Wręczenie nagrody PTR i chrzest róży

W dniu 28 czerwca 2024r. w Rosarium “Pałacyk” w Sławnie miała miejsce szczególna uroczystość. Polskie Towarzystwo Różane przyznało dla Rosarium Mieszkańców Gminy Sławno specjalna nagrodę “Doskonały Ogród Różany” w uznaniu dla wysiłku jaki w założenie i utrzymanie ogrodu włożyli mieszkańcy Gminy Sławno oraz jej pomysłodawca i projektant Ryszard Stachowiak. Nagrodę na ręce wójta Gminy Sławno Ryszarda Stachowiaka wręczyła Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Bożena Matysiak.

Ryszard Stachowiak odebrał nagrodę z rąk Prezes PTR Bożeny Matysiak, zaś towarzyszą jej członkowie Zarządu PTR Tadeusz Pałka i Renata Krochmal.
do ceramicznej płytki, która będzie zamontowana w Rosarium “Pałacyk” dołączony jest pamiątkowy dyplom.

Ryszard Stachowiak mówił, że chciał, aby Rosarium Pałacyk było miejscem szczególnym, promującym ziemię sławieńską i w tej promocji ma pomóc Małgorzata Hołub – Kowalik, która została ambasadorką ogrodu różanego w 2023r. Pani Małgorzata jest sprinterką, mistrzynią olimpijską z 2020 w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów i wicemistrzynią olimpijską w sztafecie 4 × 400 metrów.

Ryszard Stachowiak zaprosił na scenę Przewodniczącą Rady Gminy Sławno i na jej ręce przekazał pamiątkową tabliczkę, a Pani Marta Hołowata zadeklarowała, że dopilnuje, aby tabliczka znalazła się w Rosarium i podziękowała w imieniu mieszkańców Gminy, którym nagroda została przyznana.
wśród zaproszonych gości był obecny wójt Gminy Sławno Krzysztof Jędrzejczyk
Krzysztof Jędrzejczyk podziękował Ryszardowi Stachowiakowi i mieszkańcom Gminy za pracę jaką włożyli w powstanie Rosarium oraz zapewnił, że będzie kontynuować dzieło swojego poprzednika i dbać o ogród by przynosił radość wszystkim mieszkańcom i gościom, których coraz więcej się tutaj pojawia. Jednocześnie zaprosił zebranych na Dzień Otwarty do Rosarium Pałacyk w sobotę 29 czerwca 2024r.

Następnym punktem programu był chrzest nowej róży Łukasza Rojewskiego ‘Jaśko ze Sławna’. Rodzice Chrzestni nowej róży stawili się na podium, aby dopełnić ceremonii. Są nimi: Małgorzata Hołub-Kowalik, Jan Sroka – sławieński działacz społeczny, historyk pasjonat, znawca historii ziemi sławieńskiej, autor i wydawca szeregu publikacji popularnonaukowych, dotyczących historii ziemi sławieńskiej i darłowskiej, Bożena Matysiak – Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego oraz Ryszard Stachowiak – pomysłodawca, autor projektu i założyciel Rosarium „Pałacyk”, wójt Gminy Sławno w latach 2010-2024.

Patronem róży został Jan Święca, zwany Jaśko ze Sławna – przedstawiciel rodu możnowładców Święców, który przez 100 lat (1257-1357) władał ziemiami pomorskimi, w tym ziemią sławieńską i darłowską. Jan Święca 22 maja 1317 roku wraz z braćmi Piotrem i Wawrzyńcem, nadał prawa miejskie dla miasta Sławna (Nowe Sławno).

Sam twórca tak opisuje różę: Odmiana krzewiasta z pełną rozetą w starym stylu, pachnie różanie, ciężko. Kwitnie dość wcześnie, a kwiaty mają głębokie, ciemne fioletowe odcienie. Lubi półcień

Każdy z Rodziców Chrzestnych powiedział kilka słów o róży – bohaterce tej niezwykłej uroczystości. Pan Jan Sroka przedstawił postać patrona róży, Jana Święcy oraz opisał jak ważną rolę odegrał ród Święców dla ziemi sławieńskiej i całego Pomorza. Pani Małgorzata Hołub-Kowalik wyraziła słowa uznania i zachwytu dla miejsca, którego jest ambasadorką – Będę go rozsławiała przy każdej nadarzającej się okazjizapewniła. Bożena Matysik opisała rodzaj róży – odmianę w stylu starych róż historycznych o zapachu, który określa się jako różany. Ryszard Stachowiak natomiast zapoznał zebranych z historią jak wybrał tą konkretną odmianę, spośród wielu innych. Miała być w starym stylu, tak jak postać patrona.

Po słowie wstępu Rodzice chrzestni przeszli do działania. Każdy z Rodziców otrzymał kieliszek szampana, którym należało w jednym czasie polać różę i nadać jej imię poprzez wspólne wypowiedzenie słów: “Nadaję ci imię Jaśko ze Sławna”. Słowa zostały wypowiedziane i ‘Jaśko ze Sławna’ został obficie oblany szampanem. Pan Jan Sroka nie wylał całej zawartości kieliszka w obawie o kondycję ‘Jaśka ze Sławna’ po takiej ilości alkoholu. Róża jednak wyglądała doskonale.

Bożena Matysiak, która już uczestniczyła w podobnych uroczystościach instruuje pozostałych Rodziców Chrzestnych co powinni wspólnie powiedzieć
wypowiadane są sakramentalne słowa: “Nadaję ci imię ‘Jaśko ze Sławna'”
‘Jaśko ze Sławna’ skąpany w szampanie

Po wysłuchaniu fanfar uroczystość została zakończona, a goście udali się w kierunku podium, aby bliżej poznać się z ‘Jaśkiem ze Sławna’ oraz złożyć gratulacje na ręce Ryszarda Stachowiaka.

Każdy z uczestników uroczystości został obdarowany przez PTR pamiątkową kartką z wizerunkiem róży, jej opisem i datą chrztu – nakład był limitowany i można było zbierać autografy Rodziców Chrzestnych.
Tadeusz Pałka, członek Zarządu PTR, właściciel szkółki róż i wielki kibic sportowy, przywiózł w prezencie piękną różę dla Pani Małgorzaty Hołub-Kowalik – tutaj zadowolony, że mógł ją podarować osobiście.
zdjęcie członków PTR wraz gośćmi Rosarium z “Różaną Basią” z Rzeszczewa oraz Małgorzatą Hołub-Kowalik z mężem Jakubem Kowalikiem.

wykorzystano zdjęcia m.in. Tomasza Turczyna, źródło “Sławno nasze miasto” oraz członków PTR

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter