Różane Rzyszczewo – nadmorska atrakcja

Każdy kto planuje urlop nad Morzem Bałtyckim powinien zobaczyć co mogą w swojej wsi zrobić ludzie, jeśli tylko chcą działać. Różaną wieś Rzyszczewo, podobnie jak Różankę “Pałacyk” w Sławnie przy Urzędzie Gminy Sławno, można zaliczyć do prawdziwych zielonych atrakcji, które pojawiły się na mapie Pomorza. Wieś Rzyszczewo otrzymało wyróżnienie w 2023r. w konkursie ogłoszonym przez Marszałka woj. Zachodniopomorskiego o nazwie “Piękna Zachodniopomorska Wieś” i odebrało nagrodę w wysokości 10 tys. zł. W tym roku szykuje się do walki o zwycięstwo, a na terenie województwa jest ponad 1300 wsi, zatem konkurencja nie jest mała.
Rzyszczewo zaprasza gości i dla nich właśnie oraz dla zakochanych mieszkańców, ustawiono ławeczkę, która kusi do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Sołtys Rzyszczewa Aneta Bartoszyńska została zaproszona na Ławeczkę Miłości przez Tadeusza Pałkę ze szkółki Pałka Róże.
mieszkańcy dbają o Ławeczkę, róże zawsze są zadbane i w sezonie kwitnące. Róża ‘Rosanna®’. Odmiana wyhodowana w firmie W. Kordes’ Söhne (Niemcy) w 2002 roku.
grupa wycieczkowa PTR została przyjęta przez gościnne władze i mieszkańców wsi Rzyszczewo – pamiątkowe zdjęcie przed Świetlicą Wiejską, Centrum Integracji Społecznej.

Grupę członków Polskiego Towarzystwa Różanego przywitał Marian Kiełdanowicz Prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Rzyszczewo i Rzyszczewko.

gospodarze, od prawej: Marian Kiełdanowicz, Ryszard Stachowiak, Barbara Stachura zwana “Różaną Basią, Ewelina Ciróg, Magdalena Kiełdanowicz, Mariusz Bartoszyński, Artur Ciróg

Podczas gdy Pan Prezes wypowiadał słowa powitania, nasza grupa była zajęta oglądaniem krzewów róż przed budynkiem Świetlicy Wiejskiej, co wywołało lekki uśmiech na twarzach naszych gospodarzy. Byliśmy zdumieni kondycją, zdrowotnością oraz obfitością kwitnienia róży ‘Hansestadt Rostock’ która tam rośnie, kiedy w innych rejonach kraju o tej porze (28 czerwca 2024r.), róże już wyglądają dużo gorzej, ze względu na tegoroczny wczesny start sezonu wegetacyjnego.

róża ‘Hansestadt Rostock’
róża ‘Hansestadt Rostock’
róże posadzone przed ogrodzeniem Ośrodka również mają się znakomicie
wszystkie budynki w Rzyszczewie otrzymały jednakowe skrzynki pocztowe z naklejką odblaskową z numerem posesji i napisem “Różane Rzyszczewo”.

Wyruszyliśmy na spacer wzdłuż głównej drogi przebiegającej przez wieś, gdzie mieszkańcy wspólnie dbają o klomby różane.

na czele wycieczki Ryszard Stachowiak i “Różana Basia”, mieszkanka wsi, która aktywnie działa wśród lokalnej społeczności mając na celu popularyzację kultury różanej.
Dom “Różanej Basi” (po prawej) jest wzorem dla innych mieszkańców wsi, a sama Pani Basia służy radą i pomocą w każdym różanym problemie.
Dom “Różanej Basi” tonie w gąszczu róż.
Aleja Różana w Rzyszczewie, na pierwszym planie róża rabatowa ‘Stadt Rom’
rosnąca przy Alei Róż róża rabatowa ‘Ślicznotka z Koblencji®’ (‘Schöne Koblenzerin®’)
rosnąca przy Alei Róż róża rabatowa ‘Ślicznotka z Koblencji®’ (‘Schöne Koblenzerin®’)
jedna z wielu ławek przy Alei Róż we wsi Rzyszczewo
Radna Magdalena Kiełdanowicz obok róży ‘Hommage a Barbara’

Po spacerze zostaliśmy zaproszeni na kawę i słodką przekąskę do Centrum Integracji Społecznej – nie sposób było się oprzeć takim smakołykom.

zostaliśmy obdarowani pamiątkowymi woreczkami z płatkami róż, które zbierała suszyła “Różana Basia”

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter