‘Prezydent Stefan Starzyński’ – nowa polska odmiana róży

Róża ‘Prezydent Stefan Starzyński’, to nowa odmiana hodowli Łukasza Rojewskiego, która miała swój chrzest w trakcie Pikniku w dniu 27 sierpnia 2023r. w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie zorganizowanego przez Zarząd Zieleni miasta st. Warszawy w celu ogłoszenia wyników 40. edycji konkursu Warszawa w Kwiatach.

Łukasz Rojewski opowiedział krótko jak powstała nowa róża oraz opisał jej zalety. Róża ta już wkrótce pojawi się na warszawskich rabatach. Drobne żółte kwiaty utrzymują się na krzewach przez cały sezon i pięknie wyglądają na tle ciemnozielonych liści.

rozdzielono kieliszki z szampanem wśród osób, które brały udział w chrzcie róży
moment najbardziej oczekiwany – chrzest róży ‘Prezydent Stefan Starzyński’
Certyfikat nadania imienia róży

Rojewski Roses był Partnerem 40. Konkursu Warszawa w Kwiatach. Na swoim stoisku prezentował róże swojej hodowli – te nazwane i te jeszcze bez nazwy, które dobrze się zapowiadają zdaniem hodowcy.

Łukasz Rojewski na stoisku opowiadał o swoich różach, a na ten temat może rozmawiać bez końca …
Łukasz Rojewski na stoisku Rojewski Roses w otoczeniu swoich odmian róż
Łukasza Rojewskiego opowiadającego o swoich odmianach róż można spotkać na wystawach róż często, ale prawdziwą gratką dla odwiedzających stoisko Rojewski Roses była obecność Iwony Rojewskiej. Na zdjęciu prezentuje różę ‘Iwona’ obsypywaną ostatnio nagrodami na międzynarodowych konkursach różanych.
‘Iwona’ jest szczególnie ceniona za zdrowotność, wspaniały wygląd i piękny zapach – ten zapach podoba się także Iwonie Rojewskiej.

Wszyscy, którzy byli zainteresowani zapachem róż mogli wysłuchać wykładu Łukasza Rojewskiego “Zapachy szczęścia”. Hodowca w trakcie wykładu wyjaśnił miedzy innymi skąd się wydobywa zapach u róży, jak można go połączyć ze stanem umysłu, który nazywamy szczęściem, co to jest pamięć zapachu. Nazywał zapachy jakie można wyczuć w jego różach od tych ogólnie uważane za piękne do irytujących, nieznośnych, które ładnie nazywa się “zaskakującymi”. Jednak zapachy róż są nie dla nas ludzi, a dla pszczół, które mają zwabić. Uczestnicy wykładu mogli wspólnie z Łukaszem Rojewskim rozpoznawać nuty zapachowe wyczuwalne w odmianach róż jego hodowli.

róże krążyły wśród uczestników wykładu
jakie nuty zapachowe są wyczuwalne w wąchanej róż? To pytanie zadawał sobie każdy, który otrzymywał kolejną różę do wąchania. Najłatwiej wyczuwalny jest tzw. zapachy róży, czyli zapach róży damasceńskiej, z której produkowany jest olejek różany.

Więcej o Łukaszu Rojewskim i jego “drodze do szczęścia” czyli róż – czytaj TUTAJ

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter