Odense, rodzinnego miasteczka bajkopisarza. Na ich tle floryści kwiatami interpretowali bajki Andersena.
2024 rok Calineczka, Słowik i Mała Syrenka … Pozostajemy w ponadczasowym, kolorowym świecie baśni Hansa Christiana Andersena, ich uniwersalnych prawd i przesłań.

Magiczne drzwi

Wykonawca: Dominika Wolna z zespołem Katarzyna Ernst Górska, Marta Rubinkowska- Świątczak
2005 rok „Ogrody wyobraźni” – floryści wykonali aranżacje nawiązujące do 20 zdjęć kutnowskiego fotografa Leszka Baranowskiego. Kwietne kompozycje były umieszczone w dość nietypowych naczyniach jak formy do pieczenia ciasta czy kalosze.
2024 rok Magiczne drzwi. Przejdź przez te drzwi i pomyśl  o czym marzysz… Zanurz się w swojej wyobraźni a kwiaty niech przyniosą ci radość i ukojenie…

Różany ogród Fridy 

Wykonawca: Katarzyna Pacewicz-Pyrek z zespołem Jolanta Ciesielska i Weronika Banaszczyk, Sylvitha Smela  
2007 rok  „33 sztuki róż – różany ogród sztuk” w dolnym holu KDK dekorację stanowiły naturalnej wielkości rzeźby kobiet, których autorem był Bogdan Ziętek z Brzeźnicy k.Barda (Dolny Śląsk) – rzeźbiarz ludowy. W górnym holu znajdowały się reprodukcje obrazów: Józefa Mehoffera ‘dziwny ogród”, Portret Rii Munk Gustawa Klimta, grafika M.C.Eschera, “Pokój” Vincenta van Gogha – do ich tematyki nawiązywały kompozycje florystów, które towarzyszyły wówczas wystawie róż. O ich korespondencję z kwiatami zadbał zespół florystów pod mistrzowskim okiem Marijusa Gvildisa z Litwy.
2024 rok Różany ogród Fridy, instalacja była inspirowana życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo i jej obrazem “Tam wisi moja sukienka” z 1933r. “. Jako że lubię łączyć różne sztuki, jednym z elementów instalacji będzie mój wiersz poświęcony tej niezwykłej kobiecie.


Skarby Królowej

Wykonawca: Marta Kondzielnik z zespołem Anna Zagórska, Eliza Weber-Romańczyk
2009 rok „Skarby Królowej” tym tytułem wystawa świętowała swoje 35 – lecie. Złote drzewo z perłami, wachlarze w różane desenie – jakby wyjęte z gobelinów, królewskie suknie z kwiatów, brama zwieńczona koroną – to tylko niektóre elementy, przypomniane z tamtej wystawy.
2024 rok  Róża w królewskiej koronie to tytuł pracy witającej gości Ogólnopolskiej Wystawy Róż.  Od kilku lat wejście do Kutnowskiego Domu Kultury, to ulubione miejsce działań.

zdjęcie archiwalne z 35. Święta Róży w 2009r. “Skarby Królowej”, źródło strona www.swietorozy.pl
zdjęcie archiwalne z 35. Święta Róży w 2009r. “Skarby Królowej”, źródło strona www.swietorozy.pl
zdjęcie archiwalne z 35. Święta Róży w 2009r. “Skarby Królowej”, źródło strona www.swietorozy.pl
Paź Królowej

Wykonawca: Małgorzata Szwagiel z zespołem Magdalena Piekarska, Krzysztof Żurek, Marcin Wichrowski.
2013 rok „Paź Królowej”. Ten najpiękniejszy z motyli, jak mówią znawcy tematu, dotrzymywał towarzystwa Królowej Kwiatów. Na plakacie, w scenografii i wśród kwiatów. Kolory, delikatność roślin i całe mnóstwo motyli to cechy tamtej wystawy.
W 2024r. Motyle i Kwiaty – instalacja florystyczna ozdobiła napis I love KUTNO usytuowany przed Kutnowskim Domem Kultury, gdzie zwykło się robić pamiątkowe zdjęcia z Kutna. Pełno tu kwiatów naturalnych i sztucznych oraz całe mnóstwo motyli, z tym największym różowym paziem. Tytuł “Paź Królowej” odnosi się do figury szachowej królowej, która jest najsilniejszą na planszy, jak i do “Królowej Motyli” – jednego z najpiękniejszych, jak i najbardziej fascynujących owadów. Aranżacja to połączenie  świata roślin i owadów.

fot. Marcin Czech Fotografia
Wykonawcy kompozycji – floryści, fot. Marcin Czech
Róża Wiatrów

Wykonawca: Tomasz Iwanow z zespołem Agnieszka Pyda-Mędyk, Eliza Pielacha , Joanna Kłobucka
2015 rok „Róża wiatrów” Gdzie w tym roku powędruje Królowa Kwiatów? Gdzie poniosą ją przychylne wiatry? Jaki kierunek pokaże róża wiatrów? To  zwyczajowe określenie “róży kompasowej” w podtytule wystawy z tamtego roku  oznaczało podróż w różne zakątki świata, opowiedzianą przez florystów kwiatami.
2024 rok  Królowa Róż podróżuje do Indii. Fascynują ją kultura, obyczaje, religia i symbole. W Indiach urzeka ją także feeria barw obecna we wszystkich aspektach tamtejszego życia. Bardzo interesującym symbolem dla Królowej jest mandala buddyjska – symbol harmonijnego połączenia koła i kwadratu. Koło oznacza zewnętrzność, wszystko co niezbadane, boskie, nieskończoność, kwadrat zaś symbolizuje wewnętrzność, to co tyczy się człowieka i ziemi. Całość mandali łączy jeden element centralny równoważący obie sfery, jest zarówno początkiem i końcem całego układu.

zdjęcie archiwalne z 41. Wystawy Róż w 2015r. “Róża Wiatrów”, źródło strona www.swietorozy.pl
W Ogródku Pana Szekspira

Wykonawca: Joanna Kiedacz, Marta Raczyńska-Barczak z zespołem Agnieszka Noworzyń, Weronika Walczak, Grażyna Flaszczyńska, Katarzyna Januszewska Lisińska, Magdalena Ślązok, Nadia Domenikan, Paulina Bednarek.
2016 rok  „ W ogródku Pana Szekspira” – w 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira, który symbolikę kwiatów wykorzystywał we wszystkich swoich utworach, floryści nawiązali do jego utworów.
2024r. W angielskim ogrodzie – Aranżacja inspirowana ogrodami w stylu angielskim, pełna swobody i romantyzmu, przywołująca naturalne piękno. Kwiaty i zieleń tworzą malowniczą i romantyczną scenerię, która przypomina poetycki świat Szekspira, oddając hołd zarówno naturze, jak i twórczości wielkiego dramaturga.  

zdjęcie archiwalne z 42. Wystawy Róż z 2016 “W Ogródku Pana Szekspira”, źródło strona www. swietorozy.pl
Róża w Krainie Czarów

Wykonawca: Katarzyna Fidura i Iwona Gajewska z zespołem rodzinnym: Katarzyna Tratkiewicz, Małgorzata Tratkiewicz oraz Maja Gajewska.
2017 rok „Róża w Krainie Czarów” to była prawdziwa uczta dla wielbicieli Alicji, w każdym zakątku  wystawy mogli znaleźć niespodzianki iście z powieści Lewisa Carrolla. Królowej Róż towarzyszył Biały Królik, a gości na wystawie witał ogromny dzbanek z filiżanką wypełnioną różami. 
2024 rok W króliczej norce. Wskakujcie razem z nami do nory Królika! Do świata Alicji pełnego czarującej przyrody i niezwykłych postaci – w Kutnie to drzwi do Muzeum Pałac Saski.

zdjęcie archiwalne z 43. Wystawy Róż w 2017r. “Róża w Krainie Czarów”, źródło strona www.swietorozy.pl
zdjęcie archiwalne z 43. Wystawy Róż w 2017r. “Róża w Krainie Czarów”, źródło strona www.swietorozy.pl
W holu KDK

W holu na I p. urządzono wystawę Kwiaty i ludzie „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości” – w hołdzie ogrodnikom z Kutna, dzięki którym odbywają się dzisiejsze Święta Róży i wystawy róż. Kultura obdarowywania kwiatami w naszym społeczeństwie jest trwała i nie zanika. Kwiaty niezmiennie towarzyszą nam całe życie od narodzin do śmierci… Darowując kwiaty przekazujemy emocje i uczucia, darowując kwiaty doceniamy pracę ogrodnika, producenta, florysty.
Aranżacja florystyczna Kacper Terka Florysta Roku 2023 z zespołem Monika Pączek, Agnieszka Sękalska, Katarzyna Wujcikowska, Katarzyna Milczarek
Koncepcja Agnieszka Dąbrowska- Walczak
Oprawa graficzna Paulina Andryszczak
Współpraca Bożena Gajewska
o wystawie czytaj więcej TUTAJ


Laboratorium Florysty

Wykonawca: Iza Nobis z zespołem Dawid Szlugaj, Anna Wierzbicka
2011 rok „Laboratorium florysty”,  wyjątkowy rok bo wystawa z remontowanego Domu Kultury przeniosła się na dziedziniec i do wnętrz Muzeum Regionalnego i rok poświęcony  w Polsce Marii Skłodowskiej- Curie – wielkiej uczonej, a przede wszystkim kobiecie pięknej duchem. Do  tytułu wystawy i pamięci uczonej nawiązywały wszystkie kwiatowe aranżacje, a na dziedzińcu publiczność zaskakiwało żywe laboratorium, w którym non stop trwały ciekawe eksperymenty.
2024 rok   Eksperymenty z kolorem. W pracy użyto 3 kolorów podstawowych (żółty, czerwony, niebieski) i dwóch barw achromatycznych (biały i czarny). Łączenie kolorów pozwoliło uzyskać barwy jakimi posługuje się inspirująca nas natura. Kolor, faktura i tekstura to trzy składniki naszego eksperymentu, a materiały techniczne użyte w pracy w większości pochodzą z recyklingu. My  tak samo jak Maria  Skłodowska- Curie uważamy, że Nauka to piękno.

Ławeczka

ławeczka w pomieszczeniu, gdzie prezentowano eksponaty przyjęte na Amatorski Konkurs Róż.
Wykonawca: Angelika Szałwińska i Magdalena Stańdo
na ławeczce można było zrobić pamiątkową fotografię

Kwiaty blisko sztuki
koncepcja i wykonanie Marta Kondzielnik z zespołem Anna Zagórska, Eliza Weber-Romańczyk

Róża niejedno ma imię

To tytuł 11 kreacji florystycznych, które prezentowały modelki podczas uroczystości otwarcia 50. Święta Róży. Zdjęcia i opis – czytaj więcej TUTAJ

Autor Mistrz Florystyki: Kacper Terka, Królowa Róż: Sandra Kucharska
Autor Mistrz Florystyki: Małgorzata Szwagiel, Modelka: Oliwia Szwagiel
Autor Mistrz Florystyki: Joanna Kiedacz, Modelka: Julia Zych
Autor Mistrz Florystyki: Marta Raczyńska-Barczak, Modelka: Magdalena Koniuszy
Autor Mistrz Florystyki: Iza Nobis, Modelka: Alicja Jatczak
Autor Mistrzowie Florystyki: Tomasz Max Kuczyński, Zygmunt Sierdzan, Modelka: Wiktoria Kwit
Autor Mistrz Florystyki: Marta Kondzielnik, Modelka: Maria Kozłowska
Autor Mistrz Florystyki: Stefania Początek, Modelka: Klaudia Długołęcka
Autor Mistrz Florystyki: Dominika Wolna, Modelka: Kaja Górska
Autor Mistrz Florystyki: Katarzyna Maria Pacewicz-Pyrek, Modelka: Anika Koralewska
Autor Mistrz Florystyki: Monika Lis, Modelka: Julia Szałwińska

Aby powstała kreacja florystyczna, a modelka wyglądała tak pięknie jak na pokazie, trzeba było włożyć mnóstwo pracy. Na zdjęciach poniżej widoczne są szczegóły ubioru i makijażu, które trudno było dostrzec z daleka, ale to te detale decydują o ogólnym wrażeniu. Trudno w tym miejscu zaprezentować wszystkie 11 kreacji, chociaż każda była tak samo pieczołowicie dopracowana.

przygotowanie do pokazu – specjalny makijaż i fryzura, modelka Oliwia Szwagiel
Oliwia Szwagiel w czasie otwarcia 50. Święta Róży w Kutnie
Modelka z autorką kreacji Małgorzatą Szwagiel w czasie pokazu.
zespół florystów pracujących przy tworzeniu dekoracji 50. Święta Róży w Kutnie, fot. M.Czech Fotografia

zdjęcia KDK/ Adam Pietrusiak Fotografia, Renata Krochmal PTR

czytaj więcej – strona internetowa Święta Róży
PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter