Wycieczka PTR odwiedza Ogrody Tematyczne w Dobrzycy

Wycieczka Polskiego Towarzystwa Różanego dotarła do Dobrzycy, gdzie znajdują się dwa niezwykłe miejsca warte polecenia każdemu, kto interesuje się roślinami, urządza ogród i szuka inspiracji, albo chciałby zobaczyć rośliny w ich naturalnym wymiarze, gdyż planuje je posadzić u siebie. Jest tutaj również Centrum Ogrodnicze, gdzie można nabyć dużą część roślin prezentowanych w ogrodach pokazowych. Część roślin jest jednak rzadka, egzotyczna, a część została posadzona w czasach, gdy ogród powstawał i ma już ponad 30 lat. Zwiedzenie obydwu ogrodów, a później powrót do centrum ogrodniczego na zakupy, to wycieczka na jeden dzień.

Ogrody Tematyczne w Dobrzycy

więcej o Ogrodach Tematycznych – TUTAJ

Ogrody powstają od 1992r. i przyciągają rocznie tysiące turystów i pasjonatów ogrodu i ogrodnictwa. Ogrody znajdują się w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej 7b, gdzie zimy są łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju. To obecnie się zmienia i strefa staje się jeszcze cieplejsza, o czym poinformowała naszą grupę Iwona Bigońska, założycielka i właścicielka ogrodów, gdyż od 20 lat jej małżonek Piotr Bigoński robi pomiary temperatury w Dobrzycy. Dzięki temu sprzyjającemu klimatowi w ogrodach Hortulus rośnie duża grupa roślin wrażliwych na mróz charakterystycznych dla cieplejszych rejonów Polski. Łącznie zgromadzonych jest tu ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikatowe.
My zaczęliśmy naszą wycieczkę od najstarszej części ogrodu czyli Ogrodów Tematycznych. Później pojechaliśmy do ogrodu Hortulus Spectabilis zajmującego ok. 30 ha i ten opiszemy oddzielnie.

podróżowaliśmy własnymi samochodami, dlatego czekamy na wszystkich członków grupy aby rozpocząć zwiedzanie. Nikt nie żałował czasu oczekiwania, gdyż jesteśmy przed Centrum Ogrodniczym, gdzie można kupić wszystko do ogrodu, zatem jest co oglądać.
Tadeusz Pałka oczywiście poszukał ławeczki przy róży
Był bogaty wybór ziół, których w ogrodzie rośnie bardzo dużo, w szerokiej gamie odmian. Dodatkową atrakcją w ogrodzie była możliwość powąchania i skosztowania ziół oraz roślin proponowanych przez naszego przewodnika Czarnuszkę.
Na ścianie Centrum Ogrodniczego wielka reklama drugiej części ogrodu Hortulus Spectabilis.
Jak w każdym prawdziwym ogrodzie i tutaj króluje kot
Grupa gotowa do zwiedzania, a naszym przewodnikiem jest Czarnuszka (druga z lewej); w Dobrzycy przyjęto zasadę, że każdy pracownik ogrodów ma roślinny pseudonim, aby w ten sposób odróżnić się od osób zwiedzających.
Przy Centrum Ogrodniczym znajduje się duży i wygodny parking dla osób odwiedzających ogrody i klientów centrum, a jest ich co roku ok. 250 tys., jak powiedziała nam pani Iwona.
Tutaj, przy altance obsadzonej różą rozpoczynamy naszą wycieczkę, a obok widać rozległy staw, który daje ochłodę w gorące dni.
Nad stawem przygotowane leżaki dla chętnych, a w donicach mnóstwo kwiatów sezonowych, w tym begonii, które dostaliśmy od naszej przewodniczki do skosztowania – trzeba przyznać są całkiem smaczne.
Dalej ogród japoński, w którym jest dużo starych drzew dających upragniony cień.
ogród japoński
obecnie w Ogrodach Tematycznych największym problemem do opanowania jest przycinanie roślin, które odbywa się kilka razy w roku.
ogród japoński
Ciągle spotykamy ciekawe egzemplarze roślin, o których ze swadą opowiada nam Czarnuszka
we wszystkich wnętrzach ogrodowych przewidziano dla odwiedzających ławki, ławeczki, siedziska – wszyscy chętnie korzystają z możliwości krótkiego odpoczynku.
wszystkie akcesoria ogrodowe zachęcają do robienia wspólnych, pamiątkowych zdjęć
Rosarium
ławeczki koło róż cieszą się powodzeniem
kolejne wnętrze ogrodowe
zegar słoneczny w środku
wokół białe kwiaty, a na drzewie zawieszone białe muszle
lustro w ogrodzie – powiększa przestrzeń
tunel obrośnięty glicynią, a w tunelu rosną kwiaty cebulowe, które kwitną na wiosnę, gdy glicynia nie ma liści
zmęczeni, ale zadowoleni
ogród francuski ozdobiony rzeźbami
sala koncertowa – wszystkie budki są zamieszkałe przez śpiewające ptaki
widok na ogród francuski ze specjalnego punktu widokowego na pobliskim zboczu góry
ogród hiszpański, który powstał po podróży do Hiszpanii, pod wpływem zauroczenia Gaudim

Nie sposób pokazać wszystkich wnętrz, które odwiedziliśmy, ale to co widzieliśmy na pewno zostanie na długo w pamięci.
Przed nami dalsza część wycieczki – drugi ogród Hortulus Spectabilis, który jest polozony w odległości 2,5 km.
PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter