49. Święto Róży w Kutnie – Uroczyste Otwarcie

49. Święto Róży zostało hucznie otwarte 8 września 2023r o godz. 20 na Placu Piłsudskiego w Kutnie, gdzie przed Pałacem Saskim urządzono scenę plenerową. W uroczystości uczestniczyli licznie zaproszeni goście, władze miasta, a także goście niezwykli. W związku z otwarciem Muzeum w Pałacu Saskim do miasta przybył sam Król August III wraz ze swoim dworem i wojskiem. Na scenie w pierwszej kolejności pojawili się Weronika Lenarczyk Zastępca Dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury ds. Promocji i Marketingu oraz Radosław Rojewski Dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury, ale po to, aby zapowiedzieć Króla, który wygłosił specjalne powitanie przybyłych gości. Więcej informacji na temat Festiwalu “Król i jego Pałac” można przeczytać na stronie Muzeum w Kutnie – TUTAJ

Mieszkańcy Kutna i goście zgromadzili się w tym roku licznie i wypełnili niemal cały Plac Piłsudskiego wraz z uliczkami bocznymi.

W czasie uroczystości otwarcia Święta Róży Pałacu Saskiego pilnowało wojsko Króla
w pierwszym rzędzie zasiadły damy dworu Króla
po wygłoszonym przemówieniu także i Król zasiadł na widowni, w otoczeniu dworu i wojska
Przy wejściu do Pałacu Saskiego również było tłoczno.
Goście mieszali się ze sobą – stroje różne, epoki różne, ale pamięć o wydarzeniach, ludziach, którzy tworzyli historię miasta pozostaje i jest kultywowana zarówno przez władze jak i mieszkańców Kutna.

Głównym punktem programu otwarcia 49. Święta Róży był pokaz kreacji kwiatowych pt. “Perły w Koronie” z udziałem Borkowska Dance Company oraz prezentacja Królowej Róż 2023. Florystki przygotowały niezwykłe kreacje, które były prezentowane na scenie między innymi przez byłe Królowe Róż z Kutna.

wszystkie “Perły w Koronie”

Po prezentacji sukien kwietnych przyszła pora na przedstawienie nowej Królowej Róż z Kutna, która w tym roku była cała prawie różą. Ubrana w bogato zdobioną suknię i koronę z róż wkroczyła na scenę, a tam powitał ją Prezydent Kutna Miasta Róż Zbigniew Burzyński i Król August III.

prezentacja Królowej Róż 2023
Król i Królowa
Królowa Róż i Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński uroczyście otwierają 49. Święto Róży
po słowach otwierających Święto Róży wystrzeliły w niebo sztuczne ognie oraz wybuchły płomienie, podkreślając wagę tego szczególnego momentu.

Królowa Róż w otoczeniu swojego dworu oraz florystek, autorek tych kwietnych kreacji oraz tancerzy
Małgorzata Szwagiel – florystka
Joanna Kiedacz – florystka
Agnieszka Dąbrowska-Walczak kierownik artystyczny Kutnowskiego Domu Kultury
Scena główna ustawiona na Placu Piłsudskiego w Kutnie, tuż przed Pałacem Saskim, gdzie na dziedzińcu oświetlonym kolorowymi światłami odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum.

Po zakończeniu uroczystości odbył się spektakl plenerowy “Królowa Róż”, zaś zaproszeni goście udali się na dziedziniec Pałacu Saskiego na uroczyste otwarcie Muzeum. Delegacja Polskiego Towarzystwa Różanego również miała zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Aby w pełni docenić starania Samorządu w Kutnie i wszystkich osób zaangażowanych w rewaloryzację Pałacu Saskiego, poniżej fotografia przedstawiająca ten obiekt, gdy w 2003 r., gdy wybuchł w nim pożar.

Pałac Saski w Kutnie, 2003 r., fot. Michał Jabłoński, źródło www.modernizacjaroku.org
Pałac Saski w Kutnie w trakcie modernizacji, fot. Michał Jabłoński, źródło https://www.modernizacjaroku.org.pl
Pałac Saski w Kutnie, wrzesień 2023 r.
Pałac Saski w Kutnie, wrzesień 2023 r.
Pałac Saski w Kutnie, wrzesień 2023 r.

W czasie, gdy na Placu Piłsudskiego odbywało się otwarcie 49. Święta Róży, o godz. 20 w Kutnowskim Domu Kultury udostępniono dla publiczności Ogólnopolską Wystawę Róż. Można ją było oglądać do godz.22. Później do akcji wkroczyło Jury PTR, które pracowało do godz. 3 nad ranem, abyśmy mogli poznać w sobotę 9 września zwycięzców.

przed rozpoczęciem uroczystości otwarcia 49. Święta Róży tradycyjnie już delegacja władz miasta i KDK udała się pod pomnik Bolesława Wituszyńskiego, aby złożyć kwiaty – oczywiście róże – w hołdzie tak zasłużonemu dla miasta i jego tradycji różanej, człowiekowi.

Renata Krochmal

fot. KDK, Adam Pietrusiak

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter