Jakie róże kupować w maju?

Rozarium szkółka róż odpowiada na to pytanie – róże polskiego hodowcy Łukasza Rojewskiego! Hodowca ten od lat realizuje swój program hodowli róż odpornych na mróz i zmienne warunki atmosferyczne, a tych nam w ostatnim okresie nie brakowało.

Róża ‘Iwona’

“Iwona’ fot. Ewa Jarmulak

Wszechstronność tej polskiej odmiany została doceniona na Międzynarodowych Konkursach Nowości Różanych. Otrzymała medale i wyróżnienia jako róża rabatowa i jako róża okrywowa. ‘Iwona’ jest bardzo świeża i pełna wigoru. Żywo zielone, soczyste liście fantastycznie kontrastują z kolorem kwiatów i pąków. Pąki wydłużone w kolorze słomkowym, po rozkwicie białe. Zdecydowanie pachnie goździkami! Przyciąga liczne owady. Odmiana kwitnie obficie przez cały sezon.

Nadaje się na wszelkiego rodzaju rabaty, gdyż dobrze znosi słabszą glebę i okresowe susze. Spektakularnie wygląda sadzona w dużych grupach, również w przestrzeni publicznej. Wspaniale prezentuje się w dużych donicach na tarasach i patio, osiąga wysokość 60 cm. Sadzona w grupie w odstępach 60/60 cm gęsto zakrywa glebę. Radzi sobie w trudnych warunkach. Wybitnie odporna na choroby grzybowe.

Róża Reykjavik’, syn. ‘Rejkiawik’

‘Reykjavik’ fot. Łukasz Rojewski

Róża rabatowa, mieszaniec Rosa alba, kwiaty różowo-kremowe, duże, pełne i półpełne i bardzo silnym zapachu. Powtarza kwitnienie od czerwca do mrozów. Tworzy krzew o wymiarach 90 x 90 cm i jest całkowicie odporna na mrozy. Gęsty krzew, kwitnący od góry do dołu gustownymi kwiatami zgromadzonymi w bukietach w delikatnym odcieniu różu. Z czasem płatki jaśnieją wówczas zmienia się też ich zapach. Wygląda wzniośle i dystyngowanie, co zawdzięcza w dużej mierze ciemnozielonym błyszczącym liściom. ‘Reykjavik’ jest bardzo odporny na choroby. Jako mieszaniec Rosa alba odziedziczył po przodkach zdrowotność oraz zimotrwałość.

Róża ‘Winterfell’

‘Winterfell’ fot. Ewa Jarmulak

Róża pnąca, mieszaniec Rosa x kordesii. Kwiaty morelowo-różowe, półpełne, przypominające piwonie, o średnicy 10 cm i silnym zapachu. Powtarza kwitnienie od czerwca do listopada. Tworzy duży krzew o rozmiarach 250 – 320 cm. Jest całkowicie odporna na mrozy. To róża radosna, pełna wigoru o dużych kwiatach. Wyjątkowa odmiana łącząca wszystkie zalety: zapach, mrozoodporność, wielkość kwiatów i wielokrotne kwitnienie!

Róża ‘Zorza‘, syn. ‘Zoria’

Zorza’, syn. ‘Zoria’ fot. Łukasz Rojewski

Róża rabatowa o kwiatach kremowo-żółtych, półpełnych, silnie pachnących. Kwitnie od czerwca do mrozów. Osiąga wielkość 80 x 50 cm. Powiew świeżości w czystej formie. Do tego energiczny wzrost i ponadprzeciętna zdrowotność. Duża ilość pędów tworzy gęste krzewy wypełnione półpełnymi kwiatami z wesołym żółtym środkiem. Kwitnie prawie nieprzerwanie przez cały sezon. ’Zoria’ sama oczyszcza się po kwitnieniu i z tego powodu idealnie nadaje się do zieleni miejskiej, gdzie zawsze wygląda ładnie. W przydomowych ogrodach sadzona samodzielnie lub w grupach stworzy piękną, kwitnącą rabatę. W mitologii słowiańskiej ‘Zoria’ jest boginią uosabiającą godzinę świtu.

RóżaZapach Podstawówki’, syn. ‘Witchcraft’

‘Zapach Podstawówki’ fot. Łukasz Rojewski

Róża wielkokwiatowa, kwiaty żółte, półpełne, o średnicy 10 cm, silnie pachnące. Powtarza kwitnienie od czerwca do mrozów. Krzewy osiągają rozmiary 120 x 80 cm. Róża wygląda bardzo dostojnie. Ma również ciemnozielone, błyszczące, bardzo zdrowe liście. Każdy powyżej 40 roku życia kto powąchał tę różę doznaje reminiscencji zapachowej związanej ze szkołą podstawową. Wciąż nie udało się precyzyjnie określić tego zapachu. Dla jednych jest on przyjemny, dla innych uzależniająco-irytujący. Jedni mówią, że kojarzy im się z landrynkami z tamtych dni, inni, że jest jak lizol z naftaliną, natomiast Ukraińcy opisują go jako zapach kwiatów przebiśniegów.

Więcej o różach Łukasza Rojewskiego – TUTAJ

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter