Nowe róże ogrodowe Łukasza Rojewskiego – poleca Rozarium

Jesień to czas, kiedy miłośnicy róż uzupełniają swoje kolekcje. W tym roku szczególnie bogatą ofertę przygotował Łukasz Rojewski. Róże polskiego hodowcy, które ostatnio zdobyły kilka prestiżowych międzynarodowych nagród poleca szkółka ROZARIUM.

Nowości w ofercie jesień 2023

‘Aragorn’ róża pnąca, osiąga wymiar 300cm x 400cm o kwiatach pojedynczych średnicy 10 cm. Odmiana wyhodowana w 2013r. przez połączenie odmian ‘Winnipeg Parks’ x ‘Glee’. Wysycona czerwień kwiatów z żółtym kontrastem pylników oraz szybki wzrost krzewu, dodają tej odmianie temperamentu.

róża “Aragorn’ hod. Łukasz Rojewski

‘Ars Amandi’ róża rabatowa osiągająca wymiary 90cm x 90cm i kwiatach drobnych, półpełnych o średnicy 5 cm. Kwitnie obficie na końcach gałęzi kwiatami o kremowo morelowej barwie, które są chętnie odwiedzane przez pszczoły.

róża ‘Ars Amandi’ hod. Łukasz Rojewski

‘Cukrowa Wata’ syn. ‘Barbapapa’, ’Fatum Bouquet’ – róża krzewiasta, przyciągająca owady, która osiąga wymiary 150cm x 150cm. Olbrzymie kiście różowych, półpełnych, pachnących kwiatów o średnicy 4 cm swoim ciężarem przyginają liczne łodygi. Bardzo zdrowa odmiana o bujnych przyrostach.

róża ‘Cukrowa Wata’ hod. Łukasz Rojewski

‘Fantasmagoria’ róża rabatowa osiągająca wymiary 60cm x 80cm, floribunda o pokroju róż wielkokwiatowych. Kwitnie w gronach dużymi, półpełnymi i pachnącymi kwiatami o średnicy 12cm w kolorze różowo-fuksjowym. Płatki są finezyjnie pofałdowane, u nasady jaśniejsze, o wyraźnym żyłkowaniu. 

róża ‘Fantasmagoria’ hod. Łukasz Rojewski

‘Gandalf Biały’ róża krzewiasta o wymiarach 100cm x 120cm, która rośnie silnie z dużym wigorem. Kwiatostany przywodzą na myśl różę rabatową, jednak sposób w jaki rośnie, rozpychając się na boki, bardziej upodobnia ją do róży krzewiastej. Kwiaty półpełne, średniej wielkości, zebrane są w duże bukiety, które początkowo są w żółtych odcieniach, a z czasem stają się białokremowe z żółtym środkiem.

róża ‘Gandalf Biały’ hod. Łukasz Rojewski

‘Hermiona’ syn. ‘Hermione’ róża krzewiasta osiągająca wymiary 120cm x 120cm. Kwiaty przyciągają liczne owady zapylające, są pachnące o nutach: różanej, korzennej i zielnej, a pojawiają się w kilku turach, aż do późnej jesieni.

róża ‘Hermiona’ hod. Łukasz Rojewski

‘Kuchenne Wynalazki’ syn. ’Kitchen Delight’ róża rabatowa osiągająca wymiary 70cm x 50cm. Drobne kwiaty zebrane w bukiety, o rzadkim wybarwieniu, w odcieniach jagody i bzu. Kolory te pozwalają na  łączenia roślin towarzyszących w dowolnych odcieniach: żółci, różu, czerwieni i bieli.  Najbardziej oryginalny wydaje się być zapach. Róża pachnie nutami: cytrusową, korzenną i drzewną. Czuć kandyzowaną skórkę pomarańczy z równoważącą gałką muszkatołową i szczyptą mirry. Ścięte kwiaty w temperaturze pokojowej intensyfikują uwalnianie odorantów. Sprawdza się również w typowych przetworach różanych oraz wariacjach kuchennych.

róża ‘Kuchenne Wynalazki’ hod. Łukasz Rojewski

‘Leśne Elfy’ syn. Huldufólk’ (ISL) syn.’Hidden People’, Waldelfe, ‘Puutonttu’(FI), ‘Tomte Skogen’ (NOR & SV) róża rabatowa o wymiarach 70cm x 50cm. Baldachy różowo-kremowych kwiatów są tak gęste, że prawie nie przepuszczają światła. Ta skromna róża ma w sobie dużo naturalnego piękna. Jest niewysoka i pośród bylin i traw może się po prostu schować.

róża ‘Leśne Elfy’ hod. Łukasz Rojewski

‘Pegasus’ róża rabatowa, dorastająca do wysokości 1 m. Krzew pokryty jest jasnymi i białymi, jak śnieg kwiatami, które poruszane wiatrem przypominają rozpostarte skrzydła. Chmura maleńkich pachnących kwiatów wydaje się wisieć w powietrzu. Wyczuć można też odurzający jaśmin w towarzystwie suszonej łąki po deszczu. Róża w 2023 r. otrzymała w Międzynarodowym Królewskim Konkursie Nowości Różanych w Belgijskim Ville du Roeulx Złoty Medal oraz prestiżowy tytuł: “Grand Prix de la Ville du Roeulx” – “Róży Roku”.

róża ‘Pegasus’ hod. Łukasz Rojewski

‘Zapach Podstawówki’ syn. ‘Wichtcraft’ róża wielkokwiatowa, krzew o pokroju mieszańców herbatnich osiąga wymiary 120cm x 80 cm. Pokryty jest półpełnymi kwiatami o żółtej barwie i średnicy 10 cm oraz intrygującym zapachu, który hodowcy przypomina zapach podstawówki. Łukasz Rojewski opisuje go, iż każdy powyżej 40 roku życia, kto powąchał tę różę doznaje reminiscencji zapachowej związanej ze szkołą podstawową. Wciąż nie udało się precyzyjnie określić tego zapachu. Dla jednych jest on przyjemny, dla innych uzależniająco-irytujący. Jedni mówią, że kojarzy im się z landrynkami z tamtych dni. Inni, że jest jak lizol z naftaliną. Z kolei Ukraińcy opisują go jako zapach kwiatów przebiśniegów.

róża ‘Zapach Podstawówki’ hod. Łukasz Rojewski

‘Zorza’ syn. ‘Zoria’, ‘Zaranica‘ róża rabatowa wielkości 80cm x 50cm. Charakteryzuje się silnym wzrostem i ponadprzeciętną zdrowotnością. Duża ilość pędów tworzy gęste krzewy wypełnione półpełnymi kwiatami o średnicy 7 cm, z wesołym żółtym środkiem. Kwitnie prawie nieprzerwanie przez cały sezon. ’Zorza’ sama oczyszcza się po przekwitnieniu i z tego powodu idealnie nadaje się do zieleni miejskiej, gdzie zawsze wygląda ładnie. W przydomowych ogrodach sadzona samodzielnie lub w grupach stworzy piękną, kwitnącą rabatę.

róża ‘Zorza’ hod. Łukasz Rojewski

Rozarium w ofercie posiada również inne róże Łukasza Rojewskiego.
ROZARIUM

fot. Łukasz Rojewski, Ewa Jarmulak

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter