Chroń swoje róże przed szkodnikami

Wiosna to czas, kiedy nasze ogrody zaczynają tętnić życiem. Niestety, nie tylko my cieszymy się pięknem rozkwitających róż – są one również przysmakiem wielu gatunków szkodników. Jak je rozpoznać i zwalczać, aby Twoje róże mogły rosnąć zdrowo i pięknie? Poznaj kilka wskazówek, dotyczących tego ważnego tematu.

Mszyce

Mszyce mogą pojawić się na wszystkich częściach rośliny, szczególnie na młodych liściach, gdzie wysysają soki i wydzielają substancje toksyczne, powodując deformacje i hamując wzrost rośliny. Dodatkowo wydzielana przez mszyce spadź sprzyja rozwojowi grzybów sadzawkowych. Do zwalczania mszyc można używać mechanicznych metod, jak usuwanie ręczne czy woda pod ciśnieniem, naturalnych preparatów na bazie roślin oraz chemicznych środków, które duszą mszyce lub działają na ich układ oddechowy.

Przędziorki

Przędziorki to szkodniki rozwijające się najszybciej w ciepłych temperaturach i okresach suszy, atakujące głównie najniżej osadzone liście róż. Charakterystyczne objawy to żółte, drobne plamy wzdłuż nerwów liści, które z czasem mogą prowadzić do marmurkowania powierzchni, brązowienia, a następnie opadania liści wraz z pojawieniem się pajęczynki. Zwalczanie przędziorków obejmuje regularne przeglądy krzewów, usuwanie chwastów, zimowe opryski olejowe oraz zraszanie roślin w okresach suszy, chociaż to ostatnie może zwiększać ryzyko chorób grzybowych.

Skoczek różany

Skoczek różany to szkodnik, który zimuje w postaci jaj w spękaniach kory i wykluwa się w kwietniu, gdy liście zaczynają się rozwijać. Larwy i dorosłe osobniki tego szkodnika powodują powstawanie białych plamek na liściach, które z czasem mogą przybrać marmurkowy wzór i doprowadzić do ich opadania. Do zwalczania skoczka różanego można stosować oprysk olejem rydzowym lub środkami na bazie polimerów silikonowych, a także preparaty chemiczne.

Wciornastek zachodni

Wciornastek zachodni to niewielki szkodnik przypominający przecinek, może przybierać różne kolory, od prawie białego po czarny. Żeruje na sokach komórkowych różnych części roślin, powodując na liściach jasne, punktowe plamy, które w świetle nabierają srebrzystego połysku, a także deformacje i zahamowanie rozwoju kwiatów. Zwalczanie wciornastka obejmuje regularne odchwaszczanie, stosowanie mechanicznych i chemicznych środków ochrony roślin.

Szkółka RosaĆwik

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter