Różane wsie w Gminie Sławno

W dniu 28 czerwca 2024r. członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego zaproszeni na teren gminy Sławno przez Ryszarda Stachowiaka wójta tej gminy w latach 2010-2024, a jednocześnie członka Polskiego Towarzystwa Różanego, mieli okazję zwiedzić kilka atrakcyjnych miejsc w gminie, które wyróżniają się ciekawym zagospodarowaniem przestrzeni, a w szczególności niezwykłą dbałością o róże. Mieszkańcy pokazali nam, że ich róże są nadzwyczajnie pięknie utrzymane, zdrowe i obficie kwitną, chociaż w tym roku warunki pogodowe były dla róż trudne.

Kwasowo

Pierwsze na mapie naszej podróży było Kwasowo, gdzie wykonano wykonano kompleksową rewitalizację pałacu w Kwasowie i terenu przypałacowego. O działaniach jakie tu podjęto informuje tablica znajdująca się przed Pałacem. Kwasowo, to miejscowość , którą warto odwiedzić planując podróż w woj. zachodniopomorskim.
Członkowie PTR zostali przywitani przez gospodarzy, którzy opowiedzieli o historii tego miejsca oraz planach na przyszłość.

róże i lawenda – najlepsi partnerzy
do remontu w przyszłości pozostała droga dojazdowa do budynku dawnego pałacu
Ryszard Stachowiak (w środku) opowiada o projekcie rewitalizacji Kwasowa i pozyskanych na ten cel środkach.
Rondo różane przed budynkiem, w którym obecnie znajdują się mieszkania
Usłyszeliśmy o planach budowy placu zabaw dla dzieci, która właśnie się rozpoczęła; nieopodal gotowe boisko.
Pergola skłania do robienia pamiątkowych zdjęć i jest ozdobą tego terenu.
Smardzewo

Wszystko zaczęło się od ronda, które zostało obsadzone w pierwszej kolejności, gdzie obok róż występują jukki karolińskie, jako elementy pionowe kompozycji. Obecnie dbają o to miejsce mieszkańcy, którym róże przypadły do gustu i zaczęli sadzić je również przy swoich posesjach.

Pani Sołtys Anna Batorska i członkini Rady Sołeckiej Honorata Wilińska, to osoby, które dbają szczególnie o różane miejsca w Smardzewie.
róża wielkokwiatowa ‘Hommage à Barbara®’ jest piękna, ale nie prosta w uprawie – tutaj ma się całkiem dobrze.

Atrakcją Gminy Sławno jest wieś Różane Rzyszczewo z jej Aleją Różaną, która zasługuje na osobne przedstawienie.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter